Komiteti-Mysliman-Konferenca-Gruaja-ne-shoqeri--466x350Rolin e gruas në familje dhe shoqëri, për gruan si bashkëshorte dhe si nënë, për gruan shqiptare dhe për pozitën e gruas në Islam, ishin pjesë e diskutimit në simpoziumin e organizuar sot në Tiranë nga Komuniteti Mysliman i Shqipërisë, Zyra e Gruas, me temë "Gruaja në shoqëri dhe familje".Në panelin e diskutimit merrnin pjesë Mirela Jorgo, avokate, Anjeza Bojaxhiu, koordinatore për dhunën ndaj grave në Bashkinë e Tiranës, Nevila Qardaku, psikologe si dhe Fatma Karaj, Përgjegjëse e Zyrës së Gruas, në KMSH.

Në fjalën e saj znj. Karaj theksoi se përpara ardhjes së fesë islame, gruaja nënvlerësohej, përçmohej e dhunohej, pra shihej si një pjesë e padobishme dhe e dëmshme për shoqërinë dhe se islami erdhi për t'i rikthyer dinjitetin e humbur gruas, nderin dhe respektin, duke e barazuar atë me burrin.Ajo nënvizoi se femra, gruaja, është forca ekuilibruese e familjes dhe shoqërisë.

Avokatja Mirela Jorgo, u ndal në të drejtat e femrës, që nga kohët e lashta, e deri në ditët e sotme, ku nënvizoi se femrat po fitojnë gjithnjë e më shumë të drejta, dhe më shumë rol e integrim në jetën sociale, politike dhe atë ekonomike, por me gjithë dëshirën e mirë për progres, në mentalitetin shqiptar gruaja ende diskriminohet.

Ndërkohë znj. Anjeza Bojaxhiu, foli rreth cilësive të një bashkëshorteje të mirë, çka e bën gruan çelësin e lumturisë. "Gruaja është pesha kryesore në familje dhe shoqëri. Pas një gruaje të mirë vjen një burrë i suksesshëm, pas një nëne të mirë vijnë fëmijë të edukuar dhe të moralshëm dhe pas një familje të edukuar e të moralshme vjen një shoqëri më e mirë.", u shpreh znj. Bojaxhiu.Ndërsa psikologia Nevila Qardaku, u ndal në brishtësinë dhe devotshmërinë e gruas. Ajo theksoi se një grua e devotshme dhe me shpirtin e përkushtimit ndaj Krijuesit është ajo për të cilën çdo shoqëri ka nevojë. 

Ju lutem jepni mendimin tuaj per kete artikull, duke komentuar me poshte:

LAJMET E FUNDIT - Minute pas minute
24 Apr 10:08
E ashtuquajtura " Vajza e bananeve" mban një dietë strikte të cilën e ka parë në "You Tube". Sipas kësaj diete ushqimi i vetëm që duhet konsumuar g...
24 Apr 10:05
Shqiptari i akuzuar për vrasjen e çifti në Itali, ka pranuar se ai është vrasësi. 29-vjeçari Dritan Demiraj, ka pranuar se ka kryer vrasjen e ish-t...
24 Apr 09:56
Ka pasur dhe aromë shqiptare gjysmëfinalja e djeshme e "Champions League", ku Reali i Madridit doli fitues përballë gjermanëve të Bajernit të Mynih...
24 Apr 09:49
Është identifikuar autori i vrasjes së Kol Drinit, i cili u ekzekutua dje duke punuar tokën. Autori është Eduart Arra i datëlindjes 1981. Kol Drini...
24 Apr 09:41
Inspektoriati i Lartë i Kontrollit dhe Deklarimit të Pasurive, ka shënuar një ditë historike dje për sa ekziston si institucion, me dy denoncime, k...
24 Apr 09:34
Këshilli i Ministrave vendosi në mbledhjen e djeshme, miratimin në parim, të marrëveshjes së huasë dhe asistencës teknike, ndërmjet Këshillit të Mi...
24 Apr 09:28
-Shoqata e Ndërtuesve kërkon që në ligjin e ri të legalizimeve të përfshihet edhe një pikë, që i jep zgjidhje hipotekimit të 300 pallateve në mbarë...
24 Apr 09:20
Qeveria kanadeze ka bërë me dije se nga janari i vitit 2015 do të fillojë me ndarjen e vizave "express", që do t'u mundësojë punëdhënësve sa më shp...
24 Apr 09:06
-Komisioni i Sigurisë miratoi dje ngritjen e grupit të kontrollit parlamentar për të verifikuar ligjshmërinë e përgjimeve të kryera nga Shërbimi In...
24 Apr 09:01
Inspektorati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive ka kallëzuar penalisht gjyqtarin e Gjykatës së Apelit Tiranë, Gjin Gjoni. Gjoni, njëko...
24 Apr 08:56
Talenit shqiptar i Manchester United ka zgjedhur të luajë për përfaqësuesen belke. Vendimi i Jonuzajt për të luajtur me përfaqësuesen e Belgjikës k...
24 Apr 08:49
Misioni evropian për rend dhe ligj, EULEX, në kuadër të "Dosjes Drenica" ka ngritur aktakuzë ndaj gazetarit Milaim Zeka dhe biznesmenit Rrustem Ruk...
24 Apr 08:46
Deputeti socialist Erjon Brace komentoi qendrimet dhe deklarimet e fundit publike te kreut te opozites Lulzim Basha. "Lulezim Basha tha se do te pe...
24 Apr 08:38
Një diplomat i lartë amerikan ka fajësuar Moskën për moszbatim të Marrëveshjes së Gjenevës, e cila është arritur javën e kaluar dhe ka për qëllim q...
24 Apr 08:36
Ilir Abedini, alias Lin Hysa është vënë në pranga paraditen e djeshme në Milot. Ai rezultonte i dënuar me 12.9 vite burg ndërsa ishte kthyer dhe je...
24 Apr 08:31
Christopher Dell, një diplomat karriere i nominuar nga Barack Obama për të përfaqësuar SHBA-të në Prishtinë, është punësuar nga Bechtel Corporation...
24 Apr 08:26
Rreth 300 zyrtarë të lartë shtetëror kanë deklaruar se kanë një pasuri prej 450 milionë eurosh. Por, sa Agjencia kosovare Kundër Korrupsionit(AKK) ...
24 Apr 08:08
Gjyqtari Gjin Gjoni, i cili akuzohet për "fshehje dhe deklarim të rremë të pasurisë në bashkëpunim, falsifikim të dokumentave në bashkëpunim, pastr...
23 Apr 18:26
E ardhmja e Xherdan Shaqirit duket gjithnjë e më larg Bayern Munich. Mediat italiane të mërkurën raportojnë se “bavarezët” synojnë që në tregun e v...
23 Apr 18:18
Mediat sportive spanjolle kane qene teper te ashpra ndaj Jose Mourinho-s, trajner i Chelsea. Një ditë pas barazimit të Atletico Madrid ndaj Chelsea...
23 Apr 18:08
TIRANE-“Respekto edhe të gjallët!” është nisma e fundit e Ministrisë së Punëve të Brendshme për të ndërgjegjësuar shoferët për respektimin e këmbës...
23 Apr 18:01
Bukuroshja Bar Rafaeli mban ne korent fansat e saj në Twitter se ka një trup të shkëlqyer. Këtë herë modelja e famshme ka zgjedhur të postojë një f...
23 Apr 14:43
Futbollit të Kosovës në këtë edicion është duke i munguar Hysni Kabashi. Futbollisti nga fshati Polac i Komunës së Skenderajt, nuk është duke i sul...
23 Apr 14:40
TIRANE - Autoriteti Kombëtar i Ushqimit dhe Task Forcë për përcaktimin e rregullave për therjen e kafshëve dhe tregtimin e mishit, e ngritur në dhj...
23 Apr 14:35
Kanë kaluar tashmë 40 vjet që nga dita e parë e festimit të Ditës së Tokës, 22 Prill 1970, kur 20 milionë njerëz u bashkuan në një nga manifestimet...
23 Apr 14:30
ALEKSANDËR ÇIPA Aleksander CipaKëtë fundjavë lajmi më shokues që u servir pa respektuar asnjë kriter profesional raportimi, (përgjithësisht vetëm m...
23 Apr 14:25
Grupet e interesit të sistemit farmaceutik kundërshtojnë ndryshimet e bëra nga Ministria e Shëndetësisë në tenderin vjetor të ilaçeve si dhe projek...
23 Apr 14:21
TIRANE - Deputeti socialist, Namik Dokle i ka kërkuar ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, që të merret me gjetjen e vajzës së vogël nga Kukësi, ...
23 Apr 14:15
Policia ka arrestuar një grabitës telefonash. I arrestuari është Bledi Panajoti. 26-vjeçari është i dënuar disa herë më parë për vjedhje. Arrestimi...
23 Apr 14:09
Deputetët e Kuvendit të Kosovës pas një debati të nxehtë me 89 vota pro, 22 kundër dhe 2 abstenime kanë votuar për themelimin e Gjykatës Speciale, ...
23 Apr 14:05
Në fshatin shqiptar Mandrica të Bullgarisë është krijuar shoqata “Bashkimi për rilindjen e fshatit të Mandricës” (www.mandritsa.com dhe www.bukorsh...
23 Apr 14:00
Investitorët apo të gjithë ata që kërkojnë të punësohen në një kompani e cila do t'i mundësojë atyre një mjedis social dhe argëtues tashmë do ta ke...
23 Apr 13:50
Bayern Munichu do të luajë kundër ekipit më të fortë që ekziston këtë edicion në Ligën e Kampionëve, Real Madridit. Kështu ka thënë Pep Guardiola. ...
23 Apr 13:46
Nga: TIMOTHY GARTON ASHPutini admirohet më shumë sesa mendon PerëndimiKriza në Ukrainë është një test psikologjik jo vetëm për individët, por edhe ...
23 Apr 13:40
Nga: NATASHA LAKOPiktorë, trinitet, supermarketNuk është e lehtë që tre piktorë të krijojnë një trinitet, si kanë bërë Gazmend Leka, Aleksandër Fil...
23 Apr 13:29
TIRANE-"Në rast se me ndarjen e re administrative Himara do të përcaktohet sërish si një njësi administrative më vete nga Vlora, atëherë ekziston m...
23 Apr 13:24
Nicki Minaj ka zgjedhur një fustan të bardhë ngjitshëm për trupi, të tregonte linjat e saj të admirueshme në një event të fundit. Reperja morri shu...
23 Apr 13:17
Një grup shokësh, barka e të cilëve u shkatërrua pranë një ishulli të vogël, falë shenjës SOS janë shpëtuar nga një helikopter që po kalonte në atë...
23 Apr 13:11
Industritë e prodhimit dhe të shërbimeve gjermane janë forcuar më shumë se parashikimi i ekonomistëve gjatë këtij muaji, duke shtuar shpresat se ek...
23 Apr 13:05
Atletico Madridi dhe Chelsea kanë luajtur pa gola në përballjen e parë gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve që u zhvillua të martën në Vicente Calde...
23 Apr 13:01
Këto imazhe të jashtëzakonshme paraqesin ngjyra verbuese që janë krijuar nga algat në një minierë të braktisur në Detin e Zi. Fotografi nga Krimea,...
23 Apr 12:58
Kampionët zbresin sot në qytetin kampion. Rruga e Bajernit të Mynihut për të mbrojtur titullin në Champions kalon nga Madridi. Kryeqyteti i Spanjës...
23 Apr 12:53
TIRANE - Inspektorati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive ka zbuluar së fundmi se zyrtarët e shtetit kanë mbajtur rreth 50 deri 60 mili...
23 Apr 12:47
Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka akuzuar qeverinë për situatën ekonomike në vend. Duke folur në tryezën "Ku po shkon Shqipëria", me p...
23 Apr 12:45
Një ditë përpara seancës parlamentare, ku do të votohet ndryshimi i përbërjes së Komisionit të Reformës Territoriale, për t'i hapur rrugë zhbllokim...
23 Apr 12:37
Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në veri të Mitrovicës, ku një 24-vjeçar e ka vrarë të dashurën e tij, duke ia prerë fytin. Viktima është I. Vasiç, n...
23 Apr 12:34
Modeli i iPhone 6 me ekranin e përfolur prej 5.5 inç mund të vonohet për lansim në vitin 2015, thuhet sipas publikimit tajvanez të Industrial and C...
23 Apr 12:28
POGRADEC – Inspektorët e INUK-ut në fshatin Piskupat të Pogradecit, po përballen me rezistencën e banorëve, të cilët kundërshtojnë prishjen e godin...
23 Apr 12:24
SHKODER- Policia e Shkodrës ka nisur procedimin penal ndaj Drejtorit të Ndërmarrjes së Rrugëve Rurale Shkodër, Dedë Tonaj, i cili akuzohet për vepr...
23 Apr 12:15
Zyrtarët duhet të deklarojnë në bankë çdo vlerë që kalon shifrën e 1.5 milionë lekëve, si dhe dhuratat me vlerë mbi 300 mijë lekë. Këto ndryshime n...

slider-2.png
slider-3.png
slider-4.png
slider-5.png
yahoo.png