KlosiNëse shikoni shkresën urdhri në fjalë nga ana e SHISH është hartuar në fillim të muajit Dhjetor, pra kur qeveria Rama nuk kishte as 3 muaj që kishte ardhur në pushtet dhe në këtë kontekst më duket gati e pamundur që kjo të jetë një lëvizje me autorizim apo me kërkesë të kryeministrit të vendit. Mendoj se duhet vënë theksi te pyetja se ku janë dërguar këto informacione? Kujt do i hynin në punë? – thote ne kete interviste per DITA, ish-kreu i SHISH, Fatos Klosi.

 

Zoti Klosi, ju keni drejtuar shërbimin inteligjent për disa vite. Çfarë menduat kur patë atë shkresë të SHISH që inicionte një hetim të thelluar për zyrtarët dhe drejtuesit e policisë?

Menjëherë mu krijua ideja e paligjshmërisë, pasi ky lloj urdhri bazuar në ligjin për SHISH dhe mënyrën si funksionon institucioni është një lloj urdhri që vjen vetëm pasi ka një orientim nga kryeministri i vendit, pasi ai është eprori direkt i kryetarit të SHISH. Nëse shikoni shkresën urdhri në fjalë nga ana e SHISH është hartuar në fillim të muajit Dhjetor, pra kur qeveria Rama nuk kishte as 3 muaj që kishte ardhur në pushtet dhe në këtë kontekst më duket gati e pamundur që kjo të jetë një lëvizje me autorizim apo me kërkesë të kryeministrit të vendit.

Zoti Klosi, sipas jush, cilat do ishin rrethanat institucionale që do e bënin krejt normal lëshimin e një urdhri të tillë nga SHISH për hetimin dhe mbledhjen e informacionit për zyrtarët e policisë?

Nëse kryeministri i vendit do i kishte kërkuar kreut të SHISH informacione mbi efektivë apo drejtues të policisë, atëherë çdo gjë do të ishte më se normale. Pasi raporti nga SHISH të hartohej, si rregull konkluzionet dhe informacionet e raportit do t’i përcilleshin kryeministrit dhe më pas ky mund t’ia niste ministrit përkatës, që në këtë rast është ministri i Brendshëm, për të marrë dhe masat e nevojshme.

Nga sa keni parë dhe jeni njohur deri më tani me këtë çështje, në vlerësimin tuaj zoti Klosi, cila është masa e përgjegjësisë e vetë kreut të SHISH, Visho Ajazi?

Nga dokumenti i bërë publik, rezulton se urdhri është dhënë nga një drejtor drejtorie. Pra nga një vartës i kreut të SHISH. Në dokument nuk ka referencë se ky urdhër është pasojë e ndonjë urdhri që ka marrë drejtori nënshkrues prej kreut të SHISH. Një hetim i kësaj procedure është i nevojshëm për të zbuluar nëse përgjegjësia shkon deri tek drejtori që ka firmosur apo ka ndonjë urdhër që nuk është bërë publik që implikon dhe zyrtarë më të lartë se ai.

Pra me kaq të dhëna sa kemi nuk ka një implikim të drejtpërdrejtë të kreut të SHISH?

Struktura e SHISH është piramidale, ndaj dhe për të parë se deri ku shkojnë përgjegjësitë duhen bërë të tjera kërkime apo hetime. Deri më tani firma e drejtorit rezulton si nismëtare e kësaj lëvizje. Por ajo që mendoj unë se duhet vënë theksi është pyetja se ku janë dërguar këto informacione? Kujt do i hynin në punë? Se personave që u ngarkon ligji për t’i kërkuar dhe për tu njohur me to, në këtë rast kryeministri, me sa duket nuk kanë lidhje me këtë lëvizje dhe këtë nismë të SHISH-it.

***************

SHISH, shkresa sekrete për agjentët: Mblidhni informacion për krerët e policisë

Në një kohë kur në Shqipëri janë intensifikuar veprat kriminale, ku është përdorur ekzekutimi personave nëpërmjet vendosjes së tritolit në makina, Shërbimi Informativ Shtetëror duket se ka më shumë në fokus hetimin e policisë, se sa mbledhjen e informacionit për personat apo ngjarjet kriminale. Një dokument i SHISH-it, i hartuar prej departamentit të kundrazbulimit, që mban firmën e drejtuesit R. T., është bërë dje publik.Dokumenti është përpiluar si kërkesë operative urgjente, më datë 02.12.2013, vetëm tre muaj nga ardhja në detyrë e qeverisë dhe ministrave të rinj. Kërkesa operative i drejtohet drejtorive të Shërbimit Informativ në të gjitha prefekturat, përfshi degët autonome, nga njëra prej të cilave është bërë e mundur edhe gjetja e dokumentit. Përmes saj, “kërkohet informacion mbi persona të implikuar në veprimtari antiligjore të emëruar në Policinë e Shtetit”, raporton TCH.

Shkresa e SHISH për të kërkuar informacion për drejtuesit e rinj të policisë

Shkresa e drejtorisë së kundra-zbulimit u kërkon degëve të shërbimit, në të gjithë Shqipërinë, të “identifikojnë drejtuesit e lartë të Policisë së Shtetit në qarqe, më konkretisht  (drejtori qarkut, shefi rendit, shefi krimeve, shefat e komisariateve, drejtori qarkullimit rrugor, ata të emigracionit dhe kufirit) dhe specifikisht të identifikohen personat dhe pozicionet e tyre drejtuese të emëruar pranë policisë së qarqeve, kohët e fundit, me të dhëna që i implikojnë në veprimtari antiligjore. Kërkesa tregon haptas vënien nën hetim të punonjësve të policisë, nga Shërbimi Informativ Shtetëror. Një tjetër pikëpyetje që ngrihet pas kësaj shkrese është edhe ajo se çfarë informacionesh janë mbledhur, se kujt i janë referuar dosjet me informacione për oficerët e Policisë së Shtetit.

Ju lutem jepni mendimin tuaj per kete artikull, duke komentuar me poshte:

LAJMET E FUNDIT - Minute pas minute
29 Aug 09:40
Plankton marine ne stacionin hapesinor nderkombetare kosmonautet ruse kane referuar.Behet fjale për gjetjen e mikroorganizmave marine te cilët janë...
29 Aug 09:39
Një nga problemet e shpeshta në rrethin tonë paraqesin gurët në veshkë apo tëmth. Problemi më së shumti shkaktohet nga uji dhe ushqimi. Si të tento...
29 Aug 09:31
1.Bëni një dush të nxehtë që në mëngjes. Kjo ndihmon për të pastruar mukozën që mund të ketë ngecur në mushkëri, apo rrugët e hundës. Mund të përdo...
29 Aug 09:31
TIRANE- Ndërmarrja e Ujësjellës Kanalizime në Tiranë njofton se në disa zona të kryeqytetit do ketë ndërprerje të ujit të pijshëm. Sipas UKT-së, sh...
29 Aug 09:26
Këshilli i Sigurimit i OKB-së, do të shqyrtojë sot çështjet pezull mes Serbisë dhe Kosovës në bazë të raportit të rregullt të Sekretarit të Përgjit...
29 Aug 09:22
Rozi, këto ditë po e lexon një nga librat më të shitur të momentit, i cili është përkthyer edhe në gjuhen shqipe. Bëhet fjalë për "Një ujk në Wall ...
29 Aug 09:18
Ka qenë vetë Qereti e cila ka postuar disa foto në profilin e saj në Instagram ku tregon në këtë mënyrë edhe veshjen që ka përzgjedhur për këtë event.
29 Aug 09:14
Limoni është e vërtetë se i bëjë më të shijshme ushqimet apo pijet. Por jo të gjithë e dinë se ai është i dobishëm edhe për të parandaluar gripin, ...
29 Aug 09:10
Femra me tërheqje magnetike ka sharm dhe karizmë që nga distanca tërheq përfaqësuesit e gjinisë së kundërt.Sigurisht shumë herë jeni pyetur se si d...
29 Aug 09:05
Kur i dashuri i Shaunna Lane i sugjeroi asaj se do t'i bënte një koleksion fotosh, vajza, asokohe adoleshente (dhe naive) vendosi që të zhvishej pë...
29 Aug 09:04
Menaxheri i Liverpoolit, Brendan Rodgers, ndjehet i emocionuar për rikthimin e skuadrës së tij në Ligën e Kampionëve. Redsat munguan për pesë sezon...
29 Aug 09:01
Këshilli i Sigurimit i OKB-së, do të shqyrtojë sot çështjet pezull mes Serbisë dhe Kosovës në bazë të raportit të rregullt të Sekretarit të Përgjit...
29 Aug 09:00
Rudi Garcia e quan "short të bukur" faktin që ata janë caktuar në të njëjtin grup me Manchester Cityn dhe Bayernin e Munichut. Roma ishte e vendosu...
29 Aug 08:58
Bojkoti disa mujor i opozitës dhe qëndrimet e aleatëve pro dhe kundra futjes në Kuvend, detyruan liderin e PD-së Lulzim Basha të ftojë në një takim...
29 Aug 08:57
Një tërmet me magnitudë 5.7 të shkallës Rihter u regjistrua në Greqinë jugore, u tha nga Instituti Gjeologjik Amerikan. Epiqendra e tërmetit, që nd...
29 Aug 08:54
Sot fillon konferenca e Seksionit të Shkencave MjekësoreSot pritet të filloj konferenca ndërkombëtare e Seksionit të Shkencave Mjekësore e organizu...
29 Aug 08:52
Grimi veror kërkon kujdes të veçantë: shmangni shtesat e rënda dhe më mirë vendosni për pudra të lehta apo nëse teni i juaj i lëkurës ua lejon atëh...
29 Aug 08:50
Sa më pak grim, më mirë për fytyrën tuajGrimi veror kërkon kujdes të veçantë: shmangni shtesat e rënda dhe më mirë vendosni për pudra të lehta apo ...
29 Aug 08:49
Aktori i famshëm turk, Kenan Imirzalıoglu, i njohur për publikun shqiptar në rolin e Ezelit, ka lënë pas një tjetër histori dashurie. Aktori dhe mo...
29 Aug 08:48
Marrëveshja e 19 Prillit e vitit 2013 e arritur në dialogun ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit me ndërmjetësimin e Brukselit, ishte cilësuar si një ...
29 Aug 08:46
Kompania ka njoftuar se ka larguar 1.500 artikuj nga Windows Store, pasi nuk ishin origjinale. Sipas rregullave te reja, aplikacionet duhet të jenë...
29 Aug 08:40
Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, tha se "inkursioni në zhvillim" i Rusisë brenda Ukrainës, do të çoj në çmime shtesë për Moskën. P...
29 Aug 08:37
Mediat perëndimore raportojnë se agjencia FBI po zhvillon hetime për sulmet aktuale nga hakerët rusë kundër sistemit financiar të Shteteve të Bashk...
29 Aug 08:36
Kryetari i Lëvizjes për Bashkim (LB), Avni Klinaku, ka thënë se koalicioni LDK-AAK-Nisma duhet ta pranojë humbjen dhe t'i hapë rrugë krijimit të in...
29 Aug 08:33
Bukuroshet e njohura këtë verë kanë vendosur për trend të bukur dhe komod – për fustane maksi. Këtë pjesë komode dhe shumë moderne e veshjes secila...
29 Aug 08:32
Dëshmia: Shpërthimi në Vlorë, si në Bagdad, vajza bërtiste, askush nuk e ndihmonte!VLORE- Atentatori duket se duhej të sigurohej mirë që objektivi ...
29 Aug 08:29
Mund të ketë ngelur edhe një muaj verë, por shumë shpejt do të filloni të mendoni për veshjet e vjeshtës. Gjetja e xhinseve të përshtatshme mund të...
29 Aug 08:27
Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, tha se "inkursioni në zhvillim" i Rusisë brenda Ukrainës, do të çoj në çmime shtesë për Moskën. P...
29 Aug 08:24
Sëmundjet teknologjike, shenjë e stilit të keq të jetësRritet numri i tekno-sëmundjeve, shqetësimeve që shkaktohen nga ekspozimi ndaj produkteve te...
29 Aug 08:20
FUSHË KRUJË- Një magazinë me materiale ndërtimi është përfshirë nga flakët mëngjesin e sotëm. Ngjarja ka ndodhur në Fushë-Krujë, ndërsa mësohet se ...
29 Aug 08:19
News 24 ka mundur të sigurojë pamjet ekskluzive të atentatit me eksploziv që ndodhi sot në Vlorë, ku humbi jetën 42-vjeçari Isuf Kokaj, alias Isuf ...
29 Aug 08:15
Ebola, javën e ardhshme vihet në provë vaksinaInstituti Kombëtar Amerikan për Shëndetin, NIH, thotë se javën e ardhshme do të vihet në provë tek nj...
29 Aug 08:15
Nga: ARDIT BIDONjë replikë e detyruar me Pëllumb XhufinGjatë javëve të fundit kam mësuar një fjalë të re. E pranoj se gjuha shqipe nuk është pika i...
29 Aug 08:12
'Thesari', hetim urdhrave për asgjësimin e lekëve TIRANE- Prokuroria e Tiranës, e cila prej më shumë se një muaji po heton për të hedhur dritë mbi ...
29 Aug 08:07
Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel bashkë me Preisdentin e Komisionit Evropian, Jose Manuel Barroso si dhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ...
29 Aug 08:01
Konferenca e vendeve të Ballkanit Perëndimor zhvilloi punimet sot në Berlin, me organizimin e Kancelares gjermane, Angela Merkel dhe pjesëmarrjen e...
29 Aug 07:56
Prezantuesja e njohur e Top Channel ka postuar në profilin e saj në Instagram një foto me një makinë Porsche. Edhe pse e ka shoqëruar foton me diçi...
29 Aug 07:51
Fier - Një ngjarje e rëndë është shënuar në orët e vona të mbrëmjes së djeshme në qytetin e Fierit. Mësohet se 49-vjeçari me iniciale J.K. është që...
29 Aug 00:06
Atentati i frikshem i ndodhur sot ne mes te Vlores, ne mes te dites, ne kulmin e sezonit turistik, eshte treguesi me i mire se ne cfare niveli te u...
28 Aug 23:20
SHBA-të do të dërgojnë tanke dhe ushtarë në Evropën Lindore, në përpjekje për të siguruar aleatët e saj të NATO-s, të cilët janë të shqetësuar për ...
28 Aug 22:44
Kombet e Bashkuara thanë sot se 43 nga paqeruajtësit e saj janë kapur nga një grup i armatosur në kufirin mes Sirisë dhe Izraelit dhe 81 të tjerë n...
28 Aug 22:08
Vajza e miliarderit rus, Roman Abramovich, i ka dhënë mundësi botës që të hedhë një sy tek jeta e saj. Sofia është një nga pesë fëmijët e Abramovic...
28 Aug 20:58
Nuk mund të ndodhë kurrën e kurrës me Presidentin, por nëse vetëm supozojmë se mund të ndodhte që Presidenti, jo të kishte shpenzuar apo vjedhur, p...
28 Aug 20:53
Air One informon se Grupi Alitalia në vijimësi të përmbushjes së objektivave për qëndrueshmërinë në procesin e transportit në fltoën e mesme për se...
28 Aug 20:49
Një grup policor, i cili operoi gjatë ditës së sotme në zonën e thellë të Fshatit Bruçaj, Komuna Plan, në përbërje të të cilit ishin forca të Drejt...
28 Aug 20:49
Ajo dallohet pikërisht nga pakontrollueshmëria e reagimeve në zonën gjenitale, pra sa lehtë apo fort zhvillohen ato reagime. Gratë e reja shpesh ja...
28 Aug 20:46
Ndërsa hetimet për skandalin e Bankës së Shqipërisë po mbahen larg syve të publikut, brenda Bankës së Shqipërisë ka shqetësim për atë çfarë po fshi...
28 Aug 20:37
Ishte viti 1958, kur autorët Shkelzen Shala dhe Agim Furtuzi, do të bënin një film të shkurtër që thërriste turistët e huaj në Shqipëri. "Vizitoni ...
28 Aug 20:32
Seth është një djalë gjashtë vjeçar australian, të cilin mjekët e kanë njohur zyrtarisht si transeksual. Dhe për këtë arsye prindërve iu është kësh...
28 Aug 20:28
Një burrë që konsumon më shumë se 10 porcione domate në javë redukton riskun rreth 20% të kancerit të prostatës sipas një studimi të Universitetit ...

slider-2.png
slider-3.png
slider-4.png
slider-5.png
yahoo.png