n-euml-serbi-ndodh-gjith-ccedil-ka-ja-ccedil-far-euml-demarshi-serb-euml-t-ia-dor-euml-zuan-ambasadorit-t-euml-shqip-euml-ris-euml-n-euml-beograd hd"Incidentet filluan në Aeroportin e Beogradit, me angazhimin personal e të pashembullt të ambasadorit të Republikës së Shqipërisë, Ilir Boçka, i cili insistonte që të lejohen më shumë shtetas shqiptarë, përkatësisht biznesmenë dhe gazetarë, në kundërshtim me marrëveshjen e mëparshme me UEFA-n dhe federatave kombëtare të futbollit”, thuhet në demarshin e Ministrisë së Jashtme serbe që i është dorëzuar Ilir Boçkës.

Në notën e protestës të cilën e ka siguruar Blic, thuhet se në ndeshjen e 14 tetorit në mes të Shqipërisë dhe Serbisë, “me ballafaqimin me kërkesat e Ambasadës së Shqipërisë në Beograd, si dhe urgjencën e Ministrisë së Jashtme të Republikës së Serbisë, bashkëpunimi dhe mikpritja e Republikës së Serbisë është keqpërdorur më së keqi”, transmeton Telegrafi.

"Në vend se pala shqiptare të marrë përgjegjësi për këtë grup dhe të mos lejojë çfarëdo incidenti, ka shenja që tregojnë për përfshirjen e këtij grupi pikërisht në incident, me promovimin e papranueshëm të projektit të Shqipërisë ‘së madhe’. Ashiqare është se nuk bëhet fjalë për shpërthim huligan të tifozëve, por për një akt paraprakisht të planifikuar dhe organizuar mirë. Republika e Serbisë pret që Ministria e Jashtme e Shqipërisë të dënojë incidentit dhe të ndërmarrë masa kundër kryesve, si dhe të bashkëpunojë me organet e rendit të Republikës së Serbisë në identifikimin dhe përcaktimin e përgjegjësisë së personave që kanë marrë pjesë në këtë ngjarje”, thuhet aty.

Boçka, nga ana tjetër, thotë se është habitur kur e ka lexuar demarshin, sidomos pjesën për të.

“Në aeroport isha rastësisht, sepse kam pritur një numër të miqve të cilët erdhën për lojë. Unë vetëm kam ndërmjetësuar për të respektuar të drejtat e qytetarëve shqiptarë për të lëvizur, kur kam vënë re një grup të vogël të gazetarëve dhe biznesmenëve shqiptarë të cilët ishin bllokuar. Midis tyre ishin njerëz që ishin atje në tranzit, sepse shkonin për në Gjermani ose Kroaci. Nuk ka shenja se ata qëndrojnë pas aktivitetit në lojë. Ne ende presim dëshmi të qarta për këtë nga autoritetet serbe, por nuk besojmë se do të ketë”, thotë ai.

Ju lutem jepni mendimin tuaj per kete artikull, duke komentuar me poshte:
LAJMET E FUNDIT - Minute pas minute
31 Oct 16:15
Gjuha e trupit shpesh është më efikase se fjalët. Ndonjëherë të gjitha përpjekjet tuaja për të joshur një femër, nuk kanë efekt se sa disa lëvizje ...
31 Oct 16:13
Kakao mund të ngadalësojë plakjen dhe t’ju bëjë më të rinj, të paktën kur është fjala për kujtesën, thotë një studim i ri. Shkencëtarët besojnë se ...
31 Oct 16:09
Ende pa pushuar zërat për vendimin e padrejtë të UEFA ndaj kombëtares shqiptarë, serbët kanë nisur një fushatë për të bindur këtë të fundit që ndes...
31 Oct 16:06
Një vajzë19 vjeçare nga Kosova ka kërkuar azil në Insbruck, Austri. Por këtij kërkimi të azilit i ka paraprirë një dramë e rëndë jetësore nëpër të ...
31 Oct 16:03
BURKINA FASO – Presidenti i Burkina Fasos, Blaise Compaore, njoftoi sot se do të largohet nga pushteti, pas 27 vite në krye të vendit, në një komun...
31 Oct 15:55
Gjykata caktoi sot masën e sigurisë “arrest me burg” për 5 persona, të cilët shpërndanin diploma false. Pesë zyrtarët arsimorë nga Tirana dhe Fieri...
31 Oct 15:54
Është dorëzuar në Policinë e Tiranës, ish-drejtori i ALUIZNI në Sarandë dhe njëkohësisht nënkryetar i Partisë Demokratike në këtë qytet, Vesel Koçi...
31 Oct 15:48
TIRANE-Grupet nismëtare nga 82 komuna e bashki të vendit kanë depozituar në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve kërkesën për mbajtjen e referendumeve ...
31 Oct 15:46
Ministri i Punëve të Brendshme, Saimir Tahiri ka zhvilluar sot një takim me kursantët e Shkollës Bazë të Policisë, në kryeqytet. Ministri i Brendsh...
31 Oct 15:44
Gjatë qëndrimit në Rabat, Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta u prit sot nga Ministri i Punëve të Jashtme të Marokut, Salaheddine Mezouar, me të cilin v...
31 Oct 15:40
Sfida më e fundit ndaj policisë rrugore, është ajo e një shoferi të dehur që nget makinën. Kjo është pankarta më e re e vendosur në pjesën e pasme ...
31 Oct 15:38
Shefi ekzekutiv i kompanisë Apple ka thënë se është krenar që është homoseksual. Tim Cook ka pranuar orientimin e tij seksual një një ese për revis...
31 Oct 15:34
Alienët, disa të vjetër gati 200-vjeçarë, janë të vërtetë dhe kanë vizituar Tokën, ka thënë një ish-shkencëtar i lartë nga Lockheed Martin. Në mome...
31 Oct 15:34
TIRANE - Mes shumë dyshimeve që kanë nënat kur janë në pritje të një fëmijë është edhe kjo: “Çfarë po bën fëmija im në bark?” Ja shtatë gjërat, që ...
31 Oct 15:31
Po ju zbulojmë lëvizjet të cilat do ta kënaqin kureshtjen e tyre, do ta bëjnë temperaturën e trupit të zjarrtë dhe do t’i ofroni kënaqësi të paharr...
31 Oct 15:23
Sipas një studimi të kohëve të fundit, ka edhe prova shkencore se koha e lindjes mund të ndikojnë atë se çfarë lloji i personit do të bëheni. Ndrys...
31 Oct 15:21
Nëse rregullisht masturboni duke shikuar filma pornografikë, do të mund të keni probleme me potencën herën tjetër kur vërtet të keni rastin të bëni...
31 Oct 15:17
Të dhëna kontradiktore janë dhënë ndër vite për jetëgjatësinë e një femre pas sjelljes në jetë të një fëmije. Por sipas një studimi të ri është arr...
31 Oct 15:14
Gjatë përdorimit të kompjuterit, shikimi është i pari që vihet në rrezik. Por, përveç kompjuterëve, syve tanë u është shtuar edhe një armik tjetër ...
31 Oct 15:12
Mirilda Tili Testi i stresit financiar për 123 bankat në Evropë nuk ka prekur bankat mëmë që kanë degët e tyre në vendin tonë. Publikimi i të dhëna...
31 Oct 15:10
Administrata Federale e Aviacionit ka njoftuar se ky veprim do të ndëshkohet me burgim. Kjo është hera e parë që fluturimi i dronëve futet në listë...
31 Oct 15:06
TIRANE- Strukturat e specializuara operativo-hetimore të Drejtorisë së Përgjithshme të Doganave në Kakavijë, Qafë-Botë dhe Shkodër, goditën mëngjes...
31 Oct 15:02
Kryeministri serb, Aleksandër Vuçiç, duke folur për “London School of Ekonomiks” ka thënë se pret të ndërtojë një marrëdhënie të mirë me Shqipërinë...
31 Oct 15:01
TIRANË- Reforma në Drejtësi kërkon konsensus dhe gjithëpërshirjen e të gjithë aktoreve dhe faktorëve politik, bashkëpunim mazhorancë-opozitë. Ky is...
31 Oct 14:56
Kreu i Kuvendit, Ilir Meta, në kuadër të vizitës së tij në Marok, ka takuar kryeministrin Abdelilah Benkiriane. Gjatë takimit, Meta u shpreh se Shq...
31 Oct 14:55
E nisur nga këngëtarja maqedonase, Tuna, me hitin e saj “Felix”, duket se këngët rreth “zogut” nuk ndalen. Këtë herë kënga vjen në një version tjet...
31 Oct 14:50
Mësohen detaje të reja për plagosjen me armë zjarri, ndodhur mbrëmë tek Unaza e Re në kryeqytet. Atentati ku mbeti i plagosur Krenar Hasan Aliajt, ...
31 Oct 14:48
"Big Brother Albania" që këtë vit numëron edicionin e 8, mund të prezantohet nga moderatori i njohur Eno Popi. Pas largimit të Arbana Osmanit, janë...
31 Oct 14:45
Nuk e kanë thënë kot se për dashurinë mund të bësh gjërat më të çmendura në botë. Historia e Suzanne Von Richthofen është me të vërtetë si në telen...
31 Oct 14:44
Google po synon të diagnostikojë sëmundje të ndryshme të njeriut si kanceri, sulmet në zemër, goditjet dhe sëmundje të tjera, të cilat pretendon t’...
31 Oct 14:38
Ministri i Financave Shkëlqim Cani në një forum për prezantimin e paketës fiskale të vitit 2015 tha se dy janë objektivat më madhore të këtij buxhe...
31 Oct 14:36
BRUKSEL- Nënshkruhet marrëveshja tripalëshe për lëvrimin e gazit rus në Ukrainë. Rusia ka rënë dakord të rifillojë furnizimin me gaz në Ukrainë gja...
31 Oct 14:33
TIRANË- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve miratoi në mbledhjen e sotme shpërndarjen e fondit prej 142.5 milionë lekë për partitë politike për periudhë...
31 Oct 14:32
TIRANË-Mazhoranca ka ftuar sërisht sot opozitën që të rikthehet në Kuvend. Duke marrë për bazë deklaratën e një dite më parë të zëdhënësit të komis...
31 Oct 14:30
Policia e shtetit po kryen hetime në lidhje me atentatin me armë të ndodhur mbrëmjen e të enjtes në Tiranë. Mësohet se i plagosuri Krenar Hasanalia...
31 Oct 14:29
Koordinatori i Partisë Demokratike, Salianji denoncon prishjet selektive dhe i bën thirrje qytetarëve të denoncojnë pranë PD rastet e shkeljes së l...
31 Oct 14:28
Shqiptarët kanë dalë në rrugët e Helsinkit, duke protestuar kundër kreut të UEFA-s Mishel Platini, i ftuar në Finlandë për një vizitë zyrtare. Sipa...
31 Oct 14:22
Lokali i një shqiptari në qendër të Athinës ka rënë pre e një sulmi. Si pasojë e tij ka gjetur vdekjen një 44 vjeçar, shtetas grek, baba i dy fëmij...
31 Oct 14:20
Mbi 150 mijë kritika në adresë të UEFA-s, kryesisht nga shqiptarët, kanë bërë që qeveria europiane e futbollit të heqë nga sajti i vet zyrtar njoft...
31 Oct 14:19
Ajo është një ndër modelet më të njohura dhe të kërkuara për momentin. Bëhet fjalë për Alessandra Ambrosion, e cila është shfaqur në një formë të s...
31 Oct 14:17
Edhe pse kishte përvojë të keqe me policët serbë që vepronin në Kosovë gjatë viteve ’90, Idro Seferi këto kujtime i ktheu në forcë, kur shkoi në kr...
31 Oct 14:16
Mediet amerikane raportojnë se Michael Jackson e ka klonuar ADN-n e tij para vdekjes. Mbeti i muzikës pop ka ndërruar jetë në qershor të vitit 2009...
31 Oct 14:14
Këshilli i Ministrave miratoi gjatë mbledhjes së të mërkurës vendimin “Për kalimin e pronësisë për parcelat ndërtimore në favor të poseduesve të ob...
31 Oct 14:12
Kemi parë makina inteligjente, telefona inteligjentë, dhe shtëpi inteligjente- ka ngelur ndonjë pajisje që nuk përfundon me fjalën “inteligjente”? ...
31 Oct 14:12
Pasi foli për problemet e sistemit parauniversitar në vend, kryeministri Edi Rama, ka ndalur vëmendjen e tij tek festa e diplomimit të studentëve n...
31 Oct 14:09
Federica Mogherini, ministrja italiane e Punëve të Jashtme, dha sot dorëheqjen për shkak të largimit të saj në Brukse ku do të marrë postin e shefe...
31 Oct 13:58
Derisa bukuria dhe rinia të mos i ndajë. Një i ri kinez nuk mund t’iu besonte syve të tij, kur pa bashkëshorten e ardhshme e cila u paraqit me truk...
31 Oct 13:58
Karrotat, mashurkat, frutat e thata dhe vezët, janë ushqimet ideale të cilat parandalojnë rënien e flokëve. Në fakt ky fenomen ndodh për shumë shka...
31 Oct 13:51
LONDER-Sot je, nesër nuk je. Kjo është zakonisht ajo që na vjen në mend kur përmendim vdekjen. Por a ekziston vërtet mundësia që pas vdekjes ka jet...
31 Oct 13:49
Një ekzekutim "mafioz" ka ndodhur në lokalin e një shtetasi shqiptar, në Athinë, Greqi, ku ka mbetur i vdekur një 44- vjeçar grek dhe është plagosu...


slider-2.png
slider-3.png
slider-4.png
slider-5.png
yahoo.png