gtfrhygftrMinistrja e Arsimit dhe Sportit, Lindita Nikolla tregon me pamje dhe me zë të gjithë incidentin, që degjeneroi me dhunë në fund të tij. Përmes një video dhe një komenti, ministrja shkruan se nuk duhet të tërhiqemi përballë padrejtësisë. Nikolla kërkon bashkëpunimin e të gjithëve për të publikuar këtë video,

në të cilin është dokumentuar i plotë ngjarja e 14 tetorit.

“Në këtë video është dokumentuar e vërteta që UEFA mundi ta shihte dje pa mundur ta respektojë, për të respektuar Fair Play-n dhe vetveten! Prandaj shpërdajeni sa të mundni përmes internetit në drejtim të çdo gazete, televizioni, federate futbolli, klub futbolli nëpër Evropë e botë.

Shumë shpejt UEFA do të kuptojë se janë shumë më tepër sy e veshë, sesa sytë dhe veshët e shqiptarëve, të cilët do të presin të shohin e të dëgjojnë, si do t'i shkojë halli drejtësisë së munguar në këtë ditë të trishtueshme për Fair Play-n në Evropë dhe për drejtësinë në gjirin e UEFA-s”, shkruan ministrja Lindita Nikolla.

Publikuesi i parë i këtij video, u bë kryeministri Edi Rama, duke ftuar kështu qytetarët të bëjnë të njëjtin veprim.

 

Publikimi i ministres Lindita Nikolla:

DY PYETJE QË TË GJITHË DUHET T'IA BËJNË UEFA-s

Si shqiptare jam e tronditur si të gjithë ju nga vendimi i djeshëm i UEFA-s. Por si njeri i mësuar të mos tërhiqem nga betejat qytetare dhe të ngul këmbë deri në fund në bindjet e mia, në mbrojtje të vlerave dhe normave të mia, besoj se kemi ende për të bërë. Kemi ende për të bërë duke qëndruar në nivelin më të mirë të qytetarisë europiane. Tamam ashtu siç e kemi manifestuar si skuadër kombëtare, si bashkësi mbështetësish të kuqezinjve tanë, si Federatë Shqiptare e Futbollit dhe si qeveri e Shqipërisë, qysh prej mbrëmjes së 15 tetorit. Pa rënë në batakun e urrejtjes, mllefit, dëshpërimit që verbon shikimin dhe bllokon dëgjimin, duke të bërë të mohosh vlerat dhe normat e qytetarisë. Por pa heshtur. Pa u tërhequr përballë padrejtësisë. Dhe si Ministre e Sportit e ndjej për detyrë t'ju kërkoj të bashkoheni me mua për të vënë në jetë një ide të thjeshtë:

Në këtë video është dokumentuar e vërteta që UEFA mundi ta shihte dje pa mundur ta respektojë, për të respektuar Fair Play-n dhe vetveten! Por këtë të vërtetë bota nuk e ka parë përveçse në disa copëza shumë të vogla që edhe ato u sfumuan nga hutimi i çuditshëm pas një kukulle fluturake me një banderolë. Prandaj shpërdajeni sa të mundni përmes internetit në drejtim të çdo gazete, televizioni, federate futbolli, klub futbolli nëpër Evropë e botë... Postojeni në çdo adresë ku mendoni se dikush duhet ta shohë këtë të vërtetë dhe të bashkohet me ne në bindjen se vendimi i djeshëm i UEFA-s ka cënuar drejtësinë, Fair Play-n dhe Respektin që UEFA i promovon aq shumë. Ndajeni përmes facebook-ut tuaj këtë videodokument të realizuar ekskluzivisht për Komisionin Disiplinor të UEFA-s, me të gjithë yjet e futbollit europian dhe me çdo futbollist që ndiqni në rrjetet sociale.

Jam e bindur se duke bërë këtë, shumë shpejt UEFA do të kuptojë se janë shumë më tepër sy e veshë, sesa sytë dhe veshët e shqiptarëve, të cilët do të presin të shohin e të dëgjojnë si do t'i shkojë halli drejtësisë së munguar në këtë ditë të trishtueshme për Fair Play-n në Evropë dhe për drejtësinë në gjirin e UEFA-s!

 

Ju lutem jepni mendimin tuaj per kete artikull, duke komentuar me poshte:
LAJMET E FUNDIT - Minute pas minute
01 Nov 09:23
Prezantuesja e Top Channel Luana Vjollca është mjaft aktive në rrjetet sociale. Ndjekësit e saj të shumtë në Instagram kanë parë fotot e saj më të ...
31 Oct 22:36
Pak ditë pas lajmit për ndërhyrjen e policisë për të prishur mbledhjen për të zgjedhur kreun e Përmbaruesve Privatë, gazeta TemA ka mundur të sigur...
31 Oct 21:33
Sipas renditjes dhe kualifikimit të listës, vendin e parë me IQ më të larët me 230 pikë, e zuri 36-vjeçari, matematikani Terence Tao, i cili ishte ...
31 Oct 21:30
Bota ka ligje të ndryshme por disa më të vërtetë janë të çuditshme 1. Në Viktoria, Australi, vetëm një elektricist i licencuar mund të ndërrojë lla...
31 Oct 21:29
Anija hapësinore e Virgin Galactic Spaceship Two ka rënë në shkretëtirën Mojave në Kaliforni gjatë një fluturimi eksperimental. Shoqëria, e cila ës...
31 Oct 21:23
Mesfushori i Bayern Munichut, Xherdan Shaqiri realizoi një gol të jashtëzakonshëm në stërvitje me gjigantin bavarez, duke i dërguar një mesazh traj...
31 Oct 21:07
Presidenti Recep Tayyip Erdogan vazhdimisht ka inkurajuar familjet turke që të kenë të paktën tre fëmijë, por një baba nga Hatay ka bërë “hatanë”. ...
31 Oct 21:01
Kryeministri holandez, Mark Rutte, shkon çdo ditë në punë me biçikletë, kthehet në shtëpi me biçikletë, bën pazar me biçikletë dhe nuk përdor as ma...
31 Oct 20:58
Një grua ka deklaruar se ka mundur që pas 5 viteve që ishte shtatzënë, më në fund ka mundur të sjellë në jetë fëmijën e saj në një kishë në Nigeri....
31 Oct 20:54
Donjeta Kosumi apo sic njihet ndryshe me emrin “artistik”, Kallashi Kobresha, tash ka pushtuar edhe mediat serbe. Edhe pse kanë ironizuar, duke e p...
31 Oct 20:49
Po ju zbulojmë lëvizjet të cilat do ta kënaqin kureshtjen e tyre, do ta bëjnë temperaturën e trupit të zjarrtë dhe do t’i ofroni kënaqësi të paharr...
31 Oct 20:47
Pyetja ka vite që i tundon qarqet mjekësore: a është Viagra edhe e mirë për zemrën? Disa prova të bëra te minjtë kishin sygjeruar që po. Por, një s...
31 Oct 20:44
Prezantuesja simpatike Luana Vjollca ka publikuar në Instagram fotot e saj më të fundit të bëra nga fotografi Renuar Locaj. Me një pamje të bukur d...
31 Oct 20:39
Motorola ka njoftuar se marrëveshja mes saj dhe kompanisë kineze Lenovo është finalizuar, dhe Motorola tani është në pronësi të gjigantit kinez Len...
31 Oct 20:38
Igli Tare ka theksuar se meritat për atë që ndodhi në Beograd nuk duhet t’iu atribuohen individëve, por grupit. Drejtori sportiv i Lazios, Igli Tar...
31 Oct 20:32
Bleona Qerreti vazhdon të krenohet me jetën luksoze që bën, duke postuar fotografi të shumta në rrjetet sociale. Vetëm pak çaste më parë ajo ka pos...
31 Oct 20:25
Aktorja dhe prezantuesja Amanda Holden ishte kuruar deri në detaj në pamjen e saj gjatë mbrëmes Collars & Coats Gala ball, në Battersea’s Evolution...
31 Oct 20:24
Gjate këtyre muajve të fundit të fushatës së tij të dhunës, Shteti Islamik ka kapur me qindra gra e vajza. Shumë pak prej tyre kanë arritur të shpë...
31 Oct 20:20
Tregimi “i ndytë” tingëllon si një mënyrë interesante dhe zbavitëse për të ndezur gjërat në shtrat, por kjo është më shpesh si një teori. Në prakti...
31 Oct 20:16
Tetëmbëdhjetë persona u vranë dhe 27 të tjera janë plagosur mëngjesin e sotëm në Turqi, si pasojë e përmbysjes së një autobusi në jug të vendit. Si...
31 Oct 20:13
Nëse dëshironi të bëni për vete një mashkull ose të forconi më shumë lidhjen ekzistuese, duhet të dini defektet apo parregullsitë që ata nuk i duro...
31 Oct 20:11
Komikja amerikane, Chelsea Handler e ka publikuar një fotografi toples në profilin e saj në Instagram e insipiruar nga fotografia e presidentit rus...
31 Oct 20:07
Një studim i ri nga shkencëtarët suedez ka rezultuar me rezultate shqetësuese dhe ka hedhur poshtë teoritë e mëparshme pozitive në lidhje me efekte...
31 Oct 20:02
Mposhteni atmosferën e zymtë, të cilën e sjell moti i ftohtë, me orgazma të zjarrta, që do t’ju ngrohin dhe do t’ju bëjnë të ndiheni si të ishit në...
31 Oct 19:58
Në vazhdën e librave biografikë mbi personalitetet e shtetit Shqiptar, gazetari Blendi Fevziu ka bërë publik botimin e tij të ri. Bëhet fjalë për l...
31 Oct 19:54
Kur nuk është para kamerës, bukuroshja Jordana Brewster preferon një stil më të relaksuar të jetës, duke mos i kushtuar shumë vëmendje modës dhe du...
31 Oct 19:49
Videoklipi i fundit i Endrit Mumajesi dhe Kris Breshani i këngës “Gun of Love” ka hapur debat për skenat e nxehta në të cilat shfaqet një çift. Kjo...
31 Oct 19:46
Charlotte Crosby është fotografuar me një fustan të ekzagjeruar mbrëmjen e djeshme. Ylli i televizionit britanik ka marrë pjesë në një ditëlindje, ...
31 Oct 19:42
Banorët e 82 Komunave dhe Bashkive duan ta thonë vetë fjalën e fundit për ndarjen e re të territorit, andaj i janë përgjigjur ligjit të ri me kërke...
31 Oct 19:42
Ambasadori amerikan, Aleksandër Arvizu, ka shfrytëzuar tryezën e dytë për reformën në drejtësi që të lëshojë një recetë me 6 pika për politikën shq...
31 Oct 19:36
Nga Xhovani Shyti Kryetari i Partisë më të madhe të opozitës, Lulzim Basha, i qenë ditën e martë present në një forum me gratë sipërmarrëse, ka shf...
31 Oct 19:35
Në botën e showbizit vlerësohet shumë origjinaliteti, por në showbizin tonë, bukuroshet e estradës nuk hezitojnë aspak ta kopjojnë njëra-tjetrën.
31 Oct 19:31
Të lësh punën apo të pushohesh është një nga situatat më stresuese të jetës së njeriut. Ju mund të keni dhënë vitet e jetës suaj si pjesë e një org...
31 Oct 19:30
Ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli në një intervistë për Zërin e Amerikës pranoi se rreziku që vjen nga terrorizmi ka vënë në gatishmëri edhe Shqi...
31 Oct 19:26
Ndryshimet e dukshme vizive dhe përpjekja për të ndryshuar shërbimin ndaj pacientëve në Qendrës Spitalore Universitare, mund të përmirësohen më tej...
31 Oct 19:23
Presidenti i Turqisë, Tayyip Erdogan është zhvendosur në një pallat të bardhë, në dalje të Ankarasë në një rezidencë gjigande, ndërtimi i së cilës ...
31 Oct 19:21
Demantohet lajmi nga vet futbollisti brazilian Neymar, se modelja serbe Soraja Vukeliç është në lidhje dashurie me të. Modelja serbe Soraja po kren...
31 Oct 19:18
Nuk e kishte aspak problem të vendoste të prostituonte edhe gruaja e tij. Mbi gjithçka vendoste kërkesat e klientëve dhe nuk kursente as bashkëshor...
31 Oct 19:17
Dhimbja e kokës është një shqetësim që mund të shfaqet në çdo çast të jetës sonë. Ndërkohë që dhimbjet akute mund të jenë shenjë e sëmundjeve të nd...
31 Oct 19:13
Para plot dyzet vjetësh, më 30 tetor 1974, janë rrahur në ring, në Kinshasa (Zair), në kuadër të meçit që është cilësuar “lufta e shekullit”. Fjala...
31 Oct 19:11
Udhëheqësit e serbisë konfirmuan të premten raportimet se Rusia po bëhej gati të reduktonte sasinë e gazit që i jep Serbisë – por thanë se furnizim...
31 Oct 19:06
Familjet shqiptare pritet të përballen me një tjetër valë rritjesh të taksave vitin e ardhshëm. Top Channel zbardh të plotë variantin zyrtar të Min...
31 Oct 19:03
Mike Tyson-i, ish boksieri amerikan tashme 48 vjeç, duket se nuk ka te mbaruar me rrëfimet e tij rrëqethëse. Një vit pasi ka botuar autobiografinë ...
31 Oct 19:02
Mario Dedivanovic artisti personal i make up-it të Kim Kardashian ka treguar atdhetarizmin e tij teksa ka publikuar në Instagramin e tij një foto t...
31 Oct 18:47
Ashtu si në botë, edhe në Shqipëri (ose më saktë në Tiranë) vitet e fundit ka filluar të festohet Hallouini. Një pjesë e madhe e tyre as nuk e dinë...
31 Oct 18:45
E nisur nga këngëtarja maqedonase, Tuna, me hitin e saj “Felix”, duket se këngët rreth “zogut” nuk ndalen. Këtë herë kënga vjen në një version tjet...
31 Oct 18:42
Inspektorati Ndërtimor Urbanistik Kombëtar ka nisur zbatimin e planit operacional të ndërhyrjes në bregdet. Ndalesa e parë është zona nga Ura e Daj...
31 Oct 18:39
AMC njofton sot se duke filluar nga data 31 tetor, në të gjitha dyqanet e saj, ofrohet iPhone 6 dhe iPhone 6 Plus, zhvillimi më i madh teknologjik ...
31 Oct 18:37
Pa fat në dashuri Sammy Maalen është vënë në eBay për tu “shitur”, në mënyrë që të gjejë një të dashur. Sammy 27 vjeçe e cila ka disa kohë pa të da...
31 Oct 18:30
Shumë persona nga e gjithë bota për natën e Halloween kanë vendosur të vishen si luftëtarë të ISIS-it. Në mediat sociale janë publikuar këto fotogr...


slider-2.png
slider-3.png
slider-4.png
slider-5.png
yahoo.png