Kosove-Shqiperi

Është tamam ndeshje “vëllazërore”, më shumë sesa miqësore mes dy ekipeve. Kosova dhe Shqipëria do të luajnë një takim festiv dhe kjo

gjë nuk do të ndodhë vetëm në fushën e lojës. Atmosfera miqësore dhe e ngrohtë mes dy ekipeve do të vihet re edhe më parë.

24 orë përpara ndeshjes, Shqipëria do të udhëtojë në Kosovë, për të qëndruar në një nga hotelet atje, por është pikërisht ai në të cilin do të jetë edhe përfaqësuesja e Kosovës. Shqipëria është kualifikuar për në “Francë 2016” dhe diçka e tillë meriton vërtet që të festohet.

Kosovë-­Shqipëri
Ndeshja është menduar të jetë vazhdim i festës së nisur para një muaji në Tiranë, kur u sigurua kualifikimi, por tashmë në Prishtinë e Kosovë, nga ku vijnë shumë prej anëtarëve të Kombëtares shqiptare. Por, për trajnerin e Kosovës, Albert Bunjaki, ndeshja nuk do të jetë e tëra festë. Do të merret me seriozitet dhe do të jetë në vazhdën e përgatitjeve për debutimin e Kosovës në arenën ndërkombëtare për ndeshje kualifikuese.

Bunjaki për “Koha Ditore” ka thënë se Shqipëria ka ekipin më të mirë në histori, po kalon momentin kulmor dhe rrjedhimisht do të jetë kundërshtar i fuqishëm për Kosovën. “Do të ketë emocione të ndryshme, mirëpo me të nisur loja do të jetë gjithçka serioze. Kemi të bëjmë, në të dyja anët, me lojtarë profesionistë. Për mua, është ndeshje testuese. Secili lojtar, qoftë në Kosovë, edhe në Shqipëri, në fund të ndeshjes dëshiron që të dalë fitues. Kjo vjen natyrshëm, për shkak se janë lojtarë me karakter fitues.

Në aspektin sportiv nuk kemi kohë, si Kosovë, që të festojmë. Duhet që ta shfrytëzojmë këtë ndeshje si test të mirë për të parë se ku jemi dhe në cilat role duhet të bëjmë ndryshime. Të gjithë dëshirojnë të luajnë kundër Shqipërisë. E di që është festive, por për Kosovën nuk ka kohë për festë”, u shpreh Bunjaki. Ai ende nuk e ka përpiluar listën e plotë të lojtarëve, por thotë se do të jenë 18 deri në 20 futbollistë. Ka zbuluar se për këtë ndeshje do të llogarisë edhe talentin e Mançester Sitit, Bersant Celinën, Enis Alushin e rikthyer, si dhe dy futbollistët që, për herë të parë, do të grumbullohen me Kosovën: Alban Pnishin e Grasshoppersit dhe Hekuran Kryeziun e Luzernit.

“Pnishi është një qendërmbrojtës shtatlartë, teknikisht i mirë dhe në një moshë të pjekur. E kam ndjekur prej një kohe të gjatë. Edhe Kryeziu është një mesfushor qendror i fazës defensive. Kam pasur rast ta shoh dhe bëhet fjalë për një lojtar të së ardhmes”, ka theksuar Bunjaki. Në pikëpyetje mbetet e ardhmja e sulmuesve Albert Bunjaki e Erton Fejzullahu. Grumbullimi do të fillojë më 10 nëntor. Trajneri Bunjaki ka thënë se emocionet më të mëdha do t’i përjetojnë dy portierët kosovarë, Etrit Berisha dhe ai aktual i Kosovës, Samir Ujkani.

“Janë dy portierët më të mirë shqiptarë. Jemi me fat që kemi dy portierë të nivelit të tillë. Ka qenë kënaqësi për mua që kam punuar me të dy. Edhe pse gjenden në klube të mira, e kanë situatën të vështirë. Janë pjekur shumë. Për Kosovën është kënaqësi që ka dy portierë të këtij niveli”, ka përfunduar Bunjaki.

(m.k/BalkanWeb)