Kohët e fundit po insistohet per një rikthim drejt metodave të magnetoterapisë, para së gjithash per kurimin e formave të reumatizmës ndonëse metoda - në principe dhe në zbatimet praktike - ka gjithashtu nje game të gjërë indikacionesh të tjera. Magnetoterapia, per të cilën po flitet shumë në ditët tona (ose me mire duhet thënë po “riflitet”, sepse është një metodë e vjetër), i intereson një shtrese të gjërë të popullatës, megjithëse pak njerëz e dine me çfarë gjërash merret ajo. Per ta kuptuar me mire diskutimin duhet te fillojë kohë me pare.

Një studim i kryer shumë vite me pare tregoi, me probabilitet një në njëqind mijë, se fëmijët kanë një predispozicion trashëgues kur vijnë në botë në kondita të veçanta kozmike ose astrologjike që do të thotë, se kanë ndikuar edhe ne lindjen e prindërve të tyre. Kjo "trashëgimi" manifestohet në fushën e rrotullimit ditor të tokës rreth saj: kështu planetet e sistemit diellor me afër tokës si Hëna, Venusi, Marsi, Jupiteri, Saturni zënë në momentin e lindjes së fëmijëve, pozicione të ngjashme me ato te lindjes së prindërve të tyre; në veçanti fëmijët kane tendence të lindin kur njëri apo tjetri prej këtyre planeteve lind ose perëndon në horizont, në qoftë se i njëjti planet gjendej ne të njejen zone te qiellit në lindjen e babait ose të nënës. Natyrisht, qe të verifikohet ky lloj i ”trashigimisë planetare” është e nevojshme që lindjet te jenë natyrale, ndërsa lindjet me ndërhyrje kirurgjikale ose me marrjen e medikamenteve, i zbehin te dhenat kozmike.  Shpjegimi i ketyre fenomeneve perkrahet sot nga konstatimet qe padyshim ekzistojne “ faktoret e trashegimise” te tipit te ndjeshem kimikisht, ndaj influences kozmike ose astrologjike : per motive te njejta, ndikojne ne individe te vecante, qe vijne ne bote me nje “ temperament dhe tip biologjik “ te percaktuar.

Diskutimi i gjatë, që justifikon ekzistencën e dokumentuar te nje ”antropologjie kozmike" e destinuar per te zëvendësuar  pohimet shume te mjergulluara të astrologjisë, shpesh e besuar në nje menyre sharlataneske, duhet t'i japë nisje studimit të"gjenetikës'kozmike": me  fjale te tjera , gjenetika, shkenca e trashëgimisë, që është sot iw një zgjerim të madh, duhet të marrë nje dimension ri shumë të ndryshëm, të papajtueshëm me rastesine e udhëtimeve të njeriut drejtë kozmosit. Në të njëjtën kohë, ky diskutim i gjate vlen për të demonstruar (treguar) se organizmi i njeriut nuk është indiferent ndaj radiacionit qe arrin nga kozmosi e që modifikon sjelljen fizike e ndoshta edhe atë psikike.

 

Ju lutem jepni mendimin tuaj per kete artikull, duke komentuar me poshte:

LAJMET E FUNDIT - Minute pas minute
01 Sep 21:37
Në përpjekje për të gjetur ndonjë arsye për të qenë, përse Lulzim Bashës i duhet PD jashtë Kuvendit, kam ngecur në dy arsye shumë meskine. E para ë...
01 Sep 21:32
Kryeministri Edi Rama tha sot në Kuvend se me ligjet e kthyera në parlament Presidenti i Republikës ka goditur mbi tre prioritete kombëtare: reform...
01 Sep 20:05
Nga tre muajt fillestarë, tashmë u bënë shumë vite dhe K. është një “Sans-Papieres” (emërtim për të huajt pa leje qëndrimi). Ai kishte fatin e keq ...
01 Sep 20:01
Një fëmijë i seksit femër, e moshës 9 vjeçare është vrarë ditën e sotme me gjakftohtësi nga narkotrafikantët.
01 Sep 20:01
Flet e veja e diktatorit Enver Hoxha, Nexhmije Hoxha Intervistoi: Roland Qafoku, “DEBATI NË CHANNEL ONE” DEKLARATA PIKANTE
01 Sep 19:57
Ka ca kohë që në Shqipëri shkolla nis në mes të shtatorit. Por Kaç Islami, deputeti i konvertuar në demokrat, uroi sot 1 shtatorin për të gjithë nx...
01 Sep 19:55
Nga Pierre Haski Sot Shqipëria është njëfarë kushëriri më i varfër i Evropës, edhe pse nga fundi i qershorit ia doli të marrë shumë të lakmuarin st...
01 Sep 19:53
Nëse dëshironi ta filloni nga e para lidhjen tuaj dhe nëse dikush ju imponohet se me të vërtetë ju dashuron, ne ju sjellim shenjat e qarta, të cila...
01 Sep 19:52
Një djalosh i ri i moshës 18 vjeçare ka humbur jetën pasi është përplasur me në makinë tip Lamborghini, të cilën e drejtonte dhe e kishte marrë për...
01 Sep 19:49
Pas publikimit të buletinit të përvitshëm nga Ministria e Brendshme, shefi i qeverisë ka ndarë me miqtë në "Facebook" një foto ku tregohen arritjet...
01 Sep 19:47
Kuvendi i Shqipërisë rrëzoi me votat e mazhorancës 5 dekretet e Presidentit Bujar Nishani lidhur me kthimin për shqyrtim në Parlament të 5 ligjeve....
01 Sep 19:44
Sipas CNN, Kosova është i vetmi vend në Evropën Juglindore që përfshihet në hartën që dërgon xhihadistë në Siri. Numri i shqiptarëve të Kosovës që ...
01 Sep 19:40
Ka nga ata të cilët çfarë nuk do të jepnin për të fjetur mirë. Sot, për të përmirësuar cilësinë e gjumit, na vjen në ndihmë shkenca, ose, më mirë t...
01 Sep 19:34
Lëkura është organi që më së shumti manifeston gjendjen e përgjithshme të organizmit. Në një organizëm të shëndetshëm, lëkura është e bukur dhe plo...
01 Sep 19:32
“Opozita sot nuk ka nevojë për bebisiter se nuk është bebe që qahet nga uria, por është një plakë që qahet nga mbingopja”. Kështu e etiketoi kryemi...
01 Sep 19:29
Duket se Lufta e Ftohtë është pranë, por rreziku është edhe te një konflikt më i madh. Gjatë bisedës telefonike mes shefit të komisionit evropian, ...
01 Sep 19:27
Një grua meksikane është bërë njeriu më i vjetër që ka jetuar ndonjëherë, duke arritur moshën 127 vjeçe, por ajo ka humbur certifikatën e saj të li...
01 Sep 19:23
Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta ka bërë nga ngatërresë gjatë votimit të dekretit për emërimin e Ermonela Felajt si ministre Shteti për Marrëdhëniet ...
01 Sep 19:20
Kryeministri, Edi Rama në fjalën e mbajtur gjatë seancës së parë të sesionit të ri parlamentar i ka bërë thirrje opozitës që të marrë pjesë në puni...
01 Sep 19:17
Ata janë shumë të ndjeshëm. Mendoni se i njihni por janë disa “tabu” që duhet t’i dini mirë. Nëse i shkelni ato, atëherë do të mërziteni dhe lidhja...
01 Sep 19:15
Kryeministri Edi Rama akuzoi Presidentin Nishani, se me kthimin e 5 ligjeve ka goditur prioritetet kombëtare. Duke folur në sesionin e ri për këtë ...
01 Sep 19:13
Është gjetur një vaksinë e cila bllokon virusin vdekjeprurës HIV te majmuni. Ky zbulim funksionon ndryshe prej vaksinave normale, por ka strukturë ...
01 Sep 19:10
Janë 8 miliardë euro pasuri politikanesh në bankat e Zvicrës dhe Qipros dhe Banka e Shqipërisë thua të jetë krejt e paditur për këtë katrahure?!! A...
01 Sep 19:06
Kryeministri Rama ka mbledhur grupin e deputeteve dhe ministrat socialistë, në një takim, në qytetin e Durrësit, vetëm një ditë nga nisja e punimev...
01 Sep 19:03
Ky është problemi kryesor i Ramës, fakti që injorohet. Europa dihet pergjithësisht çfarë këndvështrimi ka për Shqipërinë, e ka parë gjithmone si ve...
01 Sep 18:59
ISIS e bën ndryshe. Një kovë me gjak derdh mbi kokë ky pjesëtar i kësaj organizate që ka tmerruar botën me aktet barbare të prerjes së kokave të nj...
01 Sep 18:53
Para disa ditesh u dha lajmi se Posta Shqiptare nen udheheqjen e djaloshit Ardit Çela, per here te pare doli me nje bilanc pozitiv. Pra e thene ndr...
01 Sep 18:53
ISIS tani është përqëndruar në rekrutimin e anëtarëve të rinj, në veçanti fëmijët. Ata kanë publikuar në internet video me fëmijë, në fakt djelmosh...
01 Sep 18:48
Pronarët e qenve duhet t’i mbajnë kafshët e tyre të dashura në krahë, në mënyrë që ata të mos mund të prekin tokën dhe të shkelin në dyshemenë e nj...
01 Sep 18:46
- Përdorni një shampo delikate, pa përmbajtje sulfati dhe sa më pak kimikate. Lajini flokët me ujë të vakët, jo të nxehtë dhe të bollshëm. - Përdor...
01 Sep 18:44
Masturbimi i tyre nuk është tradhti ndaj partnerit, edhe pse disa femra kanë brerje ndërgjegjeje për këtë arsye. Masturbimi është një formë krejt e...
01 Sep 18:43
Tre persona janë arrestuar në qytetin e Kurbinit, pasi në sifonin e banjës është gjetur një sasi prej 12.7 gramë drogë. Burimet nga policia bëjnë m...
01 Sep 18:40
Kryeministri Edi Rama i ndodhur në seancën e Kuvendit, ku nisi sot sesioni i ri parlamentar nuk ka nguruar të komentojë në rrjetet sociale. Ai madj...
01 Sep 18:38
"A1 REPORT" ka siguruar pamjet ekskluzive nga vjedhja e 713 milionë lekëve nga thesari i shtetit në Bankën e Shqipërisë. Në pamjet ekskluzive duket...
01 Sep 18:35
Çelet sesioni i ri parlamentar në Kuvendin e Shqipërisë, pas një muaji pushim. Seanca, e cila nisi rreth orës 17:40, sjell për votim dekretet e kth...
01 Sep 18:32
Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta bëri thirrje sot për një klimë më mirëkuptuese, por edhe për një etikë të re e përgjegjshmëri më të lartë të të gjit...
01 Sep 18:11
Persona ende të pa identifikuar kanë thyer dhe dëmtuar memorialin “Post Bllok” i vendosur në hyrjen kryesore të ish- Bllokut. Memorialit i janë thy...
01 Sep 18:01
Qytet i lindjes së shumë personaliteteve, një qytet që UNESCO e përfshiu në listat e saj për trashëgiminë kulturore dhe ku sot çdo gur i tij rënkon...
01 Sep 17:43
Një 30-vjeçar është ekzekutuar me armë zjarri ndërsa bashkëshortja e tij ka mbetur e plagosur ditën e sotme në Mirditë. Mësohet se ngjarja ka ndodh...
01 Sep 17:34
Kishin marrë peng Tritan Shehun. Zëvendëskryeministri dhe kryetari i Partisë Demokratike ishte ulur në një fushë politike të minuar. Në stadiumin e...
01 Sep 17:00
Pas deklaratës së kryeministrit Rama që e cilësoi Lulzim Bashën si kryebashkiakun më kot në histori, edhe deputeti socialist Erion Braçe ka bërë të...
01 Sep 16:58
Edhe pse gjate javës qe shkoi Fondi Monetar Ndërkombëtar planifikoi te zhvillonte nje takim me Këshillin Mbikëqyrës te Bankës se Shqipërisë, kjo mb...
01 Sep 16:55
E cili prind i sotëm nuk do të kishte dashur t’i drejtohej mësuesit të fëmijës së tij, ashtu si Abraham Lincoln mësuesit të të birit, para 184 vjet...
01 Sep 16:53
Një indian ka kërkuar të ndahet nga bashkëshortja e tij, e cila kërkonte të kryente marrëdhënie seksuale të shpeshta me të shoqin. Gjykata në Mumba...
01 Sep 16:46
Kjo verë ka qenë ë nxehtë për të gjithë. Por për këtë çift ka qenë shumë hot se e gjithë të tjerëve. Sidomos për mashkullin...
01 Sep 16:43
Persona ende të pa identifikuar kanë vjedhur kasafortën e një fondacioni bamirës në Fushë Arrëz. Burime nga vendi i ngjarjes bëjnë me dije se nga k...
01 Sep 16:41
Ky mund të cilësohet një bashkëpunim ëndrrash. Tre nga aktorët më të mirë, Roberto Di Niro, Brad Pitt dhe Leonardi Di Caprio do të marrin pjesë në ...
01 Sep 16:37
Ndryshme në kupolën e Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Shtetit. Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri zhvilloi një mbledhje me strukturat e ...
01 Sep 16:33
Me ligjin në fuqi “Për mbrojtjen e shëndetit nga produktet e duhanit”, i cili për herë të parë parashikon vendosjen e gjobave edhe për duhanpirësit...
01 Sep 16:32
Partia Demokratike ka konfirmuar vendimin për vazhdimin e bojkotit në Kuvend edhe për këtë sesion të ri, që do të fillojë sot në orën 17:00. Gjatë ...

slider-2.png
slider-3.png
slider-4.png
slider-5.png
yahoo.png