Jam një djalë nga Elbasani. Jam shumë i vrarë shpirtërisht. Që i vogël jam rritur pa nënë, pasi ajo vdiq kur kam qënë në klasën e tretë. Ajo iku përgjithmonë, duke lënë kështu jetimë shtatë fëmijët e saj, mua, katër vëllezërit e mi dhe dy motrat. Babai ishte pa punë. U rritëm me mundime, por Zoti nuk na e shuante kurrë shpresën, për një jetë më të mirë.

 

Vitet kaluan dhe ne vazhdimisht e ndjenim mungesën e nënës sonë të dashur, megjithëse babai përpiqej të na mbante sa më pranë.

Me kalimin e kohës, u rritëm dhe secili u bë zot i vetes.Ne shkuam në kurbet për të punuar dhe për të fituar të ardhura sa më të mira.

Motrat u martuan dhe krijuan familjet e tyre.

Njëri pas tjetrit, u martuan dhe vëllezërit.

Vetëm unë isha beqar, pasi isha më i vogëli.

U ktheva për të jetuar me babain tim sepse ishte i sëmurë dhe si djali i pleqërisë duhej të kujdesesha për të. Kur isha në greqi, bleva disa mjete muzikore, të cilat më shërbyen shumë këtu në Shqipëri.

U lidha me një grup muzikor dhe shkonim nëpër dasma. Një herë na qëlloi që të kishim një dasmë shumë larg, në një fshat të Librazhdit.

Koha ishte shumë e keqe dhe mezi mbëritëm. Na pritën shumë mirë, ashtu si e kishin traditë. Në fillim na qerasën me kafe, pastaj na dhanë për të ngrënë. Ushqimi ishte shumë i mirë.

Pasi u shplodhëm pak, filluam të luanim muzikë. S’kaloi shumë kohë që kishte filluar muzika dhe filluan të vinin njërëz të ndryshëm nga fshati, mes tyre dhe vajza të reja.

C’te shihje vajzat, njëra më e bukur se tjetra. Por ende nuk kishte ardhur vajza që unë dashurova.{josociallocker} Pas një ore erdhi vajza që më bëri të shtangesha.

Ajo ishte një ëngjëll.

Nuk i'a ndava sytë për asnjë cast. Doja t’i flisja, por aty nuk kisha mundësi pasi kishte shumë njerëz.

Nga mesnata njerëzit nisën të largoheshin pak e nga pak. Pata frikë mos po largohej edhe ajo, por jo. Ajo ishte mbesë në atë shtëpi. Erdhi momenti që duhet të kërcente i zoti i shtëpisë dhe kështu nisi vallja. Edhe ajo po kërcente.

Nga gëzimi që kishin, ata më ftuan edhe mua që të kërceja me ta. Shkova pa u menduar dy here, madje shkova për t’u kapur dorë për dore me atë.

Pas disa castesh i bëra me shenjë orkestrës që të fillonin një vallëzim. Nisi muzika e lehtë dhe unë e ftova për të kërcyer.

Ajo pranoi. Unë isha gati të fluturoja nga gëzimi.

E pyeta për emrin, e quanin Alketa.

Mbas vallëzimit, i zoti i shtëpisë na tha që t’i mblidhnim veglat, pasi filloi të binte shumë shi. Mblodhëm veglat dhe u futëm në shtëpi.

Nuk kishte shumë vende për të fjetur, por ne do qëndronim aty. Alketa ishte duke bërë ndonjë pastrim të mundshëm në shtëpinë e dajës së vet. Pra, të zotin e shtëpisë ajo e kishte dajë. Unë nuk u shtriva, por i kërkova Alketës të më bënte një kafe.

Duke pirë kafen e duke biseduar me Alketën, u gdhi.

Nuk po zgjatem me hollësitë e tjera gjatë dasmës sepse nuk ndodhi ndonjë gjë e vecantë me ne. Mbaroi dasma dhe ne u larguam.

E pashë Alketën tek po rrinte shumë e menduar dhe e mërzitur, I premtova se do t’i shkruaja. Ashtu ndodhi, s’kishte kaluar as një jave dhe unë i dërgova një letër. Mbas një jave, marr letër nga Alketa, ku thoshte se donte të më takonte me patjetër.

Me të marrë atë letër u nisa drejt fshatit të saj. Ajo fluturoi nga gëzimi kur më pa. Më tha se donte të largohej nga shtëpia pasi aty nuk jetohej më.

Dhe kështu lamë ditën e takimit për ta marrë më pas në shtëpinë time. Ishte e diel, shkurt i vitit 2000.

Bëra një rrugë shumë të gjatë në këmbë, pasi kishte shumë dëborë dhe ishte e pamunddur që makinat të kalonin. E mora. Kur mbërita në shtëpi i thashë babait se kjo ishte nusja ime.

Ai u gëzua shumë, na përqafoi duke na uruar “Me trashëgime’. Bënim një jetë të qetë dhe të mirë.

Mes nesh mbizotëronte harmonia. Pas një viti hapa një lokal për të shtuar sado pak të ardhurat në familje.

Alketa qëndronte në shtëpi dhe kujdesej për babain tim, për punët e shtëpisë… Kaluan dy vjet dhe ne u bëmë me fëmijë. Ishte djalë. E donim më shumë se jetën tonë.

Por, pas gjashtë muajsh bëra një gabim dhe rrashë në burg. Babai vinte më takonte cdo ditë për gjashtë muaj rresht që m’u deshtë qëndroja aty.

Nuk doja që Alketa të vinte të më takonte në burg, pasi më vinte zor ta shihja në sy pas asaj që kisha bërë.

Pasi dola nga burgu, më vdiq babai. Mbas vdekjes së babait, unë, nusja dhe djali u nisëm për në Greqi.

Aty kisha mbështetje nga vëllezërit dhe nuk e patëm të vështirë për t’u rrehatuar. Gjetëm punë, lamë edhe disa borxhe që kishim. U përmirësuam ekonomikisht.

E doja shumë Alketën, edhe ajo më donte. Por nuk e di cfarë e bëri atë të më braktiste mbas gjashtë vjetesh martese. Iku dhe më la për dikë tjetër.

Na braktisi të dyve, pasi edhe djalin ma la mua. Ishte lidhur me dikë i cili e mashtroi, donte ta shfrytëzonte për prostitucion. Pavarësisht dhimbjes dhe inatit vendosa ta kërkoj, për ta gjetur e për ta shpëtuar nga e keqja që po i kanosej. U ndjeva i detyruar, sepse e kam dashur, por edhe sepse ishte nëna e djalit tim.

E gjeta, i’a nxora me fjalë dufin që kisha brenda meje dhe më pas e cova te shtëpia e prindërve të saj. Ajo jeton atje, në atë fshat, majë malit. Ndërsa unë me djalin tim në Greqi.

Nuk e fala sepse nuk munda. Ajo për mua kishte mbaruar si femër, pas veprimit që bëri. Ende ndjehem keq për c’ka më bëri të kaloj. Sa herë shoh djalin, dhimbja bëhet më e madhe. Më vjen shumë keq që djali im të rritet pa nënë, kur nëna e tij është gjallë.

Unë e di c’do te thotë mungesa e nënës, dora e ngrohtë e saj. Të rritesh pa dashurinë e nënës, ndjehesh i humbur në këtë botë që të merr frymën pa pikë mëshire.

Megjithatë, nuk mund të gjej asnjë rrugëzgjidhje për këtë. Thjesht do përpiqem të bëj më të mirën e mundshme që djalit tim mos t’i mungoj gjë, Nuk e kisha imagjinuar se do të më ndodhte mua dicka e tillë.

Pasi e mora Alketën nga maja e malit, i’a hapa sytë dhe ajo ma shpërbleu në këtë mënyrë. Nuk arrij ta besoj se si një femër, se si një nënë mund ta lerë fëmijën larg vetes.

Unë nuk mund ta di se cfarë ndjen ajo lloj femre, kur shtyn dita-ditën pa praninë e të birit. Jam i lënduar nga shuplaka e fundit që më dha jeta, por vazhdoj të marr forcë për të ecur para, teksa shoh djalin tim të rritet.  
{/josociallocker}

 

Ju lutem jepni mendimin tuaj per kete artikull, duke komentuar me poshte:

LAJMET E FUNDIT - Minute pas minute
23 Apr 12:45
Një ditë përpara seancës parlamentare, ku do të votohet ndryshimi i përbërjes së Komisionit të Reformës Territoriale, për t'i hapur rrugë zhbllokim...
23 Apr 12:37
Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në veri të Mitrovicës, ku një 24-vjeçar e ka vrarë të dashurën e tij, duke ia prerë fytin. Viktima është I. Vasiç, n...
23 Apr 12:34
Modeli i iPhone 6 me ekranin e përfolur prej 5.5 inç mund të vonohet për lansim në vitin 2015, thuhet sipas publikimit tajvanez të Industrial and C...
23 Apr 12:28
POGRADEC – Inspektorët e INUK-ut në fshatin Piskupat të Pogradecit, po përballen me rezistencën e banorëve, të cilët kundërshtojnë prishjen e godin...
23 Apr 12:24
SHKODER- Policia e Shkodrës ka nisur procedimin penal ndaj Drejtorit të Ndërmarrjes së Rrugëve Rurale Shkodër, Dedë Tonaj, i cili akuzohet për vepr...
23 Apr 12:15
Zyrtarët duhet të deklarojnë në bankë çdo vlerë që kalon shifrën e 1.5 milionë lekëve, si dhe dhuratat me vlerë mbi 300 mijë lekë. Këto ndryshime n...
23 Apr 12:08
Të gjitha grupet parlamentare të Kuvendit të Kosovës u shprehën pro themelimit të Gjykatës speciale për hetimin e krimeve të supozuara të UÇK-së, m...
23 Apr 12:03
Komisioni i Jashtëm është përfshirë dje në debate mes ligjvënësve sa i përket emërimeve në poste ambasadorësh të personave jashtë sistemit diplomat...
23 Apr 11:55
Ajo është njëra nga femrat më të bukura në botë, megjithatë edhe Kate Upton e ka shijuar tradhtinë. Modelja dhe aktorja amerikane, e cila është një...
23 Apr 11:49
Ish-Presidenti brazilian Juscelino Kubitschek nuk u vra nga regjimi ushtarak, por u vra në një aksident të automobilave në vitin 1976, ka bërë të d...
23 Apr 11:47
Kobalti është thelbi i vitaminës B12. Ky anti-anemik mund të lehtësojë migrenën dhe është i dobishëm për të luftuar ankthin. Përse shërben kobalti?...
23 Apr 11:41
Nuk ka asgjë më të tmerrshme nëse ish-i dashuri ose ish-e dashura tregon se jeni të keq në shtrat. Dhe ne po ju prezantojmë disa nga emrat më të më...
23 Apr 11:32
Rrahje masive dhe përleshje janë shënuar, ndërmjet shqiptarëve dhe boshnjakëve në orët e vona të 21 prillit në qytetin Shtajr, në Austrinë qendrore...
23 Apr 11:21
Gjatë orëve të vona të natës, një tjetër plagosje me thikë mes dy vëllezërve ka ndodhur edhe në Sarandë, përveç Korçës. Sipas informacioneve të pol...
23 Apr 11:16
TIRANË- Opozita ka refuzuar sot ngritjen e grupit të kontrollit për SHISH dhe ka braktisur Komisionin e Sigurisë, i cili priste të miratonte ngritj...
23 Apr 11:11
Mbrojtësi i Atletico Madrid, Juanfran, beson se spanjollët mund ta mposhtin Chelsean në ndeshjen e kthimit gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve. Dje...
23 Apr 11:07
Presidenti i Bayern Munich, Karl-Heinz Rummenigge, thotë se ata duhet të shënojnë në takimin e sotëm ndaj Real Madridit. Skuadra spanjolle do të je...
23 Apr 11:02
Bar Rafaelit duket i pëlqen të "argëtojë" fansat e saj, duke postuar fotografi provokative në profilin e saj në Twitter. Bar Rafaeli i kujton shpes...
23 Apr 10:59
Bashkimi Evropian ka planifikuar një instrument të ri, si Instrument i Asistencës për Para-anëtarësim me emrin "IPA2", për periudhën 2014-2020, e c...
23 Apr 10:55
Apple ka filluar lëshimin e versionit të ri të sistemit të saj operativ, iOS 7.1.1. Siç sugjeron edhe numri, versioni i ri i iOS sjell disa përmirë...
23 Apr 10:51
Pranvera është kohë e përsosur për të bërë eksperimente me ngjyra, nga ngjyra e flokëve, e rrobave e deri te ngjyra e thonjve. Ngjyra rozë dhe e hi...
23 Apr 10:46
Adoleshentët 14 dhe 16 vjeç, mezi e bindën nënën e tyre, që të bëjnë një tatuazh të përkohshëm në shpinë, por ky veprim u prishi shumë punë. Ndërsa...
23 Apr 10:42
Në dhomën e gjumit sinqeriteti është mënyra më e mirë, nëse është për t'i besuar një hulumtimi më të ri të bërë në Kanada. Në të vërtetë, hulumtimi...
23 Apr 10:35
Ministria e Financave njofton se do të zhvillohet ditën e sotme ankandi i obligacioneve 10 vjeçare në Bankën e Shqipërisë. Në total qeveria do të k...
23 Apr 10:30
Kongresi Amerikan njoftoi të martën se Alaska do të jetë shteti i trëtë në SHBA i cili pritet të miratojë legalizimin e mariuanës në zgjedhjet që d...
23 Apr 10:25
VLORË- Sektori Kundër Krimeve të Rënda në Policinë e Vlorës ka arrestuar mbrëmë 23-vjeçarin Mario Bejdollari të akuzuar për vrasjen e 48-vjeçarit A...
23 Apr 10:18
KUKES- Gjyshi i vogëlushes së zhdukur 4 vjet më parë në Zapod të Kukësit vijon kërkimet për mbesën e tij deri në Stamboll të Turqisë. Në një komuni...
23 Apr 10:14
Qeveria australiane ka miratuar blerjen e 58 aerolpanëve ushtarak F-35 me vlerë 12.4 miliardë $. Ajo gjithashtu bëri me dije se do të shpenzojë më ...
23 Apr 10:10
KORCE-Një poezi pas hekurave nga burgu nga gjyqtari i akuzuar për korrupsion, Dhimitër Pojanaku. Nga dhoma e paraburgimit në burgun e Drenovës, gjy...
23 Apr 10:05
Nga: KIÇO BLUSHI U njoftuan më në fund zgjedhjet e reja në PD, sipas disa kritereve: 1. Të mos kandidojnë mbi dy herë të njëjtët njerëz; 2. Të mos ...
23 Apr 10:00
Shumë prej shpikjeve që në ditët e sotme nuk i kushtojmë rëndësi, i atribuohen periudhës së Luftës së Parë Botërore. Pak prej nesh janë të ndërgjeg...
23 Apr 09:56
SHKODËR- Një vrasje me armë zjarri është regjistruar mëngjesin e sotëm në fshatin Vukatan të Shkodrës. Një 55-vjeçar ka mbetur i vdekur pasi është ...
23 Apr 09:44
TIRANE – Deputeti Mark Frroku, vëllai i biznesmenit Arben Frroku, i akuzuar për vrasjen e kryekomisarit Dritan Lamaj, ka dëshmuar sot në seancën gj...
23 Apr 09:39
TIRANE - Përmes një udhëzimi që mban datën 1 prill, Ministria e Brendshme instrukton institucionet e administratës publike për procedurat që do ndi...
23 Apr 09:33
VLORË- Strukturat Kundër Krimeve të Rënda në Policinë e Vlorës ka arrestuar në flagrancë për "Plagosja të rëndë me dashje" shtetasin Gentian Aliko ...
22 Apr 14:39
Kishte para për të blerë një makinë Ferrari që vlen më shumë se qindra mijëra euro, por përtonte të shkonte në një kurs për të marrë patentën! Kjo ...
22 Apr 14:27
TIRANE- Kreu i FRD, Bamir Topi ka folur sot në lidhje me reformën territoriale, të cilën e cilësoi të rëndësishme. Sipas Topit kjo reformë duhet të...
22 Apr 14:20
TIRANE - Nënkryetari i Bashkisë, Enno Bozdo ka shprehur sërish sot shqetësimin, për bllokimin e buxhetit të Bashkisë së Tiranës, që sipas tij, "po ...
22 Apr 14:16
Kryetari i PDK-së, Hashim Thaçi është kandidati më i preferuar nga kosovarët për kryeministër, tregon një sondazh i realizuar nga e gazeta "Express...
22 Apr 14:10
Prezantuesi i njohur i emisionit "Top Gear", Jeremy Clarkson, është akuzuar për racizëm pasi e ka quajtur qenin e tij Didier Drogba, ish- futbollis...
22 Apr 14:06
I dinit italianët më pasionantët në dhomën e gjumit? Jeni gabuar! Në krye të listës së meshkujve që performancën e dhomën e gjumit e kanë më të gja...
22 Apr 14:00
Komisioni i Integrimit diskutoi dhe miratoi me konsensus në parim pr/ligjin për Kontrollin e Lartë të Shtetit, variantin e propozuar nga vetë insti...
22 Apr 13:55
Nga: EVA AVGJERINU Më kujtohet ende se fjala "porosia" mori përgjithmonë një kuptim tjetër në vitin 1980, kur kam parë fi lmin e Niko Koemxhiut. Ed...
22 Apr 13:47
Raportet e politikës me qytetarin ndonëse konsiderohen se duhet të jenë korrekte, transparente dhe në dobi të këtij të fundit, realiteti shpeshherë...
22 Apr 13:44
Kreu i Shërbimit Informativ të Shtetit Visho Ajazi Lika po raporton në Komisionin e Sigurisë në Kuvend, ndërsa ka theksuar se raportet mes këtij in...
22 Apr 13:38
Kathleen Parker/Opinioniste "Marrëveshja" e re mes Rusisë, SHBA-ve dhe aleatëve të saj, ishte pikërisht ajo që i duhej ish-agjentit të KGB-s, Vladi...
22 Apr 13:34
Një aksident ku janë përfshirë një këmbësore dhe një motoçikletë ka ndodhur të martën paradite në aksin Shkodër- Koplik në vendin e quajtur Shtoj i...
22 Apr 13:30
Ish-drejtori i Planifikimit Urban në Bashkinë e Vlorës dëshmon se në disa raste kërkesat për lejet e ndërtimit nuk kalonin për këshillim nga zyra e...
22 Apr 13:25
Një person i akuzuar për vrasje dhe agresion u qëllua dhe u vra në një gjykatë në Solt Lejk Siti të Shteteve të Bashkuara, pasi tentoi të sulmonte ...
22 Apr 13:20
Çfarë do të ndodhë këtë vit në plazhet shqiptare. Si do veprohet në Durrës, Vlorë dhe Sarandë për të krijuar për herë të parë në Shqipëri zona push...

slider-2.png
slider-3.png
slider-4.png
slider-5.png
yahoo.png