ioioppAi që trupit të njeriut i jep ritëm dhe jetë është shpirti. Ai e bën trupin të shëndoshë. Shpirti është pikërisht ajo frymë e fundit që njeriu e nxjerr nga trupi kurr ndërron jetë. Prej nga vjen shpirti dhe ku shkon, këtë ende askush nuk e di sigurt. Megjithatë, një gjë është e sigurt, çdo sëmundje e trupit është shenjë e qartë se shpirti vuan.
Mjekët e vjetër kinezë e kanë ditur mjaft mirë se emocionet luajnë rol të rëndësishëm në organizmin e njeriut.
Ato janë në gjendje të shkaktojnë sëmundje edhe te njerëzit shumë të fortë. Mjafton që të godasin në vende më të ndieshme të organizmit dhe sëmundja fillon të merr hov. Të gjitha sëmundjet të shkaktuara prej gjendjes psikike apo çregullimit të saj në mjekësi quhen sëmundje psikosomatike. Këto sëmundje shfaqen në relacionin shpirt - trup.
 
Dashuria gjithnjë e godet zemrën
Bazuar në studimet e përbashkëta të mjekëve dhe psikologëve, ata kanë ardhur në përfundim se, "dashuria dhe mundimi (neveria) kalojnë nëpër zemër". Por as organet e tjera të trupit nuk janë të kursyera nga "goditjet e shpirtit". "Shpirti i lënduar" godet më shpejt sistemin kardiovaskular si dhe atë të frymëmarrjes dhe të tretjes. Po ashtu edhe pjesët e dukshme të trupit shpesh janë nën goditje të fortë të shpirtit, si p.sh: lëkura, shpina, duart, gjinjtë etj. Është një e dhënë interesante për të verbërit. Ata vuajnë shumë më rrallë nga ekzemat, psoriaza, kruarjet në lëkurë si sukrepi etj., apo nga ndonjë sëmundje tjetër e lëkurës.
 
Femrat dhe sëmundjet psikosomatike
Shpesh viktima të sëmundjeve të ndryshme psikosomatike janë femrat. Ato anojnë të besojnë se shkaqet e sëmundjeve të tyre trupore janë vuajtjet e natyrës psikologjike. Meshkujt besojnë më pak se shkaktarë kryesorë të sëmundjeve trupore janë problemet psikike. Te meshkujt zakonisht emocionet kanë afat të shkurtër të veprimit. Ata për dallim nga femrat janë ekstravert dhe zbrazen shpejt nga "mbushjet emotive", përderisa femrat çdo gjë e mbajnë në vete dhe lehtësimin e arrijnë duke qarë apo duke thyer pjatat dhe gotat.
 
Pjesët më të ndieshme të trupit nga "goditjet e shpirtit"
SHPINA - Keni dëgjuar me siguri shpesh kur dikush thotë "Më dhemb shpina". Kjo thënie ka një kuptim tejet relativ, ngase njeriu nuk e sheh shpinën e vet dhe në anën tjetër është vështirë të konstatohet se dikujt i dhemb shpina apo është reflektim i gjendjes së tij psikike. Ndjenja e vujtjes, mundimit, pakënaqësisë, apatisë, mllefit të akumuluar, zhgënjimit, hidhërimit etj., shkaktojnë dhimbje në shpinë dhe rëndim në supe.
SISTEMI I FRYMËMARRJES - Bronket dhe mushkëritë po ashtu janë nën ndikim të madh të problemeve të jashtme. Azmatikët shpesh theksojnë se diçka i zë frymën, u shtrëngon në gjoks. Arsyet janë gjithnjë të natyrës psikologjike. Edhe të sëmurët emocionalë i "shtrëngon diçka në fyt" - ata ndihen kështu pas ndodhive dhe situatave të caktuara dhe nga njerëz të caktuar.
ZEMRA - Pa dyshim është organ që ka lidhje më të fuqishme me jetën emocioale apo me përjetimin e situatave të caktuara. Kur përgatiteni për takim me dikë që doni apo e pëlqeni - ajo fillon të rrahë shpejt. Kur ndodheni pranë personit që vërtet e dashuroni, keni ndjenjën se zemra gati sa "nuk del jashtë nga vendi" Kur të frikësoheni, "zemra ju bëhet akull", apo shtanget!
SISTEMI I TRETJES - Personat introvert (sidomos femrat), që janë të përqendruar më tepër tek vetja, kanë probleme të mëdha me traktin digjestiv. Ata që vuajnë nga gastriti apo nga ulçera, zakonisht kanë probleme në komunikim me rrethin shoqëror.
LËKURA - Kruajtja (sukrepi), njollat e fytyrës tregojnë se personi "nuk e ndien veten mirë në lëkurën e vet". Shikoni vetëm në sytë e dikujt që brenda ditës është zhgënjyer nga dikush që e do, dhe do të vëreni rrathë të murrmë përreth syve. Shenjat në lëkurë na tregojnë qartë se kemi dëshirë që të heqim dorë nga disa situata të jetës apo nga disa njerëz me të cilët jetojmë dhe rrethohemi.
SYTË JANË PASQYRË E SHPIRTIT
Thënie shumë e vërtetë antike - sytë janë pasqyrë e shpirtit. Njeriu shumë gjëra mund t'i fshehë me sjelljet e veta, deklaratat, pamjen e vet, por asnjëherë nuk mund ta fshehë reflektimin e shpirtit në sy. Bebet e syve kontraktohen kur dikush na pëlqen, ndonjëherë mblidhen. Shkëlqimi në sy tregon gjendjen tonë emotive dhe atë psikike. Dridhjet, fokusimi i shikimit janë shprehje të gjendjes sonë të brendshme, por në të njëjtën kohë edhe reaksion në ngacmimet nga jashtë apo në personin që e vështrojmë. Në sytë tanë shihet gjithçka - gjendja emotive, shëndetësore, disponimi etj.

Ju lutem jepni mendimin tuaj per kete artikull, duke komentuar me poshte:
LAJMET E FUNDIT - Minute pas minute
30 Oct 18:11
Ish-drejtori i “Qytetit Studenti”, Bujar Brovina, është arrestuar për vjedhje të energjisë. Kjo pohohet nga ana e e “Ora News”. Rasti i vjedhjes së...
30 Oct 18:08
Përfshihet nga flakët një makinë e parkuar në anë të rrugës, në zonën e njohur si Uji i Ftohtë në Vlorë. Burime nga policia lokale bëjnë të ditur s...
30 Oct 18:06
Në asnjë rast, punonjësit e Policisë Rrugore në Tiranë nuk kanë kërkuar jelekët fosforeshentë dhe fikëset e zjarrit nga drejtuesit e mjeteve”. Ky s...
30 Oct 18:03
Princesha e trishtuar” shfaqet në publik pas 11 vjetësh. Mosako, princesha e Japonisë ëshët rishfaqur në ceremoninë e mikpritjes së familjes mbretë...
30 Oct 17:56
Me iniciativën e ish-presidentëve, ditën e sotme është zhvilluar një konferencë për drejtësinë. Deputeti socialist, Fatmir Xhafaj, paralajmëroi se ...
30 Oct 17:53
Pasi është gjobitur me 300 euro për shkak të një posteri të vendosur në pjesën e jashtme të vetratës, në derën e dyqanit të tij, një parukier nga V...
30 Oct 17:51
Forca të shumta policore ndodhen në ambientet e shkollës 9-vjeçare në Fushë-Arrëz, pasi dyshohet se pas ndërprerjes së energjisë elektrike bashkia ...
30 Oct 17:46
Qeveria heq masën e pezullimit për gjashtë universitete private, pas propozimit të Ministrisë së Arsimit dhe Sporteve. Kështu mësohet se ka rihapur...
30 Oct 17:42
Angelina Jolie dhe bashkëshorti i saj Brad Pitt po xhirojnë filmin e tyre të ri “By The Sea” në ishujt e Maltës. Jolie për këtë film ka ndryshuar l...
30 Oct 17:41
Policia e Gjirokastrës ka arrestuar në flagrancë dy elektiçistë, punonjës të OSHEE, dhe pronarin e një biznesi për vjedhje të energjisë elektrike. ...
30 Oct 17:35
Nga Mero Baze Ka një fushatë frustuese ndaj disa reformave të forta antipopullore të qeverisë. Janë ndoshta reformat më të dhimshme që po bëhen në ...
30 Oct 17:33
Fatos Lubonja ka kritikuar nismat e fundit të qeverisë, siç është aksioni për ndëshkimin e atyre që vjedhin energjinë elektrike apo ndëshkimet ndaj...
30 Oct 17:29
Nga Enver Robelli* Më 16 tetor Vladimir Putini erdhi në Beograd me tre aeroplanë dhe në krye të një delegacioni prej 150 zyrtarësh rusë. Ishte një ...
30 Oct 17:26
Futbollisti brazilian Neymar ka gjetur një të dashur të re. Ajo është serbja Soraja Vucelic. Mediat serbe shkruajnë se sulmuesi i Barcelonës ka dër...
30 Oct 17:22
Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një takim me presidentin Bujar Nishani në Presidencë. Takimi ka zgjatur për rreth një orë. Edhe pse nuk ka asnjë...
30 Oct 17:19
Një grup prej së paku tre kosovarëve nga rajoni i Mitrovicës është arrestuar ditë më parë nga Policia e Kosovës. Ata dyshohet se kanë planifikuar n...
30 Oct 17:18
Paraditen e sotme, në ambientet e Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, ka nisur fushata e dhurimit të gjakut për fëmijët talasemikë. Nën sloganin "S...
30 Oct 17:14
Ja udhëzimi i kreut të PD-së, Lulzim Basha për aplikimin si kandidatë për drejtues të forumeve te larta të Partisë Demokratike të Shqipërisë. Mbësh...
30 Oct 17:10
Deputeti biznesmen Koço Kokëdhima prej dy ditësh ndodhet në Kinën e largët. Sipas burimeve në redaksinë e gazetës Boom.al të gjitha shpenzimet e ud...
30 Oct 17:07
Pavarësisht rinovimit të kryesisë me gjak të ri, përpos jargavitjeve në rrjetet sociale të ndonjë eksponenti duket se kjo opozitë është një opozite...
30 Oct 17:03
Dy prej kompanive më të mëdha që operojnë në tregun e telefonisë celulare në Shqipëri vjedhin çdo ditë qytetarët shqiptarë. Praktikisht Vodafone dh...
30 Oct 17:01
Partia Demokratike ka hapur procesin e aplikimeve për konkurim për drejtuesit e departamenteve dhe sekretarive. Kryetari i Partisë Demokratike, Lul...
30 Oct 16:59
Edhe pse séanca e sotme parlamentare u zhvillua në mungesë të opozitës, ajo ka qenë thuajse e panevojshme për sa kohë kreu i Grupit Parlamentar Soc...
30 Oct 16:55
Këto ditë nëpër rrugët e Tiranës sheh në çdo rrugë jelekë fosforeshentë të varur nëpër pemë. Tregtarët e vegjël të pajisjeve të ndërtimit dhe të pj...
30 Oct 16:51
Policia ka arreatuar Qani Kapllanin, i cili deklaroi publikisht se një vajzë 17-vjeçare kishte vdekur, pasi një punonjës i Policisë Rrugore e kisht...
30 Oct 16:48
Mes shumë dyshimeve që kanë nënat kur janë në pritje të një fëmijë është edhe kjo: “Çfarë po bën fëmija im në bark?” Ja shtatë gjërat, që sipas mje...
30 Oct 16:47
Në profin e saj zyrtarë në Facbook,Uefa ka fshirë postimin e publikuar me datë 23 tetor mbi vendimin e marrë për ndeshjen Serbi-Shqipëri.Arsyeja e ...
30 Oct 16:43
Lulzim Basha ka reaguar pas fjalimit të kryeministrit Edi Rama në parlament. Sipas Bashës, Rama është kontradiktor me deklaratat e veta, pasi njëhe...
30 Oct 16:41
SHBA - Shefi ekzekutiv i kompanisë prestigjioze “Apple” ka pranuar publikisht se është homoseksual. Tim Cook tha se ndihet krenar që është homoseks...
30 Oct 16:39
Ka sosur durimi i drejtuesve të klubit vlonjat të futbollit. Pasi kanë dhënë disa ultimatume për stafin teknik dhe lojtarët, më së fundi kanë ndërm...
30 Oct 16:37
Aktiviteti seksual i kryer në mënyrën e duhur ka një sërë dobish për shëndetin, aq sa mund të na zgjasë edhe jetën. Ky fakt është konfirmuar nga nj...
30 Oct 16:34
400 mijë lekë të vjetra rrezikon të gjobitesh nëse shkel semaforin. Ndryshimet ne Kodin Rrugor jane ashpersuar shume por duket se efektet do t`i sh...
30 Oct 16:31
Një burrë italian i moshës 65 vjeçare është arrestuar, pasi i janë gjetur në valixhe rreth 200 zogj të ngordhur. Ngjarja ka ndodhur ditën e djeshme...
30 Oct 16:29
Policia ka arreatuar Qani Kapllanin, i cili deklaroi publikisht se një vajzë 17-vjeçare kishte vdekur, pasi një punonjës i Policisë Rrugore e kisht...
30 Oct 16:15
Qeveria shqiptare heq masën e pezullimit për gjashtë universitete private, pas propozimit të Ministrisë së Arsimit dhe Sporteve.Mësohet se kane rih...
30 Oct 16:07
Kim Kardashian, ka shoqëruar bashkëshortin Kanye West, në ndeshjen e basketbollit të LA Lakers. Pavarësisht tentativave të reperit për të bërë që K...
30 Oct 16:03
Nje sondazh i fundit ka treguar se italianët janë të bindur se rrethohen nga myslimanë, janë të pushtuar nga emigrantët, janë të gjithë të papunë d...
30 Oct 16:00
Prokuroria e Rrethit Gjyqësor Gjirokastër ka dërguar për gjykim ditën e enjte, (dt. 30.10.2014), 15 shtetas të arrestuar gjatë operacionit në zonën...
30 Oct 15:47
Tërmet në Vlorë. Flamurtari nëpërmjet një deklarate për shtyp te hedhur ne faqen zyrtare te klubit ne Facebook lajmëron disa vendime, të cilat mund...
30 Oct 15:43
Për here te pare qe prej shpalljes se betejës kundër vjedhjes se energjisë, ministrat e qeverise Rama janë përballur me kritika nga vete grupi parl...
30 Oct 15:38
Chelsea i Londrës janë në kërkim të një trashëgimtari për John Terryn që po kap 34 vjetët.. Sic shkruan e përditëshmja katalanase El Mundo Deportiv...
30 Oct 15:35
Bayerni i Mynihut bëri detyrën në Hamburg ku fitoi 3-1 në ndeshjen e vlefshme për Kupën, por jo gjithçka shkoi sipas parashikimeve pasi edhe në një...
30 Oct 15:32
Operacioni për prerjen e lidhjeve te paligjshme te energjisë dhe arrestimin e vjedhësve vazhdon me te njëjtin intensitet. Drejtoritë e policive ne ...
30 Oct 15:29
Komisioni i Sigurisë diskutoi sot nen për nen Kodin e ri Rrugor. ku pati edhte kundershtime. Deputeti Luan Rama sugjeroi që Kodi të ribëhet në mëny...
30 Oct 14:58
Kryetari i Partisë Demokratike shpall udhëzimin për procesin e aplikimit dhe fton anëtarët e partisë të aplikojnë Kryetari i Partisë Demokratike, z...
30 Oct 14:54
“Dhe jetuan të lumtur përgjithmonë”. Kështu mbyllet filmi vizatimor, aq i preferuar nga fëmijët e vegjël “Sirena e vogël”, ku protagonistët kryesor...
30 Oct 14:50
Udhëheqja komuniste e Shqipërisë merrte direktiva të qarta nga Titoja gjatë kohës së luftës.
30 Oct 14:47
Nga Rexhep Kastrati “Në bazë të referendumit, Krimeja, sikurse Kosova, e ka miratuar deklaratën për pavarësinë, dhe i është drejtuar Rusisë me lutj...
30 Oct 14:44
Sulmi terrorist i ndërmarrë në godinën e parlamentit kanadez në Otava tronditi opinionin publik kanadez, por jo vlerat e shoqërisë. Tre të rinj ndë...
30 Oct 14:42
Sot, më shumë se kurrë, bashkëshortët dhe shokët janë bërë më të rëndësishëm se asnjëherë tjetër. Vetëm pak muaj më parë, pyetjes “se për çfarë na ...


slider-2.png
slider-3.png
slider-4.png
slider-5.png
yahoo.png