Në raportimin e konstatimeve të tyre në “Science Translational Medicine”,

hulumtuesit nga Qendra Mjekësore e Universitetit të Kansasit (KU) përshkruajnë se si e testuan ata qasjen në qeliza, kafshë dhe njerëz.

Ata konstatuan se dhënia infuzive e vitaminës C së bashku me carboplatinë dhe paclitaxel - dy ilaçe konvencionale të kimioterapisë – e ndal kancerin ovarian në laborator dhe gjithashtu redukton efektet toksike anësore të kimioterapisë në pacientët me kancer ovarian.

Dhe me të vërtetë, ajo që ata zbuluan ishte se vitamina C mund të jetë efektive kundër kancerit, kur jepet në mënyrë intravenoze, siç shpjegon autori kryesor Prof. Qi Chen, përcjell koha.net.

Për testin e tyre klinik, studiuesit rekrutuan 27 paciente të cilat sapo ishin diagnostikuar me fazën e tretë ose të katërt të kancerit ovarial.

Për hetime të mëtejshme të kësaj rruge, studiuesit gjetën një numër të mekanizmave nëpërmjet të cilave, duke vepruar si një pro-oksidant, vitamina C shkaktoi vdekjen e qelizave në qelizat e kancerit ovarian, duke përfshirë dëmtimin e ADN-së së tyre, pa ndikuar në indet e shëndosha.

Hulumtuesit bëjnë thirrje për prova të mëdha klinike. Megjithatë, mund të mos jetë e lehtë të gjinden fonde për prova të mëdha klinike të vitaminës C të dhënë në mënyrë intravenoze. Kompanitë farmaceutike, për shembull, nuk ka të ngjarë të jenë të interesuara, sepse pasi që vitamina C është një substancë natyrale, ata nuk do të mund ta patentojnë

Ju lutem jepni mendimin tuaj per kete artikull, duke komentuar me poshte:
LAJMET E FUNDIT - Minute pas minute
30 Oct 21:34
Trupat e 150 anëtarëve të fisit Suni të Irakut, të cilët luftuan kundër xhihadistëve të shtetit islamik, u gjetën në një varr masiv pranë Ramadit. ...
30 Oct 21:09
A e keni ditur që puthjet mund t’i bëjnë mirë në shëndetin tuaj? Puthja ndikon si vaksinë natyrore, sepse gjëndrat pështymore sulmojnë bakteret. Ai...
30 Oct 21:07
Nga Jakup Krasniqi* Tani që ka kaluar euforia e ndeshjes që la pas futbolli, Serbi – Shqipëri, në Beograd dhe vendimit të UEFA-s për atë ndeshje, p...
30 Oct 21:04
Kryeprokurori Adriatik Llalla, në një intervistë për Zërin e Amerikës ka bërë me dije se lufta kundër korrupsionit vazhdon dhe se nën hetime janë e...
30 Oct 21:00
Supermbesa është egërsuar me rubrikën Antena. Gjyshi me sa duket nuk ja ka treguar që rubrika “Antena brenda Familjes”, ka filluar 6 vjet më parë s...
30 Oct 20:58
Michel Platini nuk e gëzon respektin e shqiptarëve. Këtë ia kanë konfirmuar shqiptarët në Finlandë. Pas vendimit skandaloz që UEFA e ka ndërmarrë p...
30 Oct 20:53
Denada Prifti është emri i përzgjedhur nga qeveria për anëtare të Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë. Emri, që konfirmohet për Top Channe...
30 Oct 20:51
Federata Botërore e Futbollit (FIFA) ka shprehur keqardhje të enjten, pasi një video e saj, që ka lansuar logon për Kampionatin Botëror më 2018, e ...
30 Oct 20:48
I gjithë sekreti për të përmirësuar memorien qëndron tek konsumimi i çokollatës në mënyrë të vazhdueshme. Një studim i fundit amerikan i kryer tek ...
30 Oct 20:46
Ish trajneri I flamurtarit Ernest Gjoka ka reagur për shkarkimin e tij nga dretimi I skuadrës vlonjate.Në një bisedë telefonike për sport news Gjok...
30 Oct 20:42
Me sa duket, Dubai nuk ka për tu ndalur kurrë, sa i takon ndërtesave të bukura. Këtë herë bëhet fjalë për ndërtimin e kullave më të larta në botë, ...
30 Oct 20:39
Sony ka qenë kompania e parë e cila ka krijuar telefona inteligjentë dhe tabletë që ishin rezistent ndaj ujit, duke filluar me Xperia Z dhe Xperia ...
30 Oct 20:36
Pas dhjet vjetësh, një Sekretar Mbrojtje i SHBA, pret zyrtarisht me ftesë personale të tij, Ministrin e Mbrojtjes së Shqipërisë. Takimi i fundit ës...
30 Oct 20:34
Ndonjëherë zgjoheni në mes të natës për shkak të dridhjeve të duarve, këmbëve apo të gjithë trupit ose ju zgjon dikush tjetër? Spazmat në gjumë jan...
30 Oct 20:33
Një kujdestare fëmijësh është arrestuar dhe dënuar pasi akuzohet pëër shkakti,min e vrasjes së një fëmije të moshës dy vjeçare. Policia në Huston t...
30 Oct 20:28
Një grua, e cila i bëri një fotografi shtëpisë së saj të re dhe e postoi në rrjetin social Facebook, u tmerrua kur zbuloi se ambienti ku ajo do të ...
30 Oct 20:26
Pronari i një ferme në Shtetet e Bashkuara shqetësohej dita-ditës se kush ia hapte dyert e stallës dhe vadhave ku ai mbante kuajt. I zhytur në mist...
30 Oct 20:21
Soda bikarbonati (soda e bukës) pastron dhe zbardh dhëmbët. Përzieni një lugë të vogël sodë, pak kripë dhe disa pika uthulle dhe me këtë përzierje ...
30 Oct 20:17
Duket se Audi po planifikon modelin e brezit të ardhshëm “A8″, për të qenë një shofer më i mirë se ju, shefi i komunikimit Stefan Moser tha se mode...
30 Oct 20:15
Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në një lokal në Tiranë, ku është qëlluar me armë zjarri një 40-vjeçar. Të shtënat janë bërë brenda një kafeneje në z...
30 Oct 20:10
Dikur aktorja ikon e Hollywood Audrey Hepburn, tha se “bukuria e një gruaje, shtohet me kalimin e viteve”, por duket se kjo nuk është e vërtetë. Të...
30 Oct 20:09
Një atentat ndaj një 41-vjeçari ka ndodhur sot në mbrëmje në Tiranë në zonë e Unazës së Re. I shënjestruari është qëlluar me katër plumba dhe ndodh...
30 Oct 20:01
Aktori dhe regjisori i njohur shqiptar Enver Petrovci do të jetë surpriza e edicionit të 53-të të Festivalit të Këngës në RTSH që do të mbahet në f...
30 Oct 19:56
Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, në emër të presidentit të SHBA-së, Barack Obama, ka falënderuar kryeministrin serb, Aleksandar Vuçiq, për...
30 Oct 19:53
Facebook refuzon të shtoj ndonjë opsion i cili do të ju tregon se kush ju ka larguar nga lista e miqve në rrjetin social, sepse ajo do të thotë një...
30 Oct 19:51
Dy bashkëshortët Sheraf dhe Donika Aliko u lanë në burg dje nga Gjykata e Gjirokastrës deri në sqarimin e plotë të rrethanave të vdekjes së Bukurie...
30 Oct 19:46
Dy persona të maskuar kanë tentuar të vrasin një person vetëm disa minuta më parë në Tiranë. Ngjarja ka ndodhur në ambientet e një lokali në zonën ...
30 Oct 19:44
Dy të rinjtë e fejuar të cilët u grabitën dhe u përdhunuan nga dy persona të armatosur pasditen e 20 tetorit në pyllin e Semanit, kanë folur rreth ...
30 Oct 19:41
Cristiano Ronaldos po ia don në të gjitha anët. Superylli portugez sot është rikthyer në stërvitje pas dy ditë pushimeve që i ka dhënë Ancelotti.
30 Oct 19:38
Në një intervistë për ‘Zërin e Amerikës’, prokurori i Përgjithshëm, Adriatik Llalla, tha se organi i akuzës ka dërguar përpara gjykatës disa zyrtar...
30 Oct 19:36
Kanë qenë thuajse të pandarë, ishin kudo bashkë edhe jashtë punës. Për disa vite në "Portokalli" e më pas në televizione të tjera, Juljan Deda dhe ...
30 Oct 19:31
Xherdan Shaqiri, edhe pse vazhdon të mos jetë lojtari i preferuar i Pep Guardiolas, duke qëndruar në pjesën më të madhe të kohë në bankën rezervë t...
30 Oct 19:27
30 Oct 19:22
I dashur Mero, Arsyeja që po marr 10 minuta nga koha ime për t’i shpenzuar me njerëz si puna jote, është thjeshtë për të treguar se Pinokët si ty q...
30 Oct 19:17
Pak ditë më parë, Mario Vargas Llosa kujtonte se pasi kishte fituar Çmimin Nobel për Letërsinë në vitin 2010, ai kishte parashikuar se deri në mosh...
30 Oct 19:14
Svetlana Z shpenzonte mbi 7000 dollarë në muaj për qiranë, rrobat, produktet kozmetike dhe një trajner personal90% e klientëve të saj ishin të mart...
30 Oct 19:10
Sipas Winston Churchillit, kryeministër i Anglisë gjatë Luftës së Dytë Botërore, jetëgjatësia kishte dy sekrete, madje tre: “Asnjë çikë sport, vetë...
30 Oct 18:57
Rreth 50,000 relikte antike janë zbuluar në Meksikë, në qytetin e lashtë të Teotihuacan, bënë të ditur arkeologët meksikan. Objektet janë zbuluar n...
30 Oct 18:55
Kushdo që e sheh këtë fotografi, nuk mund të besoj se kush është ajo. Edhe pse duket sikur të ishte një 20 vjeçare, bëhet fjalë për këngëtaren tash...
30 Oct 18:49
Këngëtarja e njohur shqiptare, Nora Istrefi është shtatzënë, dhe në këtë rast automatikisht cënohet vazhdimi i saj në spektaklin e vallëzimit “Danc...
30 Oct 18:48
Zëdhënësi i komisionerit Stefan Fyle, Peter Stano, deklaroi ditën e sotme nga Brukseli se Bashkimi Europian po monitoron Shqipërinë dhe se performa...
30 Oct 18:45
Për të qetësuar tensionet e ngritura gjatë ditës për shkak të shkeljes së hapësirës europiane nga ana e avionëve rusë, ka menduar kancelarja gjerma...
30 Oct 18:42
Pa fat në dashuri Sammy Maalen është vënë në eBay për tu “shitur”, në mënyrë që të gjejë një të dashur. Sammy 27 vjeçe e cila ka disa kohë pa të da...
30 Oct 18:40
E mendoni prej kohësh të hiqni dorë nga duhani, por nuk mundeni? E mendoni prej kohësh të hiqni dorë nga duhani, por nuk mundeni? Atëherë ju këshil...
30 Oct 18:37
Çiftet në të cilët ruhen rolet tradicionalë të ndarjes së punëve shtëpiake, gëzojnë një jetë seksuale më të kënaqshme Seksi dhe punët e shtëpisë: A...
30 Oct 18:33
Një baba nga Lousiville ka kapur vajzën e tij duke gënjyer për moshën e saj në një rrjet social sekret. Ajo ka deklaruar se ka një të dashur dhe që...
30 Oct 18:28
Çdo foto ka një histori. Dhe historia e kësaj fotografie është e bukur por edhe shumë prekëse në të njëjtën kohë. Jeff McArthur, ka postuar në “Twi...
30 Oct 18:27
Deputetja demokrate Mesila Doda deklaron se grupi që mbështet rikthimin opozitës në Kuvend brenda radhëve të PD është i madh. Në një intervistë për...
30 Oct 18:22
Buxheti i vitit 2015 të do të ketë si prioritet infrastrukturën dhe investimet në fushën e ujësjellës –kanalizimeve. Nëse i bëjmë një ndarje 4.7 mi...
30 Oct 18:19
Ish hippie Pete Mckenzie ka refuzuar të veshë këpucë ose çorape për 50 vjet, as në dasmën e tij. 69 vjeçari para shumë vitesh kishte vendosur se “n...


slider-2.png
slider-3.png
slider-4.png
slider-5.png
yahoo.png