DOKTIRANE-Shumë shpejt do të fillojë pilotimi për përdorimin e kartës së shëndetit. Lajmi është bërë publik nga drejtori i Fondit të Detyrueshëm të Sigurimeve të Kujdesit Shëndetësor, Astrit Beci, gjatë analizës vjetore të institucionit që ai drejton. Sipas Becit, fillimisht karta do të aplikohet në disa qendra shëndetësore në kryeqytet, e më pas, sipas vijueshmërisë së procesit, do të bëhet shtrirja në të gjithë vendin.

"Më lejoni të shfrytëzoj këtë takim me ju, për t'ju përcjellë iniciativën tonë për të kaluar nga përdorimi i librezës së shëndetit,

tek karta e shëndetit. Projekti do të nisë të pilotohet shumë shpejt në disa qendra shëndetësore në Tiranë, për t'u shtrirë në të gjithë Shqipërinë. Ky projekt do të përmirësojë dukshëm cilësinë e punës së mjekëve dhe farmacistëve, si dhe kontrollin e tyre. Ne do të kthejmë kështu, kohën dhe rolin e mjekut të familjes në funksion të shërbimit ndaj pacientëve, pasi ata nuk do të jenë më të detyruar të plotësojnë fletë libreze pa fund, por me një mjet të thjeshtë, kartën e shëndetit, pacientët do të marrin shërbim e duhur dhe mjeku do shfrytëzojë kohën për të vizituar sa më mirë pacientët, duke fituar dinjitetin dhe rolin që i takon", - u shpreh Beci.

Karta e shëndetit do të përfitohet falas në qendrat shëndetësore përkatëse, ndërkohë që, përveç kujdesit të shtuar nga ana e mjekut të familjes, do të pasohet edhe nga përfitime të tjera për pacientin. Kështu, për shembull pensionistët, të cilët janë edhe përdoruesit më të shpeshtë të librezës aktuale shëndetësore, do t'u duhet të pajisen vetëm një herë me kartën e shëndetin, pa qenë e nevojshme ta rinovojnë atë herë pas here. Kjo shmang një sërë burokracish, të cilat deri më tani kanë qenë të panevojshme.

(GazetaShqiptare/BalkanWeb)

Ju lutem jepni mendimin tuaj per kete artikull, duke komentuar me poshte:

LAJMET E FUNDIT - Minute pas minute
16 Apr 12:19
Intensifikimi i dhunës në Ukrainën Lindore dhe frika e rritjes së përfshirjes ruse kanë tërhequr vëmendjen e Shtetet e Bashkuara dhe Europës. Lider...
16 Apr 12:14
Viktor Mërkuri Ngjarjet në Ukrainë, gjatë ditëve të fundit, tregojnë se Rusia po përgatitet të aneksojë pjesën lindore të saj, ashtu siç bëri me Kr...
16 Apr 11:59
Shkodër- Sot në qytetin e Shkodrës kanë ngelur dy persona të plagosur si pasojë e shpërthimit të një bombole gazi. Ngjarja është shënuar rreth orës...
16 Apr 11:53
Do të jetë shumë keq për ne nëse prekemi nga fenomeni i Turqisë së Erdoganit. Rreziku i krijimit të një lëvizje islamike, në Shqipëri dhe Kosovë, ë...
16 Apr 11:48
Panajot Barka Për shkak të ndikimeve negative me spektër të gjerë shoqëror dhe gjatësi vale prej disa brezash, reforma në arsimin e lartë duhet kon...
16 Apr 11:44
Në këtë pjesë të dytë të intervistës me shkrimtarin dhe poetin Sadik Bejko tregohen për herë të parë detaje të panjohura nga prapaskenat që shoqëru...
16 Apr 11:41
Një zog shumë i rrezikshëm i Amerikës Jugore, që me një të gërvishtur mund të nxjerrë zorrët e njeriut, është parë duke lëvizur i pa penguar në një...
16 Apr 11:34
Dy kabinetet qeveritare të Shqipërisë dhe Kosovës janë sot bashkë në qytetin e Kukësit, në një aktivitet të përbashkët për përkujtimin e eksodit të...
16 Apr 11:30
Rreth 1600 specialistë të diplomuar në fusha të ndryshme mjekësore do të garojnë për të fituar licencën profesionale në profilet përkatëse si infer...
16 Apr 11:25
Projektligji "Për faljen e dënimeve administrative në formën e gjobave, të vëna në bazë të kontrolleve dhe verifikimeve tatimore të kryera për peri...
16 Apr 11:17
Në kuadër të 10-vjetorit të zgjerimit të Bashkimit Evropian, Qendra e Informimit të BE-së në Tiranë, mban konferencën "Zgjerimi i BE-së 2004". Në k...
16 Apr 11:07
Sot në Kukës kujtohet 15-vjetori i eksodit të kosovarëve drejt Shqipërisë, ku pritet të zhvillohen disa aktivitetesh politike dhe festive. Dy qever...
16 Apr 11:03
Dorina Mema nuk është një femër si gjithë të tjerat. Ajo, kur ka uri konsumon 10 të bardha veze, dhe për këtë e ka një arsye, është modele palestre...
16 Apr 10:56
Kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror, Visho Ajazi Lika pritet që të raportojë në 22 prill në Komisionin e Sigurisë për skandalin e përgjimeve të z...
16 Apr 10:43
Një pallat në rrugën “Pjetër Bogdani” ku banojnë zyrtarë dhe ish-zyrtarë të lartë të shtetit dhe ku ka një apartament banimi edhe vetë bashkëshortj...
16 Apr 10:37
Përfitimet që do të rrjedhin nga skema e re e pensioneve, zbatimi i të cilës nis nga janari i 2015-s, shkojnë në favor të personave që deklarojnë p...
16 Apr 10:30
Kukësi njeh vetëm fitore që nga 16 marsi, në ndeshjet e kampionatit dhe të Kupës së Shqipërisë. E fundit, kundër Kastriotit, ishte tepër e vështirë...
16 Apr 10:27
Dosja me material të klasifikuar si sekret ushtarak meriton "kurorën" në renditjen e mashtrimeve të ish-qeverisë Berisha. Një skandal i paprecedent...
16 Apr 10:21
Shumica e njerëzve kanë "probleme" të shumta me ushqimin, pasi që nuk dinë se çka duhet të konsumojnë dhe cilat janë vlerat e atyre që i hanë dhe n...
16 Apr 10:17
Komuna e Gjakovës është vënë në krye të komunave të Rrafshit të Dukagjinit dhe bashkërisht janë duke tentuar që të inkuadrohen në realizimin e proj...
16 Apr 10:11
Një aksident tragjik ka ndodhur paraditen e sotme në aksin rrugor Levan-Tepelenë. Mësohet se tre persona kanë humbur jetën, ndërsa katër të tjerë j...
16 Apr 10:08
Bartja e çantës me ngjyrë neoni kurrë nuk ka qenë gabim, pasi që çantat me këtë ngjyrë kombinohen me të gjitha llojet e veshjeve. Më e rëndësishmja...
16 Apr 10:04
Njerëzit patjetër duhet të jenë të interesuar për jetën e më të afërmve të tyre, ndërkaq mënyra më e mirë që të zbulojnë se çka ndodh është të pyes...
16 Apr 09:57
Meshkujt duhet të jenë të kujdesshëm në zgjedhjen e fjalëve gjatë një bisede me një femër, shkruan "Cosmopolitan". Më poshtë paraqiten 13 këshilla,...
16 Apr 09:52
Në Prishtinë ka nisur të bjerë borë me intensitet të lartë. Nuk është vetëm Prishtina që po përjeton këtë ndryshim të motit. Sipas raporteve nga te...
16 Apr 09:42
Ministria e Energjisë dhe Industrisë, përmes Inspektoratit Qendror Teknik, ka gjobitur një sërë pikash tregtimi të karburantit në zona të ndryshme ...
16 Apr 09:37
Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka thënë se Ukraina gjendet në buzë të luftës civile. Zyra e informacionit të Presidencës ruse bën me dije se,...
16 Apr 09:32
Për shkak të reshjeve të shiut dhe lagështirës në rrugë, dy makina kanë dalë nga rruga mëngjesin e sotëm. Ngjarja ka ndodhur në aksin rrugor Kashar...
16 Apr 09:23
Prej ditësh Partia Demokratike ka nisur një seri akuzash për Forcat e Armatosura në lidhje me trafikun e drogës. Fillimisht ata ngritën disa pyetje...
16 Apr 09:17
Kompania Trans Adriatic Pipeline (TAP) AG ka rinisur procesin e tenderimit, për punime në kuadër të ndërtimit të gazsjellësit të Korridorit Jugor, ...
16 Apr 09:14
Gjirokastër- Operacioni policor i koduar "Shpërndarësit", ka arrestuar mëngjesin e sotëm tre persona, të cilët akuzohen për shpërndarje droge të ll...
16 Apr 09:10
Lulzim Basha mblodhi dje në mbrëmje kryesinë e PD-së, për të diskutuar rreth procesit të riorganizimit të partisë. Në fillim të mbledhjes, ka nisur...
16 Apr 09:07
DIBËR/KORÇË - Zonat e qarkut të Dibrës, Pukës dhe Korçës janë mbuluar nga dëbora ditën e sotme. Në të gjithë vendin temperaturat kanë pësuar rënie ...
16 Apr 09:04
Vijon gjyqi ndaj Arben Frrokut, biznesmenit të vënë nën akuzë për vrasjen e kryekomisarit Dritan Lamaj. Ditën e djeshme kanë dëshmuar dy njerëzit m...
16 Apr 08:59
31-vjeçari Alket Palushi doli para gjykatës nën akuzën e kundërshtim të forcave të policisë në gjendje të dehur. Gjykata e shpalli arrestimin e tij...
16 Apr 08:57
Brenda një muaji në Greqi janë sekustruar 5. 4 tonë maijuanë të depërtuara nga Shqipëria. Statistikat janë publikuara nga tre institucione greke të...
16 Apr 08:54
Një sallon bukurie në Londër, që kishte përdorur një poster të Kim Jong-un për të reklamuar ulje çmimi për ata që do të donin të qetheshin, për shk...
16 Apr 08:47
Në faqen zyrtare të Presidencës gjenden edhe kopertinat e dy botimeve të një reviste që merret me aktivitetin e Presidentit. Në numrin e fundit ka ...
16 Apr 08:44
Emigrantë shqiptarë kanë protestuar në Athinë, para parlamentit grek, kundër bllokimit të lëvizjes së fëmijëve të lindur në Greqi. Problemi me Topo...
16 Apr 08:40
Banania përmban tre lloje sheqernash natyrale, sukrozë, fruktozë dhe glukozë, të gjitha të kombinuara edhe me fibrat. Banania është në gjendje të p...
16 Apr 08:36
Strukturave tё Policisё sё Shtetit iu dhuruan 30 motorё, tip Piaggio, 500 kubik, nga Kompania Turke “Ayen Energy” dhe “Aydiner Insaat Group”, e cil...
16 Apr 08:32
Qeveria Shqiptare dhe ajo e Kosovës do të mblidhen për herë të dytë nesër në Kukës. Ky takim simbolik do të zhvillohet me rastin e 15 vjetorit të e...
16 Apr 08:28
Zbulohet permbajtja e letres qe pretendohet se kreu i Sherbimit Informativ te Shtetit Visho Ajazi Lika ka vene ne dispozicion te Partise Demokratik...
16 Apr 08:24
Një marrëveshje e firmosur me bojë nga Greqia, e tradhtuar dhe e pazbatuar, do të rishkruhet, pasi u ngjye me gjak. Ekzekutimi pa gjyq në qelinë e ...
16 Apr 08:20
Në Boston të Shteteve të Bashkuara është shënuar njëvjetori i sulmit me bomba në maratonën e qytetit. Nga eksplodimi i dy bombave në formë të enëve...
16 Apr 08:16
E ndërsa Ministria e Drejtësisë bën kallëzim penal në Prokurori, pasi në arkivën e saj janë zhdukur dosjet për tre gjyqtarë, KLD, me dyer të mbyllu...
15 Apr 20:29
Dokumentet e CIA-s zbardhin gjurmimin muaj pas muaji e vit pas viti të jetës private por edhe publike të Enver Hoxhës, filluar që nga fundi i vitev...
15 Apr 20:19
Policët duket se po përdorin mënyra nga më të ndryshmet dhe më të çuditshmet për të ndaluar një të akuzuar. Një nga efektivët e policisë së Kamzës,...
15 Apr 20:14
Këshilli i Lartë i Drejtësisë po shqyrtohen propozimet e ministrit të Drejtësisë për procedim disiplinor për pesë gjyqtarë. Në mbledhjen me dyer të...
15 Apr 20:11
Statistikat e publikuara nga tre institucione greke të luftës kundër krimit për muajin mars, kanë zbuluar se trafiku i marijuanës nga Shqipëria po ...

slider-2.png
slider-3.png
slider-4.png
slider-5.png
yahoo.png