maxresdefault1Frekuentimi i palestrave apo sporteve të ndryshme tashmë është një aktivitet i zakonshëm për grupmosha të ndryshme edhe në vendin tonë. Disa për të rënë nga pesha, disa për të shtuar masë muskulare dhe disa për të forcuar muskujt, janë të shumtë ata personaqë një pjesë të kohës së lirë e kalojnë në ambiente sportive. Po a duhet të shoqërohet ky aktivitet me një regjim ushqimor të caktuar? Dietologia Blerina Bombaj në faqen e saj në internet sqaron se personat qe merren me palestër duhet të mbajnë nënë kontroll kaloritë, të shpërndajnë vaktet në mënyrën e duhur si dhe të marrin në sasinë e duhur karbohidratet dhe proteinat

Aktivitet ne palester "Duhet të hamë një orë përpara palestrës në mënyrë që të kemi karburant për aktivitetin" sqaron Bombaj duke shtuar "shume njerez mendojnë se para palestrës është më mirë të mos ushqehen dhe kështu do të djegin më shumë kalori por kujdes: nesë trupi nuk ka substratë energjike ai do te ule djegien"

Sipas dietologes përpara aktivitetit fizik nuk duhen konsumuar ushime të tilla si alkoli, mishi i tipit berxolla, brinjë etj.

"Edhe pas aktivitetit duhet që muskujt që janë lodhur tëushqehen, mundesisht brenda 1 ore, me e mira brenda 10 minutave. Ushqimi duhet te konsistojë në: karbohidrate, proteina dhe antioksidantë. Nese nuk e ushqejmë trupin sic duhet ai do të fillojë të diegë jo vetëm dhjamin por edhe muskujt," informon dietologia sipas së cilës, për tu hidratuar për aktivitete nën 45 minuta nevojitet thjesht ujë. Gjatë aktivitetit është mirë të konsumohen rreth 200 -2400 ml ujë cdo 10 – 20 minuta.

Dehidratimi mbart rreziqe të konsiderueshme shëndetësore. Bombaj liston disa prej tyre si lodhje, humbje force, turbullirë, dhimbje koke dhe perzjerje në stomak! "Ne kushte te vecanta si klimë me shumë lageshtirë, temperaturë të lartë etj, dehidratimi mund të ketë pasoja tepër serioze madje fatale për shëndetin." informon dietologia duke sqaruar se "Për rënie në peshë eshte më mirë një aktivitet intensiv aerobik sic eshte vrapi, noti, ciklizmi, tenisi, pra nje aktivitet ku frymemarrja jone behet shume e shpeshte dhe zemra fillon te rrahë shpejt që të furnizojë qelizat me oksigjen. Këto lloj aktivitetesh mund të djegin edhe 700kcal në 1 orë. Nëse nuk do ti merrnim mbrapsht këto kalori me ushqim dhe do të qendronim vërtetë në një deficit të tillë kalorik (-700kcal ne dite), do të realizonim një rënie në peshe prej 700gr ne jave, jo keq"

Ju lutem jepni mendimin tuaj per kete artikull, duke komentuar me poshte:

LAJMET E FUNDIT - Minute pas minute
24 Apr 15:23
Mësuesit e shkollave dhe edukatoret e kopshteve duhet të faktojnë para drejtorit se i kanë paguar faturat e energjisë elektrike. Drejtoria Arsimore...
24 Apr 15:16
Ish-astronautët e NASA-s pritet që të paralajmërojnë se Toka është e rrezikuar nga asteroidët, më tepër nga sa mendohej më parë. Televangjelisti Pa...
24 Apr 15:09
Kuvendi i Shqipërisë pritet që të kalojë një ditë të nxehtë, pasi në seancës e sotme parlamentare do të hidhet për diskutim reforma Administrativo-...
24 Apr 15:03
Prishja e godinave pa leje nga INUK është shoqëruar edhe sot me tensione në Pogradec. Punonjësit e INUK janë përplasur me pronarët e një kalçetoje ...
24 Apr 14:58
Kërkimet kanë treguar se njerëzit e martuar janë më të shëndetshëm sesa të pamartuarit. Megjithëse martesat homoseksuale po fitojnë mbështetje në m...
24 Apr 14:50
Alepo, Siri - Të paktën 21 persona janë vrarë gjatë një sulmi ajror një një treg në veri të Sirisë. Midis tyre ndodheshin edhe tre fëmijë. Observat...
24 Apr 14:45
Nxjerrja e sekretit hetimor është një nga problemet e Prokurorisë së Përgjithshme. Kryeprokurori Ardiatik Llalla, gjatë raportimit në Komisionin e ...
24 Apr 14:41
Ministria e Brendshme e Ukrainës ka njoftuar se forcat e saj kanë vrarë pesë militantë në Slavjansk, gjatë operacioneve anti-terroriste që po reali...
24 Apr 14:36
Kryeministri shqiptar, Edi Rama, u prit sot nga Papa Françesku, në Selinë e Shenjtë në Vatikan. Siç bën të ditur vetë Kryeministri nëpërmjet një po...
24 Apr 14:31
Mazhoranca dhe opozita pritet të debatojnë sot lidhur me vendimet e miratuara ditë më parë në Komisionin e Ligjeve për heqjen e kompetencës së Pres...
24 Apr 14:20
Presidenti i SHBA-ve, Barack Obama ka deklaruar se Amerika është e detyruar të mbrojë Tokion nëse tensioni me Pekinin për përkatësinë e disa ishujv...
24 Apr 14:09
Artistët e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit janë duke rrezikuar vendin e punës pas kontratave tre mujore, të hartuara së fundmi nga Ministria...
24 Apr 14:06
Në Akademinë e Shkencave u zhvillua dje forumi për "Ditën Ndërkombëtare të Librit dhe për të Drejtën e Autorit". Të pranishmit që referuan ishin: A...
24 Apr 14:00
Gjykata e Apelit ka vendosur të lirojë Fatos Sulajn, pasi nuk ka marrëveshje ekstradimi mes Shqipërisë dhe Greqisë Gjykata ka liruar sot të Fatos S...
24 Apr 13:55
Studentët e Mjekësisë së Tiranës kanë protestuar sërish ditën e djeshme pranë selisë së Kryesisë së Kuvendit, duke kërkuar nga deputetët e komision...
24 Apr 13:46
Ministria e Mirëqenies Sociale dhe Rinisë ka reaguar sot në lidhje me aktin e ish-të përndjekurit Kujtim Kaziu, i cili tentoi të vetëdigjej. Minist...
24 Apr 13:13
Në Ditën Botërore të Librit dhe të Drejtës së Autorit, ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Memli Krasniqi, ka nënshkruar tri vendime për përkr...
24 Apr 13:09
Më 25 mars shtëpia e kreut të komunës Farkë u godit me kundërtank në orën 03:00. Kamerat e sigurisë në shtëpinë e Fatbardh Plakut regjistruan ngjar...
24 Apr 13:00
Kabul - Tre amerikanë janë vrarë, pasi një zyrtar policor ka hapur zjarr në një spital ndërkombëtar në qytetin e Kabulit. Sulmi është konfirmuar ng...
24 Apr 12:55
"Spiun, majmun, sapun...." – është kjo ndër ato fraza që menjëherë të sjellin ndër mend filmin 'Lulëkuqe mbi murre', ku një grup fëmijësh jetimë, h...
24 Apr 12:52
Shqipëria do të importojë nga Rumania një miliard euro energji elektrike në vit. Lajmi bëhet i ditur nga mediat Rumune, të cilat njoftojnë për kont...
24 Apr 12:38
Nisur nga ngjarja e sotme përpara ambienteve të Kuvendit të Shqipërisë, Ministria e Mirëqenies Sociale dhe Rinisë sqaron se është në komunikim të v...
24 Apr 12:34
Në një kumtesë të komunës së Mitrovicës thuhet se në këto 100 ditë të qeverisjes së kryetarit Agim Bahtiri, dukuritë e vjedhjes, abuzimit me pronën...
24 Apr 12:27
Është gjetur arma me të cilën besohet se është qëlluar banesa e kryeplakut të Farkës, Fatbardh Plaku më 25 mars 2014. Policia e Tiranës ka bërë të ...
24 Apr 12:19
Më shumë se 200 milionë njerëz rregullisht janë duke e përdorur aplikacionin e njohur të rrjetit social, Facebook Messenger, i cili është në dispoz...
24 Apr 12:16
Policia e Dibrës ka arrestuar një person ditën e sotme, pasi iu sekuestrua një arsenal me armë. Operacioni i koduar "GULINOVI" është ndërmarrë nga ...
24 Apr 12:09
Kompozitori i njohur Ilir Tolaj thotë se ai nuk do ta përcjellë festivalin evropian të këtij viti, pasi ndjehet i turpëruar me këngën me të cilën p...
24 Apr 12:05
Trupat amerikane kanë arritur në Poloni për stërvitje ushtarake, pasi tensionet mbi Ukrainën në rajon janë shtuar. Mbështetja amerikane është një r...
24 Apr 11:58
Ka shumë arsye pse duhen vlerësuar prindërit që i rrisin fëmijët e tyre të vetëm. Disa prej tyre janë përmbledhur në listën e mëposhtme. 1. S’ka më...
24 Apr 11:52
Pakujdesia e mbajtjes në ekuilibër të nivelit të sheqerit në gjak, jo vetëm që ndërlikon shëndetin e gruas gjatë shtatzanisë, por edhe të bebes. Du...
24 Apr 11:44
Gruevski është një diktator i vogël në Maqedoni. Kështu e përshkruan gazeta zvicerane "Neue Zürcher Zeitung" kryeministrin e vendit. Një cilësim i ...
24 Apr 11:40
Labinot Tahiri është përfshirë në grupin e këngëtarëve që kanë reaguar rreth pjesëmarrjes së këngëtarit serb, Zdravko Colic, në festivalin "Kënga i...
24 Apr 11:37
Një masazh i mirë: ja çka mund të sjellë qetësinë dhe paqen. Masazh në tëmthat e kokësMbyllni sytë dhe shtrëngoni me majat e gishtave çdo anë të ko...
24 Apr 11:30
Presidenti i nderit i Bayern Munich, Franz Beckenbauer, ka kritikuar ekipin e trajnerit Pep Guardiola për mungesë shtytje në sulm, pasi ata u mposh...
24 Apr 11:26
Biznesmeni Zafar Ansar personi që ka akuzuar Argita Berishën se i ka kërkuar 3% ryshfet për marrëveshjen e arritur para 4 vitesh është rikthyer sër...
24 Apr 11:19
Një fotografi i ka kushtuar jetën një adoleshenteje ruse, që kërkonte të shkrepte një foto të paharrueshme. Xenia Ignatyeva gjeti vdekjen duke rënë...
24 Apr 11:15
Mazhoranca dhe opozita pritet të debatojnë sot lidhur me vendimet e miratuara ditë më parë në Komisionin e Ligjeve për heqjen e kompetencës së Pres...
24 Apr 11:09
Një ish-i përndjekur politik tentoi të vetëdigjet para Parlamentit sot rreth orës 10:30 minuta. Policia ka arritur të neutralizojë. Bëhet fjalë për...
24 Apr 10:59
Majlinda Kelmendi sot ka rastin që medaljes së artë botërore t'ia shtojë edhe atë evropiane. Ajo llogaritet favoritja kryesore në kategorinë deri n...
24 Apr 10:56
I kërkuar për një kohë të gjatë, të mërkurën policia ka arritur ta prangos Princ Vali Corleonen (Valdrin Sylejmani). Ai, sipas komandantit të Polic...
24 Apr 10:51
Edhe pse shumica e femrave i shmanget bisedës rreth kësaj teme, një studim i ri ka treguar që nuk janë edhe aq të turpshme kur janë vetëm në krevat...
24 Apr 10:46
Transparenca për koncesionet në vend do të jetë e plotë, ka thënë Ministri i Energjisë dhe Industrisë, Damian Gjiknuri. Ai më tej u shpreh se insti...
24 Apr 10:43
Aksionet e INUK për prishjet e ndërtimeve pa leje, që kanë nisur në gjithë vijën bregdetare, kanë mbërritur edhe në Ksamil. Sot janë prishur dy obj...
24 Apr 10:39
Kryeministri shqiptar, Edi Rama pritet të takohet sot në Selinë e Shenjtë në Vatikan, me Papa Françeskun. Lajmi për vizitën e Ramës në Vatikan ësht...
24 Apr 10:31
Kreu i ALUIZN-it Artan Lame dje në komisionin e Ligjeve tha se janë mbi 13 mijë ndërtime në gjendje të ngrirë. Sipas tij, këto janë banesa të ngrit...
24 Apr 10:20
Kryeprokurori Adriatik Llalla, gjatë fjalës së tij në Komisionin e Ligjeve tha të mërkurën se "shkaqet e rritjes së kriminalitetit janë më shumë so...
24 Apr 10:15
Policia e Shkodrës ka identifiko autorin e ekzekutimit me snajper të Kol Drinit mëngjesin e 23 prillit në fshatin Vukatanë të Komunës Gur i Zi. Kol...
24 Apr 10:08
E ashtuquajtura " Vajza e bananeve" mban një dietë strikte të cilën e ka parë në "You Tube". Sipas kësaj diete ushqimi i vetëm që duhet konsumuar g...
24 Apr 10:05
Shqiptari i akuzuar për vrasjen e çifti në Itali, ka pranuar se ai është vrasësi. 29-vjeçari Dritan Demiraj, ka pranuar se ka kryer vrasjen e ish-t...
24 Apr 09:56
Ka pasur dhe aromë shqiptare gjysmëfinalja e djeshme e "Champions League", ku Reali i Madridit doli fitues përballë gjermanëve të Bajernit të Mynih...

slider-2.png
slider-3.png
slider-4.png
slider-5.png
yahoo.png