yiuo9Kryeministri tregon arsyet pse insistoi për vizitën në Beograd pas incidenteve në ndeshjen Serbi-Shqipëri: Vëllai im, Olsi, në listën e heronjve të rremë ballkanikë.

Kryeministri Rama argumentoi dje për herë të parë pas kthimit nga SHBA arsyet e tij pse duhej të takohej me homologun serb Vuçiç në Beograd.
Ai ka shfrytëzuar konferencën “Shqipëria dhe Italia: Një partnership për Europën”, për t’i dhënë përgjigje të gjithë kundërshtarëve të tij në Tiranë dhe në Beograd rreth incidentit në stadium, por dhe gatishmërisë për t’u takuar me Vuçiç. “Anulimi i kësaj vizite në Serbi nuk do të ishte përgjigjja e merituar për gjithçka pa të drejtë iu bë Shqipërisë dhe shqiptarëve në kryeqytetin serb,

por do të ishte ulja e pamerituar e Shqipërisë dhe e shqiptarëve në nivelin e një lufte deklarative shterpë, me pasojë, as më shumë dhe as më pak, por abortin e procesit historik që nisi në Berlin”, tha Rama. Sipas tij, humbësja më e madhe nga anulimi i vizitës së Ramës në Beograd do të ishte Shqipëria dhe shqiptarët. “Do të çonte në cenimin me duart tona, jo më serbe, të shembujve frymëzues të Shqipërisë dhe rolit paqësues dhe emancipues që shqiptarët kanë marrë në rajon; rënie e dialogut dhe bashkëpunimit në rajon në një shkallë prej ku jo Serbia, por Shqipëria do të ishte humbësja më e madhe, si investitorja më e madhe dhe, nga ana tjetër, kontributorja më e madhe për të ushqyer Europën e frikës, duke i dhënë Europës së frikës argumentin se këta jo vetëm janë në gjendje t’i turren tjetrit për një ndeshje futbolli, por janë në gjendje që pas ndeshjes të shkojnë mbrapsht, deri në luftën e ftohtë. Pra, nuk na duhen dhe mirë e keni që keni frikë nga këta”, tha Rama në prani të ish-kryeministrit italian Romano Prodi dhe kryetarit të Komisionit për Marrëdhëniet me Jashtë të Senatit italian, Pier Ferdinando Kazini.
Vëllai
Kreu i qeverisë shqiptare nuk la pa përmendur dhe implikimin që politika dhe media serbe i bënë vëllait të tij në Beograd, Olsi Ramës. “Askush nuk e dinte autorin e dronit, por vëllait tim i ra fatkeqësia të hyjë, pa bërë asgjë, në listën e gjatë të heronjve të rremë ballkanikë. Sa shumë heronj të tillë ka prodhuar Ballkani, që s’kanë bërë asgjë për të qenë heronj! Por çka unë di me siguri, është se kush ndër ne, shqiptarët e kam fjalën, politikanë, analistë apo atdhetar i keqkuptuar me vetveten, donte të vazhdonte vazhdimin fatkeq të pasndeshjes së politikanëve, analistëve apo gazetarëve serbë, duke bërë thirrje partiake, duke dhënë opinione publike, ose shkruar lutje të sinqerta në rrjetet sociale për anulimin e vizitës sime në Beograd, gabon katërcipërisht”, tha Rama. Ai ironizoi të dyja qëndrimet, shqiptare dhe serbe, për dronin në fushën e futbollit, duke bërë thirrje që të shohin nga Europa dhe jo nga armiqësitë e së shkuarës: “…aq sa një balonë elektronike, njëri rrezikon ta qëllojë si aeroplan luftarak që i kërcënon sigurinë territoriale, duke u hedhur në luftë me tjetrin; tjetri mund ta pagëzojë si ‘shpend mitik’ që vë në vend mrekullinë e 8-të të botës dhe të dy janë gati të hyjnë në një luftë për një të vërtetë që, në fakt, s’është as njëra, as tjetra”, tha Rama.
Kundërshtarët
Kryeministri Rama u dha përgjigje të gjithë kundërshtarëve të tij, të cilët gjatë këtyre ditëve kërkonin që ai të anulonte vizitën e tij në Beograd dhe kishin ironizuar qëndrimin europian që Kryeministri shqiptar duhet të përfaqësonte me këtë vizitë.
“Kam dëgjuar disa ndër kundërshtarët e kësaj vizite në Beograd të thonë se mosanulimin e vizitës, qeverisë sonë ia ka imponuar Brukseli. Brukseli ka imponuar shumë gjëra në Shqipëri, por këtë jo! Nuk është aspak e vërtetë. Ashtu siç nuk ka imponuar Brukseli as thirrjen ‘E duam Shqipërinë si gjithë Europa!’”, tha Rama. Por kreu i qeverisë iu përgjigj dhe kryetarit të opozitës, i cili i kërkoi që ta anulonte vizitën e programuar në Beograd.   
“Askush s’më ka marrë mua në telefon të më thotë ‘mos e anulo takimin me Kryeministrin serb’. Po, pse e them ketë? Për një arsye shumë të thjeshtë, sepse unë e marr si komplimentin më të madh për imazhin e ri që ne po i japim Shqipërisë dhe për besimin që kemi krijuar te ky imazh europian, pas cenimit të rëndë që politika i bëri figurës së vendit tonë, me ca klithma nacionaliste që ishin ‘vajmedet’”, tha Rama. Ai ka kërkuar që të kuptohet nga të gjithë se sjellja europiane nuk duhet të jetë vetëm për imazh të mirë. “Çfarë europianësh mund të jemi ne nëse qenia jonë europiane ndryshon lëkurë dhe qenia jonë politike ndryshon vizion dhe strategji për shkak të një ndeshjeje futbolli, të një prurje huliganesh apo një klase politike matanë, që ka humbur mendjen nën trysninë e korit të huliganëve. Ne nuk na bën europianë ose jo europianë askush tjetër, përveç vetvetes. Shqipëria europiane nuk është një fije bari në një fushë futbolli, që shkulet me një goditje, por një trung që rrënjët e veta i ka thellë në historinë e saj”, ka përfunduar Rama fjalën e tij.

Batuta e Ramës
“Përballë Italisë, flamujt qoftë dhe me drone”
Kryeministri Rama, gjatë fjalës së tij ka përmendur edhe faktin se më 18 nëntor Kombëtarja jonë e Futbollit do të luajë përballë Italisë, ku sipas tij, shqiptarët do të kenë mundësinë që të valëvisin flamujt e tyre qoftë edhe me drone, duke shtuar më pas me shaka se në Gjermani po shiten me emrin drone shqiptar. “Më në fund Shqipëria do të luajë futboll me Italinë. Me siguri, shumë shqiptarë do të shkojnë në stadium me flamujt e tyre, madje po të duan, edhe me drone-t e tyre, që tanimë kanë filluar të shiten në supermarkatot e Gjermanisë me emrin ‘Albaniche Drone’. Kushtojnë, më duket, nga 5 euro”, tha Rama.

ARISTIR LUMEZI

Ju lutem jepni mendimin tuaj per kete artikull, duke komentuar me poshte:

LAJMET E FUNDIT - Minute pas minute
23 Oct 08:21
Federata Shqiptare e Futbollit i kërkoi UEFA-s që të tërheqë dy akuzat e ngritura ndaj kombëtares shqiptare, konkretisht për mosvazhdimin e ndeshje...
23 Oct 08:19
Komisioni i UEFA-s pritet që të marrë sot disa vendime në lidhje me skandalin e ndodhur në datën 14 tetor në Beograd, në ndeshjen e futbollit mes S...
23 Oct 08:15
Kryeministri Edi Rama i është rikthyer sërish “incidentit” të ndeshjes Serbi- Shqipëri, i cili u pasua me reagime të ashpra nga shtetet. Ai është s...
23 Oct 08:12
Shkencëtarët në Gjermani janë afër zbulimit të kodit të një statuje të lashtë prej druri, që mendohet se përmban kodet sekrete të shkruara rreth 9,...
22 Oct 21:42
Deri më tani, teorinë më absurde për hartën e dërguar me dron në stadiumin e Beogradit e ka bërë avokat Spartak Ngjela, i cili ditën e hënë në emis...
22 Oct 21:39
Këngëtarja Era Istrefi që për momentin gjendet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ka bërë publike një fotografi në rrjetin social Facebook, në të ...
22 Oct 21:37
Universitetet tona kanë qenë gjithmonë në qendër të kritikave, lidhur me korrupsionin apo dhe skandale të tjera. Ka shumë universitete ndërkombëtar...
22 Oct 21:35
Një studim i ri ka nxjerrë disa fakte të çuditshme rreth jetës seksuale dhe intensitetit të saj. Studimi më i fundit, i udhëhequr nga Dr.Emily Barr...
22 Oct 21:32
Një mësuese biologjie në Shtetet e Bashkuara të Amerikës po përballet me drejtësinë për marrëdhënie seksuale me një nxënësin e saj. Protagoniste ës...
22 Oct 21:32
Katie Price ka zgjedhur një mënyrë të mirë për ta promovuar librin e saj, ajo ka qenë e veshur me një veshje të zanave të çelur ku ka treguar asete...
22 Oct 21:28
Me siguri keni krijuar preferencat tuaja për femrat më të bukura dhe më tërheqëse të Hollivudit. Por ne po ju sjellim një listë të 10 aktoreve që j...
22 Oct 21:26
Duket se Soni Malaj nuk e ndjen më trysninë e fansave teksa e shajnë, pasi pa më të voglin problem u kthehet me të njëjtën monedhë. Në dy video, të...
22 Oct 21:24
Kjo është historia e aktores pornografike, Teresa Carey, e cila tashmë ka një jetë të ridhënë nga Zoti, siç shprehet ajo. Ajo ka treguar jetën e sa...
22 Oct 21:22
Pasi humbi rreth 35 kilogramë pas një diete të rreptë, aktorja Xhenifer Hadson duket se ka kapur formën e saj maksimale. E ftuar në një pritje për ...
22 Oct 21:20
Edward Snowden, Ish-kontraktori i inteligjencës amerikane, mund të akuzohet për vrasje. Sipas republikanit Mike Rogers, udhëheqës i komitetit të in...
22 Oct 21:18
Një nismë e re politike, e quajtur “Shqipon është themeluar në Tiranë dhe synon “ndërtimin e një demokracie funksionale dhe një shteti efiçent që k...
22 Oct 21:16
Mbledhja e Këshillit Kombëtar i Partisë Demokratike duket se do të dojë ende kohë për t’u mbledhur. Zgjedhja e nënkryetarëve të PD-së, edhe pse ka ...
22 Oct 21:13
Një person u vu në prangat e policisë në kryeqytet, nën akuzën e tregtimit të mallrave kontranandë. Gjatë ditës së sotme u arrestua në flagrancë pr...
22 Oct 21:11
Partia Demokratike ka denoncuar përfshirjen e deputetëve të mazhorancës në trafikun e drogës. Arben Ristani deklaroi se, “fakte tronditëse po zbulo...
22 Oct 21:10
Imami i Xhamisë së Unazës së Re në Tiranë, Armand Ali, ka hedhur poshte akuzat se ai por riaktivizon xhihadizmin dhe ekstremizmin në këtë xhami. Dy...
22 Oct 21:08
Kim Kardashian ka lindur të bëhet një yll. Dhe këtë ajo e ka parashikuar që 14 vjeçe.
22 Oct 21:06
Sfida e nxehtë e UEFA Europa League mes Partizanit të Beogradit dhe Beshiktashit ka prodhuar incidentet e para disa orë përpara përballjes që do të...
22 Oct 21:05
Federata Shqiptare e Futbollit, në një qëndrim zyrtar ka informuar në lidhje me hapat që ka ndërmarrë për paraqitjen e dokumentave në Komisionin e ...
22 Oct 21:03
Policia e Vlorës ka vënë sot në pranga për shpërdorim detyre ish-drejtorin e zyrës së urbanistikës në Bashkinë e Himarës.Bëhet fjalë për Nikollaq C...
22 Oct 21:02
Ricardo Kaka e pranon se ai nuk mund të jetë më futbollisti që mund të udhëheqë Brazilin në këtë epokë të re, që për Selesaon sapo ka nisur, citonS...
22 Oct 21:01
Në një intervistë për gazetën Express, analisti Fatos Lubonja, duke folur për incidentet që shpërthyen gjatë ndeshjes Shipëri –Serbi ka folur për f...
22 Oct 20:58
UTV News sot ka mbyllur sinjalin. Rreth mesditës televizioni ka ndërprerë transmetimet, duke nxjerrë një tabelë, si defekt teknik. Aktualisht nuk d...
22 Oct 20:57
Prokuroria greke ka dorëzuar në gjykatë dosjen për vrasjen e Ilia Karelit në burg, shtatë muaj pas ngjarjes së rëndë. Në këtë dosje, prokuroria aku...
22 Oct 20:54
Në një prononcim për “Shekulli Online”, meteorologia “MeteoAlb”-it, Lajda Porja, konfirmoi se Shqipëria do të përfshihet nga një rrymë e fuqishme c...
22 Oct 20:51
Kryeministri Edi Rama thekson se incidentet e ndodhura në Beograd nuk do të nxisin shqiptarët për të rënë në kurthin e politikës së vjetër të urrej...
22 Oct 20:49
Ka nga ato femra që ankohen për gjinjtë e vegjël, por ka edhe të tjera që ankohen prej përmasave të mëdha. Këto të fundit janë të limituara ndaj di...
22 Oct 20:45
Kryeministri Edi Rama ka komentuar incidentin në ndeshjen mes Shqipërisë dhe Serbisë, si dhe marrëdhëniet mes dy vendeve pas tij.
22 Oct 19:37
Kryeministri Edi Rama ka komentuar shtyrjen e vizitës në Beograd, duke thënë se ka qenë kryeministri Vuçiç ai që ka telefonuar dhe së bashku kanë d...
22 Oct 19:32
TIRANE - Marrëveshja politike e vitit 2002, mes Nanos dhe Berishës, mund t’i shërbejë kryeministrit të vendit, si model për tu ndjekur për të arrit...
22 Oct 19:27
Nuk e kanë të lehtë yjet kur paparacët i ndjekin në çdo hap dhe kur jetën private nuk mund ta fshehin nga sytë e publikut. Këta janë disa prej yjev...
22 Oct 19:23
Ndërsa VIP-at tanë vazhdojnë të publikojnë në Instagram foto nga banjot e shtëpive të tyre apo ndonjë foto me shoqe, të pasurit arab garojnë me një...
22 Oct 19:17
Ne të gjithë ankohemi, dimë të jemi të neveritshëm dhe mospërfillës. Kemi zërin që na thotë se nuk jemi mjaftueshëm mirë, nuk jemi mjaftueshëm të m...
22 Oct 19:16
Ndaj një 31-vjeçare në Shkodër, ka filluar proçedimi penal, pasi ka marrë fëmijët dhe nuk i ka kthyer tek ish-bashkëshorti i saj.Shtetasja Orjeta J...
22 Oct 19:10
Nëse dëshirojmë që trupi ynë të marrë vitaminat e nevojshme, mjafton që në recetën tuaj të shtohen edhe manaferrat. Shumë kërkime janë bërë për të ...
22 Oct 19:10
Një ushtar kanadez u plagos me të shtëna pistolete para Parlamentit, në Ottawa, i cili u rrethua nga forca të shumta policie. Burri i cili qëlloi m...
22 Oct 19:09
Agjencia Moody’s ka publikuar raportin e analizën vjetore për kreditin e Shqipërisë, duke mbajtur të pandryshuar nivelin B1 për Shqipërinë, ndërsa ...
22 Oct 19:08
Një zbulim i pazakontë u bë gjatë një vakti ngrënie për një familje në Uells. Brenda një shisheje me uthull, u gjet një krijesë e pazakontë.
22 Oct 19:05
Hoqi dorë nga detyra e saj dhe tashmë po përballet me një proces gjyqësor pasi kryeu marrëdhënie seksuale me një nxënësin e saj. Protagoniste e kës...
22 Oct 19:03
(I përditësuar 18:30) - Në një prononcim për “Shekullin”, meteorologia “MeteoAlb”-it, Lajda Porja, konfirmoi se Shqipëria do të përfshihet nga një ...
22 Oct 19:00
Asnjë person, qoftë edhe i veshur me mandatin e deputetit, nuk i shpëton dot drejtësisë. Deklarata vjen nga zëdhënësi i ministrit të Brendshëm, Sai...
22 Oct 18:54
Kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka deklaruar sot se në sulmet kundër dyqaneve të shqiptarëve dhe goranëve nuk ka dorë ndonjë organizatë s...
22 Oct 18:51
Fotoja e Ismail Morinës, i dyshuari për ngritjen e flamurit shqiptar në stadiumin Partizani në Beograd gjatë ndeshjes Serbi-Shqipëri.Megjithatë, me...
22 Oct 18:47
Daria Radinova, një studente e ekonomisë në Londër, vendosi që të përmirësojë makinën e saj Mercedes CLS 350 duke e mbuluar me gurë Swarovski.
22 Oct 18:46
Renee Zellweger ka reaguar ndaj spekulimit se ajo ka kryer ndërhyrje kirurgjikale plastike, duke u shprehur se ndihet e kënaqur që publiku e ka vën...
22 Oct 18:42
Komisioni Evropian i hapi sot dritën e gjelbër, pa kushte, blerjes për 19 miliardë dollarë të shërbimit të mesazheve për smartfonët ”WhatsApp” nga ...
 Cel: +355 (0) 67 5000 0222

slider-2.png
slider-3.png
slider-4.png
slider-5.png
yahoo.png