fhgfjNëse keni tradhtuar ndonjëherë, pse e keni bërë? Mund të falni një tradhtar? Nëse jeni duke u interesuar për një person i cili është në një marrëdhënie të përkushtuar, a ju bën kjo një tradhtar?

Ja disa situata kur njerëzit mund të tradhtojnë:1. Mërzitja

Kjo është arsyeja më e zakonshme që njerëzit tradhtojnë. Është e vështirë të mbash një marrëdhënie të mërzitshme për një kohë të gjatë. Gjërat fillojnë e zmadhohen dhe pastaj arrin një pikë kur të dy e kuptojnë se kjo është jeta e vërtetë. Kur dikush tjetër ju përmbush eksitimin, një marrëdhënie e re mund të fillojë.

2. Varësia

Në shikim të parë, tradhtia duket si sjellje e pavarur. Kjo mund të interpretohet kështu: jeni duke bërë atë që doni, kur të doni. Por tradhtia është një sjellje e varur. Një tradhtar është i varur, sepse ata nuk janë aq të fortë sa të prishin marrëdhënien me partnerin e tyre të rëndësishëm, në mënyrë që të largohen me tjetrin.

3. Konfuzioni

Ndonjëherë jeta ose një situatë e veçantë mund të lëkundë karakterin tuaj. Kur ndodh stuhia e përsosur e konfuzionit në kokën tuaj, mund të bëni gabime.

4. Sepse ju lejojnë

Disa mendojnë se nëse do të tradhtoheshin, do të ndaheshin menjëherë. Të falësh një tradhtar, është njësoj si të bësh marrëveshje me të për të ndodhur përsëri, duke filluar një rreth vicioz. Personi i tradhtuar mund të humbasë respektin duke lejuar që ta bëjë përsëri.

5. Trajtimi

Nëse dikush është keqtrajtuar, atëherë instinkti i tij i parë është të largohet prej tij ose prej saj. Por nganjëherë kjo nuk është kaq e thjeshtë, ndoshta ju keni për të rritur fëmijët së bashku. Nëse ju ndjeheni të bllokuar në një marrëdhënie të keqe, është e natyrshme që do të hidheshit në krahët e hapura të një personi që ju trajton mirë.

6. Hakmarrja

Kjo është fare e thjeshtë: një sy për një sy. E tradhton, nëse të tradhton. Nëse vazhdimisht ju lëndon apo abuzon me ju në një farë mënyre, ju bëni të njëjtën gjë për të marrë hak.

7. Konfirmimi i atraktivitetit

Ndonjëherë kur ju keni kohë në një marrëdhënie të gjatë, ose nëse partneri ju konsideron të zakonshëm, filloni të pyesni veten nëse jeni ende tërheqës. Ndoshta, sepse jeni ndjerë më tërheqës kur ishit vetëm. Keni dëshmuar se një person i ri mund të jetë tërhequr nga ju.

8. Trilli

Disa njerëz vetëm kënaqen kur tradhtojnë: vrapojnë në fshehtësi, duke rrezikuar, duke u kapur, duke krijuar konspiracione, si dhe duke krijuar momente emocionuese.

9. E konsiderojnë më shumë një romancë sesa tradhti

Ju mund të keni kufijtë tuaj, por a përputhen me ato të partnerit? Për disa kufijtë e tradhtisë shkojnë mjaft larg, aq sa duket sikur nuk do t’i shohësh dot kurrë.

Ju lutem jepni mendimin tuaj per kete artikull, duke komentuar me poshte:

LAJMET E FUNDIT - Minute pas minute
23 Oct 10:20
Mielli me 9 për qind të nivelit të proteinave do të përdoret për ëmbëlsira, për makarona për brumë pice dhe nënprodukte të tjera të brumit, përjash...
23 Oct 10:19
29 klandestinë nga Siria të cilët kishin hyrë në mënyrë të jashtëligjshme në vendin tonë u ndaluan ditën e sotme nga policia e Vlorës, ndërsa 3 shq...
23 Oct 10:17
INDI - Një vajzë 3-vjeçare dyshohet se është përdhunuar në kopshtin që frekuentonte në qytetin Bangalore, nga një person i panjohur. “E mitura u kt...
23 Oct 10:14
Pritshmëritë e sotme të trupës disiplinore të UEFA-s, në aktin e parë për një vendimmarrje për katrahurën e Beogradit, e kapërcejnë ndjeshëm marzhi...
23 Oct 10:12
Për herë të parë po mundohem të shpjegoj se si një figurë e dashur, rrezikon më shumë se të padashurat, që në një qëndrim të gabuar apo me gafë të ...
23 Oct 10:10
UEFA do të japë sot vendimin e saj përsa i përket ngjarjeve të ndodhura në Beograd, ku lojtarët kuqezi u bënë objekt të dhunës së huliganëve serbë ...
23 Oct 10:06
Mediat në Serbi kanë kujtuar se shumë serbë, që janë akuzuar për krime lufte kanë vdekur nëpër burgjet e Hagës. Sipas informatave të fundit që vijn...
23 Oct 10:03
Kryeministri i Serbisë Aleksandar Vuçiç ka thënë se pret që vizita e Edi Ramës të shkojë mirë dhe të jetë frytdhënëse. Ndërkohë duke u përgjigjur n...
23 Oct 10:00
Diskutimeve në media, përgjatë dy ditëve të fundit, për sa i përket rritjes së taksave, ministria e Financave përgjigjet se nuk ka asnjë vendim zyr...
23 Oct 09:57
Dosja voluminoze e mbrojtjes së Sh qipërisë në UEFA për dhunën në Beogradit është përgatitur në studion e avokatisë “Haxhia & Hajdari”, studio që e...
23 Oct 09:50
Serbia duhet të kuptojë se Kosova nuk do të jetë kurrë brenda saj, dhe sa më shpejt ta kuptojë këtë, do jetë më mirë për vetë Serbinë dhe rajonin, ...
23 Oct 09:47
Një ngjarje e rëndë është shënuar mëngjesin e sotëm në Kamëz, ku një 38-vjeçar ka plagosur me armë zjarri vjehrrin e tij. Bëhet e ditur se ngjarja ...
23 Oct 09:44
Aktorja 35 vjeçare Kate Hudson është shfaqur më në formë se kurrë në një mbrëmje në Los Angelos. E ftuar në një eveniment në nder të kolegut të saj...
23 Oct 09:41
Futbollisti i Galatasaray Blerim Xhemaili dhe e dashura e tij bukuroshe Erjona Sulejmani janë në pritje për t’u bërë prindër. Lajmi konfirmohet nga...
23 Oct 09:38
Seksi shet gjithçka, vetura, hamburger…bile edhe freskues ajri. Por lind pyetja, çfarë e shet seksin? Siç duket, ajo që e shet seksin është lapsi d...
23 Oct 09:37
Në Tiranë po mbahet “The Best Model International”, pjesë e spektaklit është edhe modelja serbe Zorjana Kanjuga e cila po e përfaqëson vendin e saj...
23 Oct 09:33
Ajo u kritikua nga shumë media për shndërrimin total që i kishte bërë fytyrës së saj. Por ndryshe nga shumë aktorë të tjerë, ajo zgjodhi të mos qën...
23 Oct 09:29
Që nga Bangkoku në Londër, Berlin dhe së fundmi Ibiza, jeta e natës mund të jetë tepër e çmendur mes muzikës, njerëzve, bareve të sofistikuara dhe ...
23 Oct 09:26
Zbuloni cilat janë këto element te rëndësishëm për një çift te lumtur. Sipas psikologut amerikan Carl Rogers, janë kushtet kryesore mbi te cilat ba...
23 Oct 09:23
Ndryshimet në ligjin “Për Avokatin e Popullit” sollën sërish debate të forta në mbledhjen e djeshme të Komisionit të Ligjeve. Avokati i Popullit, I...
23 Oct 09:20
TIRANE- Kryeministri Edi Rama tha të mërkurën se vendi i tij dhe Serbia duhet të përpiqen t’u japin fund dekadave të armiqësisë me njëra-tjetrën, d...
23 Oct 09:17
Stina kur keni lindur përcakton humorin tuaj! Në një studim të prezantuar në European College of CNP Congress në Berlin, thuhet se muaji në të cili...
23 Oct 09:13
Nën drejtimin e kreut të grupit parlamentar Edi Paloka, deputetë demokratë, kryetarë dhe nënkryetarë të komisioneve parlamentare zhvilluan mbledhje...
23 Oct 09:12
Një Ramë shumë modern dhe kozmopolit është shfaqur tek Frankurter Allgemeine Zeitung. Në një intervistë për këtë media të njohur kryeministri ynë i...
23 Oct 09:09
Vizita e Papës Françesk në Shqipëri u transmetua gati në çdo detaj të saj nga mediat lokale e ndërkombëtare. Nuk pati moment që nuk u ndoq me vëmen...
23 Oct 09:07
Në një intervistë për Gazetën Express, analisti Fatos Lubonja, ka folur për incidentet që shpërthyen gjatë ndeshjes Shipëri –Serbi, fluturaken që b...
23 Oct 09:04
Ndërkohë që të gjithë flasin për vizitën e kryeministrit Edi Rama në Beograd, dy ministrat e kabinetit të tij prenë dje biletën për të shkuar sot n...
23 Oct 09:01
Në shkolla nuk ka regjistra. Edhe pse ka më shumë se një muaj që arsimi parauniversituar ka nisur vitin e ri shkollor, të dhënat dhe vlerësimet e n...
23 Oct 08:58
Kryeministri Edi Rama thekson se incidentet e ndodhura në Beograd nuk do të nxisin shqiptarët për të rënë në kurthin e politikës së vjetër të urrej...
23 Oct 08:57
Dëshmitari i mbrojtur edhe pse iu dekonspirua emri i vërtetë ka vendosur ti qëndrojë deri në fund dëshmisë së tij ku fajëson Arben Frrokun si njeri...
23 Oct 08:54
Dy ditë më parë Përmbarimi privat nxori me forcë nga banesa katër familje në zbatim të vendimit për t’ia kthyer ndërtesën pronarit të ligjshëm. Kët...
23 Oct 08:51
Emocionet që shkaktoi ndeshja në Beograd mes Serbisë dhe Shqipërisë, nuk kanë lënë pa prekur edhe gazetarët shqiptarë në Tiranë dhe Prishtinë. Në m...
23 Oct 08:48
TIRANË- Një ngjarje e rëndë ndodhi mëngjesin e sotëm në Kamëz, ku një person u plagos me armë zjarri. Sipas burimeve të policisë, ka qenë dhëndri a...
23 Oct 08:46
Në një prononcim tregohet se meteorologia “MeteoAlb”-it, Lajda Porja, konfirmoi se Shqipëria do të përfshihet nga një rrymë e fuqishme ciklonare në...
23 Oct 08:41
Kryeministri Edi Rama ka gjetur një mënyrë interesante për të uruar ministren e Arsimit dhe Sportit, Lindita Nikolla. Nëpërmjet një postimi në rrje...
23 Oct 08:40
Policia e Vlorës ka vënë sot në pranga për shpërdorim detyre ish-drejtorin e zyrës së urbanistikës në Bashkinë e Himarës.Bëhet fjalë për Nikollaq C...
23 Oct 08:37
Thirrjet antishqiptare nuk kanë të ndalur. Pas Beogradit dhe Malit të Zi, vdekja e shqiptarëve është brohoritur edhe nga tifozët e një skuadre futb...
23 Oct 08:35
Mbyllen hetimet për vrasjen e shqiptarit Kudret Kume në Burgun e Nigritës rreth shtatë muaj më parë. Mësohet se Prokuroria e Serres në Greqi ka dër...
23 Oct 08:33
Një kokë mermeri që u zbulua gjatë gërmimeve në tumbën Kasta të Amfipolit, i përket sfinksit lindor që gjendet në harje të varrit, njoftoi Ministri...
23 Oct 08:31
Deri para pak javësh, shumë pak njerëz kishin dëgjuar të flitej për qytezën e vogël në kufirin turko-sirian. Mirëpo, me rënien e Kobanit, Shteti Is...
23 Oct 08:28
Ndërsa UEFA pritet të japë sot vendimin nëse ndeshja e ndërprerë e Beogradit do të riluhet apo do të quhet fitore në tavolinë për njërën prej skuad...
23 Oct 08:26
Kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti deklaroi dje se gjatë konfliktit të Maqedoni, i kishin propozuar ndarjen e kësaj të fundit, po...
23 Oct 08:21
Federata Shqiptare e Futbollit i kërkoi UEFA-s që të tërheqë dy akuzat e ngritura ndaj kombëtares shqiptare, konkretisht për mosvazhdimin e ndeshje...
23 Oct 08:19
Komisioni i UEFA-s pritet që të marrë sot disa vendime në lidhje me skandalin e ndodhur në datën 14 tetor në Beograd, në ndeshjen e futbollit mes S...
23 Oct 08:15
Kryeministri Edi Rama i është rikthyer sërish “incidentit” të ndeshjes Serbi- Shqipëri, i cili u pasua me reagime të ashpra nga shtetet. Ai është s...
23 Oct 08:12
Shkencëtarët në Gjermani janë afër zbulimit të kodit të një statuje të lashtë prej druri, që mendohet se përmban kodet sekrete të shkruara rreth 9,...
22 Oct 21:42
Deri më tani, teorinë më absurde për hartën e dërguar me dron në stadiumin e Beogradit e ka bërë avokat Spartak Ngjela, i cili ditën e hënë në emis...
22 Oct 21:39
Këngëtarja Era Istrefi që për momentin gjendet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ka bërë publike një fotografi në rrjetin social Facebook, në të ...
22 Oct 21:37
Universitetet tona kanë qenë gjithmonë në qendër të kritikave, lidhur me korrupsionin apo dhe skandale të tjera. Ka shumë universitete ndërkombëtar...
 Cel: +355 (0) 67 5000 0222

slider-2.png
slider-3.png
slider-4.png
slider-5.png
yahoo.png