vlcsnap-000072-640x340

  2 korriku që goditi një diktaturë

   

  2 korriku 1990 mbetet simbol i fillimit të revoltave popullore në Shqipëri. Atë natë u bë përleshja e parë ndërmjet rinësë së asaj kohe me forcën e diktaturës Shpërthimi i kësaj revolte dhe tentativat për të hyrë në to bëri që shteti i asaj...  sedat braja

  Beteja e Lazaratit

   Lazërati ( Lazër Ati), është vendosur pranë grykës së Sopotit ku kalonte dikur rruga antike që lidhte Antigonenë me Finiqin. Gjurmët e lashta ruhen kudo edhe sot. Prandaj për nga pozicioni i është dashur të bëjë shumë

   ...   Pikturat e mia, fotografi të gdhendura me laps

   Temat Kryesore Djaloshi 13-vjeçar që vizaton me një talent të rrallë “Për të bërë portretin e dikujt përveç tipareve, detajeve, mjeshtërisë së realizimit, duhet të njoh shumë mirë edhe karakterin, personalitetin e tij” Janula Vila Davidi është vetëm 13 vjeç. Talentin e tij për të vizatuar e zbuluam krejt rastësisht, nëpërmjet portreteve që ai u bën personave e personaliteteve dhe që përhapen kaq lehtësisht, falë rrjeteve shoqërore në internet, nxitur nga vlerësimi për besnikërinë me të cilën ai u qëndron figurave reale që vizaton. Nuk është aspak e vështirë për të të realizojë portrete të tilla, ndërkohë që shkakton habi...

   Të moshuarit, ja çfarë duhet të hani për të rikthyer kujtesën

   Rrija e moshës, sjell dhe humbjen e kujtesës për pjesën më të madhe të të moshuarve. Humbje e kujtesës vjen për shkak të lodhjes që mund të ketë patur një person, për shkak të stresit e depresionit si dhe për mos “përdorimin” në formën e duhur të...
   Studimi: Mos hani 3 vakte në ditë

   Një studim i “Similar University of Alabama”, ka arritur në një përfundim të çudtishëm për ngrënien e ushqimit. “Nuk duhet të hani 3 vakte në ditë”. Sipas studjuesve keni më shumë mundësi për të qënë të shëndetshëm nëse hani në mënyrë të...

   Historia e vogelushit me tumor ne te dy syte

   Fridis ka lindur ne 14 dhjetor 2009! Ky vogelush vuan nga nje semundje e rralle e cila shfaqet (1 rast ne 30.000 femije te lindur). Te qarat e shpeshta apo...   Jeta e Mikeles eshte ne duart tuaj!

   Vogelushi qe shihni eshte vetem 3-vjec! Që prej muajve të parë që erdhi në jetë Mikele Janji, atij i eshte dashur te luftoje cdo ditë me sëmundjen e rëndë...


   Teknologjia 5G do ndryshojë botën

   Teknologjia 4G po përhapet me shpejtësi dhe më së shumti në vendet e zhvilluara që dalëngadalë po braktisin 3G.
   Në kohë që 4G shtrihet vetëm në një pjesë të vogël të tregut,

   ...


   Automobili fluturues së shpejti në treg?

   Keni telashe me veturë në rrugë? S’ka problem – vendosni krahët në automobil dhe thjeshtë fluturoni. Kjo ide çmendurake në të ardhmen do të mund të bëhet realitet. Aktualisht për ta realizuar këtë po punohet në 17 projekte nëpër gjithë botën. Në...
   martino

   Martino: Argjentina duhej të fitonte

   Përzgjedhësi i Argjentinës, Gerardo Martino, deklaroi se skuadra e tij nuk pati fat ndaj Kilit në finalen e Kupës së Amerikës. Albicelestët ishin më të dobët se nikoqirët në penalti,

   ...   martino

   Martino: Argjentina duhej të fitonte

   Përzgjedhësi i Argjentinës, Gerardo Martino, deklaroi se skuadra e tij nuk pati fat ndaj Kilit në finalen e Kupës së Amerikës. Albicelestët ishin më të dobët se nikoqirët në penalti,

   ...
   10 përgjigje për prostatën

   Prostata është një organ që gjendet te meshkujt që nga fëmijëria në dalje të fshikëzës së urinës, dhe rrethon të gjithë kanalin e urinës me një madhësi mesatare sa një arrë (rre...

   Vitamina K forcon kockat

   Personat me sëmundjen në fjalë janë grup më i rrezikuar për të zhvilluar osteopeninë, e cila është një gjendje paraprirëse e osteoporozës – dendësinë së ulët të kockave. Në mesi...

   ESHTE FAJI I KOLLONES APO JO?

         Tre mjeke,specialiste te fushave te reumatologjise ,neurologjise dhe te otojatrise njeri pas tjetrit '' i kane dhene  dore '' problemit te zbulimit te nje semundjeje te cu...

  1

  2

  3

  • Voskopoje
  • Vithkuq
  • Drithas
  • Dardhe
  • Drenove

   shba

   Amerika, 239 vjet pavarësi, liri dhe progres

    
   Populli amerikan feston 239-vjetorin e Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Kjo ditë është një festë e rëndësishme për Shtetet e Bashkuara. Një ditë ku populli amerikan e feston ditën e pavarësisë...
   Debati pa bukë mbi “fajtorët” në PD

   mero Nga Mero Baze Ka pas disa reagime private ndaj idesë së rithemelimit të Partisë Demokratike, si mënyra e vetme qe ajo të dalë me këmbët e saj nga historia e tranzicionit dhe të ketë shanse të lërë një...


   #likebox-frame { height: 255px; left: -2px; overflow: hidden; position: relative; top: -2px; width: 355px; z-index: 10; } #likebox-frame iframe { left:-5px; overflow:hidden; position:relative; top:-1px; }