imagesNje megavullkan gati ne shperthim mund te shkaktoje nje katastrofe natyrore. Kjo dukuri ndodh afersisht nje here ne cdo 100 000 vjet, dhe tashme mund te jete rradha e ketij vullkani per te shkaktuar katasrofen me te madhe te pare ndonjehere. I fundit vullkan qe ka shperthyer me pasoja fatale, ishte perpara 600 000 vjetesh ne Wyoming, qe sot eshte parku kombetar Yellowstone dhe varrosi nje qytet te tere. Ky studim eshte bere në qendrën "European Synchrotron Radiation Facility" (ESRF) në Grenoble,

nga nje ekip Zviceran. Vullkanet jane formuar nga ngrohja globale dhe presioni i tyre i brendshem. Sipas njerit nga studiuesit, nuk ka faktore stimulues ne shperthimin e ketyre vullkaneve, ata jane vete rreziku sepse jane shume te medhenj. Jane 20 vullkane qe mund te shkaterrojne njerezimin tha studiesi: ndër qendrat vullkanike më të rrezikshme janë: Liqeni Toba në Indonezi, liqeni Taupo në Zelandën e Re dhe disi më të vogla qendrat në Phlegraean Fields afër Napolit në Itali.

 

Ju lutem jepni mendimin tuaj per kete artikull, duke komentuar me poshte:

LAJMET E FUNDIT - Minute pas minute
20 Apr 11:15
Sekretari shtetëror i Ministrisë së brendshme të Serbisë, Vladimir Bozhoviq, sipas mediave serbe, ka njoftuar se në Novi Sad është plagosur polici ...
20 Apr 11:11
Teknologjia përparon cdo ditë dhe ja faktet. Avionë spiunë gati të padukshëm në qiell, janë amerikanë. Objekti është fotografuar në Kansas dhe ësht...
20 Apr 11:08
Patriarkët ortodoksë të Kievit dhe Moskës kanë hapur një luftë fjalësh disa orë para Pashkëve, ndërkohë që pjesa lindore e Ukrainës mbetet në prag ...
20 Apr 11:06
Janë të famshëm, por videot e tyre seksi, e rritën shumë famën e tyre. Pamela Anderson & Tomy Lee Ish-ylli i serisë Baywatch Pamela Anderson dhe bu...
20 Apr 11:04
Ju mendoni se gjithçka po shkon siç duhet dhe shumë shpejt ai mund t’ju propozojë.Por nuk keni menduar se ai mund të jetë shumë më ndryshe nga çfar...
20 Apr 11:01
Rreth 4 ton drogë vetëm për 3 muajt e parë të vitit. Sasia vjen nga Shqipëria dhe është kultivuar gati e gjitha në Lazarat”. Kështu nis reportazhi ...
20 Apr 10:57
GJIROKASTER-15 kilogramë marijuanë janë sekuestruar sot në rrugën Gjirokastër-Uji i Ftohtë në kuadër të operacionit të koduar “Fundjava”. Operacion...
19 Apr 21:04
Nga janari i këtij viti rreth 275.000 shtetas amerikanë e kanë nënshkruar peticionin në ueb-faqen e Shtëpisë së Bardhë duke kërkuar nga presidenti ...
19 Apr 20:52
Fatjoni ishte banori që la shtëpinë e Big Brother këtë javë, duke lënë 'të vetme' brenda katër mureve dhe të vëzhguar nga kamerat 24 orë në 24 part...
19 Apr 20:47
Fatos Klosi nuk është hatërmbetur që nuk ishte ndër të ftuarit në ceremoninë e 15-vjetorit të eksodit të shqiptarëve të Kosovës në Kukës. "Kjo cere...
19 Apr 20:42
Të rriturit mbi seksin shpesh dhe gjithkund diskutojnë, mirëpo si prindër akoma ngurrojnë apo shumë vonë bisedojnë për seksin me fëmijët e tyre. Në...
19 Apr 20:38
Ish-kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve,deputeti i Partisë Demokratike Arben Ristani, gjatë ditës së djeshme ka lidhur kurorë me partneren ...
19 Apr 20:35
Ashtu siç është pritur, Dhurata ka pasur çfarë të tregojë në videoklipin e ri, të këngës së re që vjen si premierë në Telegrafi. Dhurata është përk...
19 Apr 20:31
Mazhoranca kërkon ngritjen e komisionit hetimor për zbardhjen e plotë të motiveve, verifikimin e plotë të fakteve që provojnë ose përgënjeshtrojnë ...
19 Apr 20:26
Yahoo është duke punuar në dy projekte brenda kompanisë të njohura si"Fast Break" dhe "Curveball", me të cilat synon ta bind kompaninë Apple që ta ...
19 Apr 20:22
Një delegacion i qeverisë shqiptare vizitoi Moskën në vitin 1957. Delegacioni i Bashkimit Sovjetik udhëhiqej nga Nikita Hrushov dhe Nikolai Bulgani...
19 Apr 20:15
Isabelle Allende (shkrimtare nga Kili): “Ishte zëri që i tregoi botës se cilët jemi. I vetmi ngushëllim është që vepra e tij është e pavdekshme” Mi...
19 Apr 20:11
Presidenti i Republikës, Bujar Nishani u uron të gjithë besimtarëve katolikë dhe ortodoksë Festën e Pashkëve. Kreu i shtetit tha se qoftë kjo ditë ...
19 Apr 20:07
Jemi në muajin prill dhe siç e shikoni tregu është i mbushur plot me fruta-perime. Tregtarët thonë se të gjitha këto produkte prodhohen në vend. Sh...
19 Apr 20:03
Në fillim kanë hedhur një sasi eksplozivi në derën e Komisariatit të Fushë-Krujës, me qëllim që të çorientonin policinë në kontrolle dhe aksion, pë...
19 Apr 19:59
Valbona Selimllari ka pranuar për herë të parë se ka tre fëmijë, dy djem dhe një vajzë, 9 muajshe. Ishte Sonila Meço, ajo që arriti pas kaq vitesh ...
19 Apr 19:55
Roger Federer është kualifikuar për të katërtën herë në finale të Masters 1000 turneut në Monte Carlo duke eliminuar Novak Djokovicin. Tenisti zvic...
19 Apr 19:49
Festa e Pashkëve për mbarë të krishterët nuk mund të konceptohet pa vezët e kuqe. Ato janë simbol i jetës, ndërsa e kuqja sakrifica e Jezu Krishtit...
19 Apr 19:45
ITALI - Në 9 qershor 2013 një "komando" e përbërë nga 4 kriminelë shqiptarë i bëri atentat shqiptarit G.M., 23 vjeç. Policia italiane arriti të arr...
19 Apr 19:39
Javën e ardhshme trupat amerikane vendosen në Poloni. Kjo bëhet për riforcimin e pranisë së NATO-s, në kuadër të tensioneve në Ukrainën fqinje, the...
19 Apr 19:36
Liverpooli nuk do të ketë shans më të mirë se sivjet për ta fituar titullin e kampionit të Anglisë – ka thënë ish-mbrojtësi i 'Të Kuqve', Rob Jones...
19 Apr 19:32
Milani po vazhdon të regjistrojë fitore në këtë mbyllje të sezonit duke paralajmëruar se gjërat do të jenë ndryshe në edicionin e ri. Të shtunën, R...
19 Apr 19:28
Partia Demokratike akuzoi Kryeministrin Rama dhe kryetarin e Parlamentit Meta se po sulmojnë Presidentin Nishani, duke i hequr kompetencën e emërim...
19 Apr 19:12
Me qirinj në duar në shenje simbolike për mungesën e energjisë elektrike. Këtë formë proteste kanë zgjedhur 500 banorë të fshatit Godolesh të Elbas...
19 Apr 19:09
NATO duhet të pranojnë rolin e vet të pazëvendësueshëm, si një katalizator i sigurisë në Evropë dhe të punojë për politikën e "dyerve të hapura" pë...
19 Apr 19:03
Ish anëtarja e grupit Spice Girls, Melanie B, ka postuar një fotografi në Instagram, të bërë 14 vite më parë. E veshur me bikini, këngëtarja dukej ...
19 Apr 19:00
Zona e kërkimeve për avionin e zhdukur malajzian është ngushtuar dhe do të hyjë në një "pikë kritike" në dy ditët e ardhshme, deklaroi ministri mal...
19 Apr 18:56
LinkedIn sot ka njoftuar se ka arritur në 300 milionë përdorues të regjistruar në platformën e saj, dhe dy të tretat e tyre vijnë nga vende jashtë ...
19 Apr 18:52
Moderatori Eduard Zaloshnja ka realizuar një sondazh me 1200 votues. Ai ka diskutuar mbrëmjen e djeshme në studion e "Debat Plus" në lidhje me sond...
19 Apr 18:46
Kuvendi i Kosovës më nuk do të aprovojë asgjë. Jam shumë i bindur që ky Kuvend do ta përfundojë punën gjatë javës tjetër, sepse ky Kuvend nuk është...
19 Apr 18:41
Kryeministri Edi Rama ka shpërndanë sot në qytetin e Korçës, çertifikatat e pronësisë. Në fjalën e tij, Kryeministri Edi Rama deklaroi se "nuk kemi...
19 Apr 18:38
Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës parashikon që nesër të mbajë mot me mot me vranësira të pjesshme dhe me diell. Temperatura më e ulët do të l...
19 Apr 18:34
Prej gati 10 vitesh kur arsimi i lartë u liberalizua, si çdo e mirë edhe kjo u shoqërua me të keqen e vet, që ishte rënia e cilësisë. Nëse u rrit n...
19 Apr 18:31
Eurodeputetja Tanja Fajon deklaron se nuk përbën rrezik rikthimi i vizave në zonën Schengen, por rritja e numrit të azilkërkuesve shqiptarë sipas s...
19 Apr 18:27
Është hedhur nga trageti në det të hapur një person, i cili po udhëtonte në linjën Bari-Durrës. Mësohet se udhëtari që u hodh nga trageti është Gen...
19 Apr 18:24
Policia e Durrësit ka rënë në gjurmët e autorëve të dyshuar të shpërthimit të rajonit të policisë së Fushë Krujës. Në kuadër të operacionit të kodu...
19 Apr 18:21
Këtë të shtunë, Miranda Kerr ka festuar 31-vjetorin bashkë me djalin e saj Flynn. Supermodelja i ka nisur festime duke dalë për darkë me djalin e s...
19 Apr 18:18
Milani i javëve të fundit nuk ka ndërmend të ndalet. Skuadra e Clarence Seedorf ka arritur të sigurojë fitoren e pestë me radhë. 3-0 fitoi Milani n...
19 Apr 18:14
Është një nga femrat më seksi në industrinë e filmave, por Sofia Vergara ka thënë se ishte shumë e frikësuar para xhirimit të një skene të "nxehtë"...
19 Apr 18:13
Policia e Tiranës dhe Reparti i Forcave Speciale, Shqiponja, kanë shoqëruar në komisariat mbrëmjen e djeshme 3 menaxherë lokalesh në zonën e ish-Bl...
19 Apr 18:08
Një i burgosur që vuante dënimin në burgun e Shën Kollit në Lezhë, ka thyer lejen shpërblyese. I dënuari kishte marrë disa ditë leje, dhe ditën e s...
19 Apr 18:05
Ndërsa u mendua se vrasja e Nimet Zyberit u zbardh nga drejtësia italiane, fakte të reja dalin në dritë. Mediat italiane raportojnë sot se policia ...
19 Apr 18:01
Ish-kryeministri Sali Berisha gjatë takimit të 'lamtumirës' me Ambasadorin e BE-së në Tiranë, Ettore Sequi, ka thënë se Shqipëria meriton marrjen e...
19 Apr 17:56
Përherë stilistët e modës e pëlqejnë transparenten. Zbulim i madh sezonal është tendenca “shoh apo nuk shoh”. Veshjet transparente dekorojnë jo vet...
19 Apr 17:53
Qeveria turke do të mbështesë Shqipërinë në zhvillimin e saj ekonomik, ka deklaruar zëvendëskryeministri i Turqisë, Emrullah İşler gjatë takimit që...

slider-2.png
slider-3.png
slider-4.png
slider-5.png
yahoo.png