jgvuyGazetari i Top Channel Sokol Balla, i cili duket se e konsideron veten autoritet për shkak se e drejton një emision televiziv, disa vite më parë ishte kapur në flagrancë, pasi kishte vjedhur pothuaj fjalë për fjalë një artikull të Gazetës Prestigjioze The Economist.

Më poshtë mund të lexoni paragrafët e shkrimit të The Economist dhe

paragrafët e vjedhur të Ballës.

The Economist - ON A May evening in 1864, several British politicians ëere disturbed by a knock at the door and the delivery of a telegram—a most unusual occurrence at such a late hour. Had ëar broken out? Had the queen been taken ill? They ripped open the envelopes and ëere surprised to find a message relating not to some national calamity, but to dentistry. Messrs Gabriel, of 27 Harley Street, advised that their dental practice ëould be open from 10am to 5pm until October. Infuriated, some of the recipients of this unsolicited message ërote to the Times. “I have never had any dealings ëith Messrs Gabriel,” thundered one of them, “and beg to knoë by ëhat right do they disturb me by a telegram ëhich is simply the medium of advertisement?” The Times helpfully reprinted the offending telegram, providing its senders ëith further free publicity.

S. Balla – Në një mbrëmje maji të vitit 1864, shumë politikanë në Angli u shqetësuan kur në orët e vona të natës ra zilja e dyerve. Në një xhest të pazakontë postieri u la në dorë një telegram. Ajo që ishte irrituese për ta, ishte se nuk bëhej fjalë për vdekjen e mbretëreshës apo për fillimin e një lufte. Jo, vetëm se çifti Gabriel në 27 Harley Street njoftonte se klinika e tyre dentare do të qëndronte hapur në oraret e reja 8 me 5, deri në tetor. Disa prej atyre që morën këtë mesazh të përgjithshëm e kolektiv i shkruajtën gazetës Times duke u ankuar se “nuk i njihnin zotin dhe zonjën Gabriel dhe se asnjëherë nuk kiishin patur të bënin me ta”. The Times i botoi këto letra, duke i bërë edhe më shumë reklamë telegramit në fjalë.

The Economist - This ëas, notes Mattheë Sëeet, a historian, the first example of ëhat is knoën today as “spam”. It shoës that neë communications technologies have been prompting questions about etiquette ever since the advent of the telegraph in the 19th century. The pattern is alëays the same: a neë technology emerges on the scene, and nobody can be quite sure hoë it ëill be employed, or the appropriate etiquette for its use. So users have to make up the rules as they go along.

S. Balla - Sipas historianëve ky është rasti i parë i njohur i mesazheve “spam”. Sot mesazhe të tilla na vijnë shpesh në cellular dhe e-mail: “Kontribuoni për shuarjen e zjarreve… kuvendi i Shqipërisë ju fton të dënoni dhunën në familje”. Por siç shihet nga rasti “Gabriel”, teknologjitë e reja të komunikimit kanë ngjallur debat mbi etikën, që dy shekuj përpara. Çështja është se në kësi rastesh nuk ka rregulla të shkruara paraprakisht. Ato shkruhen rrugës.

The Economist - When the telephone appeared in the 1870s, people ëorried about receiving calls from people to ëhom they had not been properly introduced. And ëhat should one say ëhen picking up the receiver? Alexander Graham Bell, the inventor of the telephone, suggested “Ahoy, ahoy”. But as in many other respects, his ideas lost out to those of Thomas Edison, ëho preferred “Hello”, an expression that ëas rarely used before the telephone but is noë ubiquitous. Further social minefields aëaited.

S. Balla - Kur u shpikën telefonat, shqetësimi i parë që lindi ishte sesi duhet ti përgjigjeshe njerëzve që merrnin në telefon dhe nuk prezantoheshin si duhet. Si dhe cila do të ishte përshëndetja që duhet të përdorej. Alexander Graham Bell, shpikësi i telefonit hodhi propozimin se duhet të përdorej shprehja “ahoy ahoy”. Por si shpesh në kompeticionin me të, triumfoi ideja e Thomas Edison I i cili sugjeroi shprehjen qe përdorej pak deri para lindjes së telefonit: “Hello”. Sot është një nga shprehjet më popullore në botë.

Një shekull e gjysëm më vonë ama, shqetësimi mbetet. Sa herë ju ka shkuar në mend të thyeni telefonin e shtëpisë, apo atë cellular, kur dikush që ju merr në telefon, në vend që të prezantohet, thotë :”Alo, kush je?” Po ti mor zotëri kush je, se ti more i pari në telefon?

The Economist - In 1903 the trade journal Telephony reported an elderly ëoman’s complaints about her niece, ëho received a phone call from a male friend ëhile dressing. “The tëo of them stood talking to one another just as if they ëere entirely dressed and had stopped for a little chat on the street! I tell you this generation is too much for me,” she grumbled.

S. Balla - Në vitin 1903 një gazetë e industrisë, e quajtur Telephony shkruante një artikull ku citohej një grua e moshuar e cila ankohej se mbesa e saj, mori nje telefonate nga nje mashkull, ndersa po vishej. “Te dy qendruan per ore të tëra duke folur, a thua se po rrinin në rrugë. Ky brez ka shkuar shumë larg”, ankohej gjyshja. A ju kujton kjo ndonjë skenë të kohës sonë?

The Economist – Subsequent inventions have posed further tricky questions of etiquette. Is it appropriate to dump your boyfriend by fax? Ëhen sending a message to several friends by e-mail, should you put all of their addresses in the “To” field, and so reveal them to all the recipients? Or should you send the message to yourself and “BCC” everyone else? (Ansëer: b.) Hoë should you respond if your boss “friends” you on Facebook? Does a thank-you letter count if it is sent electronically?

S. Balla - Komunikimi elektronik nxorri këto probleme të etikës, dhe i nxjerr vazhdimisht, pasi ofron një liri bisede, që nuk e ofron komunikimi fizik. (për shembull do ti flisnin shefit tuaj me të njejtin stil si në zyrë, si në hapësirat e Facebook?).

The Economist – The technology that has done most to complicate matters, of course, is the mobile phone. Because it can be used almost anyëhere, and is used by almost everyone (in the rich ëorld at least), it has the greatest potential for social disruption: bleeping inappropriately in theatres, churches and concert halls, subjecting bystanders to tedious diatribes on trains and buses, and distracting people in restaurants. No public event is noë complete ëithout a request that phones be sëitched off.

S. Balla – Po ai që ka shkatërruar çdo sens etike, është pa diskutim telefoni cellular. Thuajse e përdorin të gjithë, tashmë edhe në botën në zhvillim dhe thuajse kudo – për shkak të roaming dhe tarifave të tij që sa vijnë e ulen (“Më fal a takohemi pas tre ditësh se për momentin jam në Neë York…”)

Zilet e tyre dëgjohen kudo, në kisha, kinema, teatro dhe tashmë edhe në Shqipëri, një shfaqje publike nuk është e plotë, bile as në TOB, nëse në fillim nuk dëgjohet shprehja “Ju lutem, fikni celularët”.

The Economist – A decade after mobiles began to spread, the outlines of appropriate mobile etiquette are noë clear, though there are regional variations. In some parts of Scandinavia it is customary to text someone to ask permission to call them; and making voice calls on trains is froëned upon in Japan, despite the fact that mobile phones ëork perfectly, even underground.

S. Balla - Rregullat sa vijnë e shtohen për të kontrolluar një komunikim që sa vjen e zgjerohet. Në Skandinavi është thuajse ligj, që nëse do të marrësh dikë, fillimisht duhet ta njoftosh me SMS. Në metrotë e Tokyos – ku kap celulari – tashmë kanë filluar të dalin tabelat “Ju lutem mos përdorni celularët”.

The Economist – Given the industry’s long history of introducing neë gizmos ëithout much thought for their social knock-on effects, the extension of mobile-phone coverage to aircraft, noë under ëay, represents a striking and ëelcome change. It is an unusual situation, for three reasons. Planes are one of the feë remaining places ëhere mobile phones do not ëork; they bring together people from different cultures; and airlines are in a position to enforce ëhatever in-flight rules they decide upon. They are treading carefully. Over the next feë months they ëill alloë passengers to use their phones on a handful of aircraft, limiting access in some cases to data (ie, text messages and e-mail), and asking for comments in order to choose the appropriate etiquette. No doubt there ëill still be unexpected social consequences, and some people ëill object to the outcome. Determining the right etiquette in advance ëill not be easy. But airlines should be applauded for trying.

S. Balla - Tani celularët do të përdoren edhe në avionë. Shumë shpejt industritë kryesore do të ofrojnë këtë mundësi. Fillimisht me kufizime, si për shembull vetëm email apo SMS. Por gjithsesi nuk ka etikë që të rregullojë dhe kontrollojë komunikimin në një formë përfundimtare. Tani do ta përdorim edhe në avion celularin duke na sjellë “literalisht” më afër me Zotin. Por kjo jo domosdoshmërisht është një gjë e keqe. Dikush mund të flasë shumë ose pak. Por komunikimi është ai që na bën këta që jemi dhe na dallon nga të tjerët. Ndaj, falemnderit zoti dhe zonja Gabriel. Nuk di nëse më 1864, telegrami juaj ju shtoi klientët e dhëmbëve, por pa dyshim i bëri një shërbim të madh shoqërisë.

Ju lutem jepni mendimin tuaj per kete artikull, duke komentuar me poshte:

LAJMET E FUNDIT - Minute pas minute
23 Oct 19:40
Shikoni shtatë prej logove të kompanive më të famshme në botë që mbajnë një mesazh të fshehur në vetvete. 1- TOYOTA Tre fromat elipse që janë në lo...
23 Oct 19:38
Kryeministria është shndërruar në “ekran” gjigant, duke shpalosur dhjetëra mesazhe në kuadër të fushatës kundër kancerit të gjirit. Në orën 18:00 n...
23 Oct 19:36
Federata Shqiptare e Futbollit nëpërmjet një njoftimi zyrtar i bën me dije të gjithë tifozët e kombëtares, se nga data 29 tetor do të dalin në shit...
23 Oct 19:35
Pas golit të shënuar në sfidën kundër Juventus, Pajtim Kasami është vënë në qendër të kritikave të mediave greke. Kjo, jo për shkak të golit, por t...
23 Oct 19:34
Ndryshimi i orës këtë vjeshtë do të bëhet të dielën e fundit të tetorit (26), kur në orën 03:00 (sipas orës shqiptare) akrepat e orës do të shkojnë...
23 Oct 19:33
Një foto interesante ka bërë xhiron në rrjetet sociale, duke thyer rekordin e shikimeve. Bëhet fjalë për një foto, ku duken disa njerëz duke mbajtu...
23 Oct 19:33
Lidhja e inteligjencës me muzikën ka qenë përherë objekt studimi. Madje sipas disa studimeve nëse nëna dëgjonte muzikë klasike gjatë shtatzënisë at...
23 Oct 19:29
Për të rritur libidon e partnerit do t’ju vijë në ndihmë një meny e menduar mirë, që zgjon shijet afrodiziake të personit që ndodhet në anën tjetër...
23 Oct 19:28
Xhihadistët shqiptarë në Siri dhe Irak janë duke luftuar njëri-tjettin. Kjo, duke qenë se ata janë rekrutuar nga dy rryma të ndryshme. Këtë e kanë ...
23 Oct 19:25
Mos e keqkuptoni, ne të gjithë duam që ju të vazhdoni të lani duart me sapun dhe ujë. Por kjo nuk është e mjaftueshme për të ndaluar gripin. Çdo se...
23 Oct 19:23
Një 33-vjeçar është arrestuar sot pasdite nga Policia e Pogradecit, pasi dyshohet se abuzonte seksualisht me tre vajza të mitura. Në pranga ka rënë...
23 Oct 19:23
Sipas studiuesve, pesë tipet e femrave që meshkujt nuk mund t’i durojnë janë ato që u pëlqejnë thashethemet, të fiksuarat pas dietave, femrat që va...
23 Oct 19:18
Shumëkush mendon se në lidhjet e dashurisë, fjalën magjike “të dua” të parat e thonë femrat, mirëpo një hulumtim i realizuar së fundi ka treguar se...
23 Oct 19:15
Në seksualitetin femëror mbizotërojnë fantazitë ekzibicionale (p.sh. shikimi i mashkullit në drejtim të femrës mund të veprojë si ndonjë afrodiziak...
23 Oct 19:10
Thoshte se shtëpia në të cilën banonin ishte e pushtuar nga shpirtrat dhe për këtë arsye, femra me të cilën jetonte i dha fund marrëdhënies së tyre...
23 Oct 19:09
Ka shumë arsye përse ne e shijojmë shumë një filxhan çaji Ka shumë arsye përse ne e shijojmë shumë një filxhan çaji: mund të na pëlqejë aroma, ngro...
23 Oct 19:07
Shumica e njerëzve, kur behet fjale per tregtimin në tregun e aksioneve ose në tregun global, dhe kur nuk kane dëgjuar me pare i duket gjeja me kom...
23 Oct 19:07
Sot duhej të ishte momenti vendimtar përsa i përket ngjarjes së ndodhur në Beograd, ku lojtarët kuqezi u bënë objekt të dhunës së tifozëve serbë mb...
23 Oct 19:03
Dita e dasmës dihet që është një nga momentet më të rëndësishme në jetën e njeriut, si për femrat dhe për meshkujt. Është aq e veçantë dhe aq emoci...
23 Oct 19:02
A ndodhi më në fund? A janë Jennifer Aniston dhe Justin Theroux gati për të lidhur “nyjën”? Referuar një reviste, pas një kohe të gjatë, më në fund...
23 Oct 18:59
Kultura shkëmbehet edhe nëpërmjet pijeve në bare, atje ku njerëzit janë të relaksuar dhe të sinqertë. Jeni një turist dhe po kërkoni të kaloni një ...
23 Oct 18:58
Reperi i sukesshëm shqiptar, Cozman, ka publikuar një postim në rrjetin social Twitter, ku ka thumbuar këngëtaret shqiptare që këndojnë në gjuhën a...
23 Oct 18:55
Dashuria nuk është gjithmonë arsye e mjaftueshme për të sakrifikuar veten. Një nga karakteristikat përcaktuese të dashurisë për dikë është që ju të...
23 Oct 18:55
Ish-i fejuari i Sofia Vergara thotë se ata janë ndarë pasi ajo nuk dëshironte të ketë fëmijë. Aktorja e serialit “Modern Family” u nda nga Nick Loe...
23 Oct 18:53
Megan Gale u është kthyer formave të saj prej modeleje shumë shpejt, derisa ka pozuar “topless” për revistën ‘Who’, vetëm 6 muaj më parë lindi djal...
23 Oct 18:50
​Aktorja e njohur hollywoodiane, Angelina Jolie, ka qenë e martuar me aktorin dhe regjisorin e njohur Billy Bob Toronton për dy vjet, ndërsa aso ko...
23 Oct 18:49
Ka nga ato femra që ankohen për gjinjtë e vegjël, por ka edhe të tjera që ankohen prej përmasave të mëdha. Këto të fundit janë të limituara ndaj di...
23 Oct 18:46
Motra e Kim Kardashian, Kendall, duket se po tërheq vëmendjen e mediave secilën ditë e më shumë.
23 Oct 18:46
Policia ka filluar hetimet, lidhur me një rrahje të fëmijëve, që dyshohet se është nxitur nga vet prindërit e tyre.
23 Oct 18:43
Fraza e duhur në vendin e duhur mund t’ju nderojë. Mendoni gjithnjë se jeni vetëm larg një fjale të duhur nga ajo që dëshironi. Ja disa këshilla si...
23 Oct 18:42
“ Miss Serbia” është tërhequr nga gara e “Miss Globe” që prej 11 vitësh zhvillohet në Shqipëri. Lajmin e ka konfirmuar producenti Petri Bozo. “Pas ...
23 Oct 18:40
Albin Kurti ka nxitur të qeshura mbrëmë në një tubim të partisë së tij, në Prishtinë, kur kinse ngatërroi mbiemrin e Kryetarit të Gjykatës Kushtetu...
23 Oct 18:39
Bleona Qereti ka gjetur një mënyrë të mirë që të bëjë sa më shumë fansa. Këngëtarja e cila së fundmi është pjesë e serialit amerikan, “Euros”, u ka...
23 Oct 18:35
Ngjarja tragjike dhe makabre e sulmit terrorist në Parlament Hill të kryeqytetit kanadez, ku ka pasur edhe të vdekur e lënduar, ka shqetësuar edhe ...
23 Oct 18:34
Një kompjuter është shitur për thuajse një milionë dollarë. Mendoni se është modeli më i fundit teknologjik apo ka aftësi e programe të cilat janë ...
23 Oct 18:33
Valltarja e klubeve të natës, Kallashi, ka publikuar edhe videoklipin e saj të ri në bashkëpunim me Sabianin dhe Marselin. Videoklipi titullohet “H...
23 Oct 18:31
Thonë që puthja e parë nuk harrohet kurrë, por imagjinoni se sa mund të harrohet blerja e një palë këpucëve të bukura me taka, për herë të parë.
23 Oct 18:30
Më e rëndësishme është të mos brengoseni për disa gjëra dhe të merreni me disa mënyra të tjera të të menduarit dhe të sjelljes. Me siguri keni dëgj...
23 Oct 18:28
Derisa para pak kohësh trupi “i përsosur” femëror ka qenë trupi i theksuar i dobët sikur i manekineve, ndërsa tani një numër i madh femrash lakmojn...
23 Oct 18:27
Në festivalin e filmit të zhvilluar në Romë, sa i takon kinemasë italiane, këtë herë ka ndodhur diçka jashtë normales dhe asaj që presin të gjithë ...
23 Oct 18:24
Në qoftë se jeni edhe ju njëri ndër ata të cilët nuk janë mjaft të fuqishëm fizikisht të provojnë poza të ndryshme nga Kama Sutra, nëse edhe juve j...
23 Oct 18:24
Çdo ditë, në mëngjes apo në çdo orë kur na duhet të dalim nga shtëpia, e njëjta pyetje qëndron në kokën e çdo femre. Çfarë të vesh?
23 Oct 18:21
Shkarkohen me shumicë votash dy anëtarët e Këshillit të Lartë të Drejtësisë, Elvis Çefa dhe Lulzim Lelçaj. Në seancën e sotme, Kuvendi ka shkarkuar...
23 Oct 18:20
Modelja Shkëndije Mujaj ka postuar një tjetër foto të saj “të nxehtë” në rrjetet sociale. Sa më pak rroba aq më shumë provokon Shkëndija.
23 Oct 18:17
Kapiteni i Kombëtares Shqiptare të Futbollit, Lorik Cana është nderuar me titullin “Qytetar Nderi”, nga Bashkia e Bajram-Currit. Vendimi është marr...
23 Oct 18:15
Luftëtarët shqiptarë që luftojnë në Siri dhe në Irak rekrutohen nga dy rryma të ndryshme dhe për këtë arsye kanë luftuar edhe njëri-tjetrin.Një inf...
23 Oct 18:14
Të paktën 60 vajza janë rrëmbyer në Nigeri, në rajonin e Adamavias, në veri-lindje të vendit nga grupi islamik i xhihadistëve,” Boko Haram”. Lajmi ...
23 Oct 18:12
Ajo mbetet një nga femrat miq seksi, kjo falë formave trupore por edhe kujdesit që kushton ndaj vetes. Jennifer Lopez ka performuar të mërkurën në ...
23 Oct 18:10
Ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha ka sjellë sot, në jetë fëmijën e saj të parë. Ai është një djalë dhe ministrja ka preferuar që ta quajë Luis....
23 Oct 18:07
Gjatë gjithë jetës së tij kishte pasur përmasa të mëdha, deri kur iu desh të mbante premtimin e dhënë për një njeri shumë të veçantë. Mark Smithers...
 Cel: +355 (0) 67 5000 0222

slider-2.png
slider-3.png
slider-4.png
slider-5.png
yahoo.png