ministria-e-financaveMinistria e Financave ka publikuar sot kategoritë e reja të ish-të denuarve politike që do të kenë prioritet për t’u dëmshpërblyer të parët. Ndër kategoritë me përparësi për t’u kompensuar financiarisht janë gratë që jetojnë aktualisht, e që kanë kryer vite burgu gjatë regjimit komunist.

 

Një tjetër kategori është dhe ajo e personave mbi 75 vjeç, që janë ende gjallë dhe ata që vuajnë nga sëmundjet e rënda. Po ashtu, një tjetër kategori që përfiton janë dhe ata persona që janë gjallë dhe që kanë fëmijë nën moshës 18 vjeç, por dhe ata që nuk jetojnë, të cilët kanë fëmijë të mitur. Ndërsa, kategoria e fundit që do këtë prioritet për t’u kompensuar në radhët e para janë dhe të gjithë ata persona që janë gjallë dhe si kanë mbushur ende 75-vjeç.

Kështu, me hyrje në fuqi në datën 14/09/2014 të ligjit nr.94/2014 dt.24.7.2014, “Për disa shtesa dhe ndryshime në ligjin nr.9831, dt. 12/11/2007 “Për dëmshpërblimin e ish- të dënuarve politikë të regjimit komunist”, i ndryshuar, bëhet e ditur se të gjithë të interesuarit duhet të dorëzojnë dokumentet e nevojshme pranë Drejtorisë së Dëmshpërblimeve në Ministrinë e Financave të grupuara sipas kategorive të përshkruara në ligj.

“Dokumentet e kërkuara duhet të futen në një zarf të bardhë ku në vend të dukshëm të shkruhet emri i ish- të dënuarit që përfiton dëmshpërblimin dhe numri i dosjes. Dokumentet mund të dorëzohen dorazi pranë zyrave të Drejtorisë së Dëmshpërblimeve ose mund të postohen në adresën: Ministria e Financave, Drejtoria e Pagesës së Dëmshpërblimeve, Tiranë”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Financave.

Ju lutem jepni mendimin tuaj per kete artikull, duke komentuar me poshte:

LAJMET E FUNDIT - Minute pas minute
28 Nov 16:36
Një shembull i lashtë na vjen nga açuga, e cila e përgatitur në formë filetoje me lëng limoni dhe qepë, i ruan të paprekura të gjitha vetëitë e pes...
28 Nov 16:34
Asnjë ushqim apo infuzion nuk mund të shërojë infarktin kardiak. Por është po aq e vërtetë se një ushqyerje e shëndetshme që në fëmijëri bën që të ...
28 Nov 16:32
Pak para se të ndërrojnë jetë, shumë njerëz përjetojnë ëndrra e vizione të bukura dhe kuptimplota, sipas studimeve të gjithë kulturave dhe gjatë hi...
28 Nov 16:30
Gjirokastër- 50 klandestinë nga Siria, janë ndaluar ditën e sotme nga policia e Gjirokastrës, pasi kishin hyrë ilegalisht në territorin e Shqipëris...
28 Nov 16:28
Nëse keni pyetur ndonjëherë se çfarë kombinimi ngjarjesh na kanë sjellë aty ku jemi sot, atëherë ndoshta do të donit edhe të shikonit më nga afër j...
28 Nov 16:26
Faturat tepër të ulëta të energjisë elektrike, nga 200 deri në 3000 lekë për lokalin e tij shumë të madh, ku organizoheshin edhe dasma, kanë vënë n...
28 Nov 16:24
Mesfushori shqiptar që aktivizohet me përfaqësuesen e Zvicrës, ka uruar në një formë shumë të veçantë Shqipërinë, sot në 102-vjetorin e Pavarësisë....
28 Nov 16:19
Filmat fitues të festivalit kosovar të filmit, DokuFest do të shfaqen sot në Tiranë në kuadrin e Ditës së Flamurit, falë marrëveshjes së bashkëpuni...
28 Nov 16:17
Një aksion i EUROPOL-it ka arritur të shkatërrojë një bandë me bazë të madhe në Sicili, e cila falsifikonte euro dhe i dërgonte ata në disa shtete ...
28 Nov 16:15
Qeveria shqiptare ka liruar sot nga detyra dy anëtarë të Komisionit të Prokurimit Publik dhe në vend të tyre ka emëruar dy të tjerë. Nga detyra jan...
28 Nov 16:14
Një kinez, ekspert i arteve marciale rrezikoi jetën e tij për të demonstruar se si ai mund të mbijetonte i varur në një pemë. Li Liangbin, 49 vjeç,...
28 Nov 16:06
KOSOVË- Si çdo vit, Komuna e Prishtinës, i pret festat e nëntorit në një mënyrë tepër të veçantë. Aktiviteti më special është ai i “Burrave me must...
28 Nov 16:03
Qeveria shqiptare ka liruar sot nga detyra dy anëtarë të Komisionit të Prokurimit Publik dhe në vend të tyre ka emëruar dy të tjerë. Nga detyra jan...
28 Nov 16:01
Sensuale dhe joshëse, me të brendshme intriguese, topless, teksa mbulon me duar gjoksin, si dhe me të brendshme transparente… Seksi dhe jo vulgare,...
28 Nov 15:57
Dhëmbët janë më shumë se instrumente të thjeshta të përtypjes. Ata shërbejnë si përcjellës energjie dhe gjithashtu mund të jenë burim i paqëllimtë ...
28 Nov 15:53
Falë zotit bebet nuk mund të dërgojnë mesazhe, por nëse do mundeshin do ishte një situatë e ngjashme me këto. Imagjinoni sikur ky dy vjeçar do mund...
28 Nov 15:50
“Nuk vjen në konsiderim që ne t`i dorëzojmë nxënësit duke i nxjerrë para shkollës që ata pastaj të dëbohen. Kjo është kundër parimeve etike dhe na ...
28 Nov 15:48
GREQI - Një tjetër këngëtare ka mohuar prej vitesh origjinën e saj shqiptare. Të gjithë grekët e njohin këngëtaren sensuale Eleni Foureira, e cila ...
28 Nov 15:44
Në urën e Pazarit të Vjetër, që lidh tre fshatra, një të Klosit dhe dy të komunës Xibër, kalojnë rreth një mijë banorë. Por, këtë urë e kalojnë më ...
28 Nov 15:43
Te sëmuret talasemike japin alarmin se po marrin sasi shume te vogla me gjak, qe nuk ju mjaftojne. Kreu i shoqatës se tyre, qe ka edhe mbesën te së...
28 Nov 15:40
LAÇ-Dy persona janë vënë në pranga nga policia në qytetin e Laçit pasi kanë qëlluar në ajër me Kallashnikov. Burime nga policia bëjnë me dije se ka...
28 Nov 15:38
Banorët e shtëpive përreth stadiumit “Loro Boriçi” kanë zhvilluar sot një protestë në sheshin para bashkisë së Shkodrës, kundër aksionit të INUK. N...
28 Nov 15:35
TIRANË - Një adoleshente është kapur teksa kryente marrëdhënie seksuale me dy djem në ambientet e një hoteli në periferi të Tiranës. Seksi në grup ...
28 Nov 15:33
VLORË – Gjatë vizitës në qytetn bregdetar, kryeministri Edi Rama u ndal në qendër të Selenicës, për të inauguruar punimet atje. Kreu i qeverisë shq...
28 Nov 15:31
Qartazi Mel B është krenare për linjat e saj. Dhe ajo është siguruar që t’i shfaq ato maksimalisht teksa kishte veshur një fustan të zi klasik në e...
28 Nov 15:29
Një grua, e cila thotë se ka qenë ish-punonjëse e NASA ka pohuar në stacionin radiofonik në SHBA Coast to Coast AM, se ka parë burra që ecnin në ma...
28 Nov 15:26
Ajo është një yll në televizionet franceze, madje konsiderohet si “Kim Kardashiani” i Francës. Bëhet fjalë për Nabilla Benattia e cila nuk i ka pun...
28 Nov 15:23
Një letër e pazbuluar më parë mes dy prej shkrimtarëve më të famshëm të Francës, Albert Kamy dhe Zhan Pol Sartrit, është zbuluar pasi ishte mbajtur...
28 Nov 15:18
Emisioni i djeshëm “Opinion”, ku ka qenë i ftuar drejtori i ALUIZNI-t, Artan Lame dhe drejtoresha e INUK, përballë dhëndrit të Berishës, Jamaërbër ...
28 Nov 15:14
ARGJENTINE - Legjenda e futbollit argjentinas, Diego Armando Maradona, është kthyer sërish në lajm. Këtë herë, të gjithë po flasin për një fotograf...
28 Nov 15:11
LONDER-Ndeshja dje mes Tottenhamit dhe Partizanit të Beogradit nuk kaloi pa disa momente emocionuese për ne shqiptarët. Bashkëkombas që jetojnë e p...
28 Nov 15:06
Skena dhunë dhe kaosi në butikë e supermarkete ku uljet janë vërtet reale. Policia ka shoqëruar dhjetra qytetarë të Londrës, sidomos në veri të qyt...
28 Nov 15:01
Janë arrestuar sot dy autorët e dyshuar të ngjarjes së tmerrshme të pasdites së 20 tetorit në pyllin e Semanit, ku dy të rinj të fejuar u grabitën ...
28 Nov 14:58
Donjeta Kosumi, e njohur si Kallashi, përmes një postimi në facebook, ka uruar festën e 28 nëntorit. Ajo ka postuar një foto ku i duket një shqipon...
28 Nov 14:56
Banesa e Gjeneto Shkëmbit në Shkodër, u bë shënjestër e shpërthimit të një sasi lënde plasëse e vendosur rreth orës 22. 40 të së mërkurës. Lënda pl...
28 Nov 14:54
Profesor Rexhep Qosja në një intervistë për përditshme kosovare “Epoka e Re”, ka komentuar protestën që opozita në Shqipëri ka mbajtur të shtunën e...
28 Nov 14:51
Historia e një 17-vjeçarej nga Baldushku, e cila u përdhunua nga komshiu i saj është bërë akoma edhe më dramatike pas braktisjes nga i fejuari. Ado...
28 Nov 14:47
BRITANI E MADHE- “Ata që duan të përfitojnë nga kreditë dhe përfitimet sociale nga lindja e fëmijës, duhet të jetojnë dhe të kontribuojnë në vendin...
28 Nov 14:45
Arrestimi i Arbër Bakos, shqiptarit që plagosi 15 persona në një lokal nate në Athinë, ka zbuluar se ai ka qenë pjesë e një bande vrasësish me page...
28 Nov 14:40
Buxheti dhe paketa fiskale e vitit 2015 do ta zhysin ekonominë shqiptare drejt recensionit dhe do të varfërojë shqiptarët. Alarmin e jep ish minist...
28 Nov 14:37
Kryetari i Bashkisë së Tiranës, njëherazi dhe kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha përkujtoi 70-vjetorin e çlirimit dhe 102-vjetorin e pavarësi...
28 Nov 14:35
Sipas avokat Spartak Ngjelës dosjet e sigurimit të shtetit nuk kanë për tu hapur megjithë deklaratën e kryeministrit Rama. Në një status të postuar...
28 Nov 14:32
Shqiptarë të shumtë janë nisur në orët e para të mëngjesit për të festuar 28 Nëntorin në Prishtinë. Me flamuj kombëtar dhjetra makina dhe autobuzë ...
28 Nov 14:29
Se kosovarët janë aq të lidhur me Shqipërinë, këtë e kanë dëshmuar shpesh. Por një formë unike e ka praktikuar familja Rexhaj nga Cërca e Istogut. ...
28 Nov 14:25
Në shkurt të vitin 2008, kur është shpallur pavarësia e Kosovës, Kuvendi dhe institucionet tjera për flamurin, stemën dhe himnin e Kosovës, qenë pa...
28 Nov 14:22
Mungesa e prodhimit vendas të vezëve ka bërë që pas 10 vitesh Shqipëria të importojë këtë produkt. Sipas përfaqësuesve të ministrisë së Bujqësisë k...
28 Nov 14:20
Festat e këtij nëntori e gjejnë këtë djalosh 11-vjecar më të lumtur se kurrë, sepse realizoi një ekspozitë pikturash krejtësisht të tijën. Piktura ...
28 Nov 14:17
Një urim i veçantë ka ardhur sot nga nxënësit e një klase në Kinë. Urimet na i transmeton mësuesja e tyre shqipëtare, e cila i mëson ata të flasin ...
28 Nov 14:15
Policia e Elbasanit ka arrestuar sot autorin e vrasjes së të riut Fatjon Ockës, i njohur dhe me emrin Xhuliano. Lajmi u njoftua nga vetë policia el...
28 Nov 14:13
Pas disa vitesh karrierë të suksesshme artistike në Greqi, këngëtarja Eleni Foureira më në fund ka vendosur të thotë të vërtetën, duke pohuar se nu...

slider-2.png
slider-3.png
slider-4.png
slider-5.png
yahoo.png