infeksionet e lekuresKa persona të shumtë të cilët mund të jenë të prekur nga sëmundjet e lëkurës por vajtja në plazh dhe rënia në kontakt me ujin e ndotur mund t'i bëjë ato të dukshme. Shfaqja e infeksioneve të lëkurës mund të avancojë deri në faza të rënduara duke e bërë të pamundur trajtimin e sëmundjeve në një kohë të shkurtër.

Frekuentimi i plazheve të ndotura mund të shërbejë si një shkak për shpërthimin e sëmundjeve të lëkurës, ku më të spikaturat janë infeksionet në lëkurë. Pjesa më e madhe e tyre shfaqen si pasojë e ndotjes së rërës dhe të ujit. Por, ka dhe raste kur pacienti mund të jetë prekur nga sëmundjet e lëkurës dhe veçanërisht nga infeksionet para se të fillojë sezoni veror.

Zakonisht ndodh që infeksionet e lëkurës të shkaktohen më shumë në rastet kur pacientët janë të sëmurë. Kështu nëse një person ka qoftë dhe një puçërr të qelbëzuar të fshehur në kokë, duke rënë në kontakt me ujin dhe rërën e ndotur bën që të shtojë vatrat e qelbëzimit, nga pjesa ku është shfaqur fillimisht në të gjithë zonat e tjera të trupit. Por, më e keqja akoma është se duke rënë në kontakt me ujin mund të bëjë që të përhapë infeksionin dhe tek personat e tjerë përreth. Ndërkohë që me kalimin e kohës dhe më lënien të pa trajtuar të këtyre sëmundjeve mund të depërtohet dhe në brendësi të organizmit duke shfaqur probleme të shumta.

Uji i ndotur i plazheve njëkohësisht mund të bëhet dhe shkak për shfaqjen e epidemive të cilat mund të përhapen lehtësisht në ambientet shumë të frekuentuara. Këtu do të përmendim infeksionet dhe plagët mykotike që shfaqen në zona të caktuara të trupit. Infeksionet mykotike njihen ndryshe si njollat e bardha. Shumë njerëz mendojnë se këto krijohen nga plazhi, por në të vërtetë nuk ndodh kështu. Këta pacientë mund të kenë pasur më parë probleme me lëkurën, por njollat nuk kanë qenë të dukshme. Ndërsa vajtja në plazh bën që të evidentohen pas nxirjes së trupit. Rrezet e diellit duke rënë në kontakt me lëkurën bëjnë nxirjen e pjesëve përreth njollës së bardhë, ndërkohë që zona ku ndodhet myku nuk preket nga nxirja çka e lë atë në formën e një zone të bardhë, duke e lënë në formën e një njolle. Për këtë kategori është shumë e rëndësishme që të bëhet trajtimi i këtyre njollave para se të shkohet në plazh.

Ndërkohë që kujdes gjatë sezonit turistik duhet të bëjnë dhe personat të cilët kanë nishane të shumta në trupin e tyre. Nga uji i ndotur në çdo moment mund të përhapen infeksione të shumta të lëkurës. Kjo ndodh kryesisht tek njerëzit të cilët janë të dobët imunologjikisht dhe nuk arrijnë të përballojnë dot ndryshimet e ambientit.

Edhe një depilim mund të bëhet shkak për avancimin e sëmundjes edhe më shumë. Kjo sepse ato vajza që nuk bëjnë dezinfektimin e lëkurës pas depilimit dhe bien në kontakt direkt me ujin e ndotur mund të rrezikohen nga shfaqja e sëmundjes.

Cilat janë simptomat dalluese të këtyre infeksioneve?
Shfaqja e infeksioneve të lëkurës mund të bëhet në forma nga më të ndryshmet. Por, karakteristike për këtë rast është shfaqja e njollave në formë puçrrash në zona të caktuara të trupit. Ndërsa në fazat më të rënduara të sëmundjes puçrrat apo njollat mund të kalojnë në qelbëzim dhe të bëhen të ngjitshme për personat e tjerë që qëndrojnë në këtë ambient. Gjithashtu këto njolla, plagë apo puçrra të formuara bëjnë që pacienti të kruhet në mënyrë të vazhdueshme, çka mund të çojë në shpërthimin e tyre. Ndërsa dhimbja vjen duke u rritur gjithnjë e më tepër. Shumë pacientë mund të kalojnë dhe në temperatura të larta si pasojë e mostrajtimit të këtyre infeksioneve në kohën e duhur.Ashtu si dhe për sëmundjet e tjera dhe infeksionet e lëkurës të çfarë do lloji qofshin nëse nuk marrin trajtimin me ilaçe ose me solucione në kohën e duhur, mund të lënë pasoja të rënda në shëndetin e pacientëve. Kryesisht këto probleme fillojnë me shfaqjen e shqetësimeve që ndihen fillimisht në kokë, ku flokët dobësohen dhe fillon rënia e tyre gradualisht. Problematike gjithashtu situata mund të paraqitet dhe në rastet kur trajtimet mjekësore ndërpriten në mes, atëherë do të krijohen infeksione të shumta të lëkurës. Infeksione, të cilat do të vijnë duke u thelluar dhe do të rrezikojnë rëndë pacientin, pasi ato fillojnë të depërtojnë në brendësi të trupit duke krijuar plagë të thella në forma të rënduara.

Përveç problemeve kozmetike të fytyrës, ato mund të ndikojnë negativisht dhe në organet e brendshme të trupit duke, dobësuar aktivitetin e tyre. Ndërkohë që probleme të vazhdueshme do të shfaqen në duar dhe veçanërisht në thonj. Kështu thonjtë dobësohen vazhdimisht fillojnë të kenë lëkundje, tkurrje djegie dhe kruajtje të vazhdueshme. Gjithashtu situata mbetet shqetësuese sepse këto sëmundje mund të kalojnë gjatë kontaktit fizik të njerëzve tek njëri-tjetri, por kjo ndodh në raste pak më të rralla.

Cilat janë trajtimet mjekësore që duhen ndjekur për eliminimin e tyre?
Fillimisht është e këshillueshme që të përdoren solucionet dhe vajrat mbrojtëse nga dielli, ndërkohë që më pas është shumë e rëndësishme që të ndiqen në mënyrë periodike dhe konsultat tek dermatologu për të parë ecurinë e trajtimit.
Në rastet kur infeksionet janë të lehta trajtimi mund të bëhet i thjeshtë me një dezinfektimin të zonës ku është krijuar infeksioni nëpërmjet alkoolit denik si dhe asaj që njihet ndrysh si betaden. Ndërkohë që mund të përdoren dhe një sërë solucionesh të tjera të cilat rekomandohen nga mjeku në bazë të ecurisë së sëmundjes. Ndërsa për rastet kur këto të fundit nuk luajnë ndonjë rol të rëndësishme në trajtimin dhe shërimin e pjesëve të dëmtuara mund të operohet me përdorimin e antibiotikëve dhe kryesisht të kategorisë së barnave që njihen ndryshe si antimykotike. Lëshimi i recetave duhet bërë me kujdes vetëm pas një kontrollimi të imtësishëm që mjeku duhet t'i bëjë pacientit. Trajtimi më antimykotike bëhet në bazë të përhapjes, formës dhe madhësisë së krijuar të njollave, puçrrave apo formave të tjera të infeksioneve të lëkurës..

Krijimi i mykut në duar dhe këmbë
Formimi i këtyre flluskave apo mykut të këmbëve siç njihet ndryshe vjen si pasojë e mbajtjes së këpucëve shumë të ngushta. Ndërkohë që dhe mbajtja e çorapeve të najlonit mund të çojë në shfaqjen e këtyre flluskave. Rënia e tyre në kontakt me rërën apo ujin e ndotur mund të bëhet edhe më problematike, sepse infeksioni mund të përhapet në zona të tjera përveç këmbës. Kështu mund të rrezikohet që të arrijë deri në rrëzë të kofshës.

Ç'ka mund të çojë në shfaqjen e problemeve serioze shëndetësore dhe tepër të vështira për tu kuruar?
Trajtimi fillestar i këtyre flluskave mund të bëhet nëpërmjet solucioneve që këshillohen nga mjeku dermatolog, të cilat janë të ndryshme në individë të ndryshëm në bazë të ecurisë së sëmundjes. Ndërsa për rastet më të rënda mund të përdoren medikamente dhe kryesisht kokrrat antimykotike. Kur situata nuk arrin të përmirësohet dhe as ilaçet nuk japin efekt atëherë me këshillim të mjekut mund të arrihet deri në ndërhyrje kirurgjikale. Ndërkohë që këshillohet që të mos mbahen këpucë të ngushta, çorape najloni. Gjithashtu duhet bërë larja e këmbës disa herë gjatë ditës dhe sa më shumë të jetë e mundur të bëhet ajrosja.

Si përfundim vlen të përmendet dhe një infeksion tjetër që mund të merret në plazh. Është fjala për scabies. Infektimi bëhet nga fjetja në jastëkët (ndoshta dhe të pastra) por që kanë fjetur një orë ose një natë më parë persona të infektuar me këtë parazit.
Sëmundja manifestohet me të kruara të shumta të trupit kryesisht bark, krahë. Në këto zona dalin puçrra të vogla të kuqe sa koka e gjilpërës çifte-çifte. Kruarja dhe shqetësimi prej tyre ndodh kryesisht natën.

Vaji i ullirit, izolon infeksionet
Një numër i konsiderueshme njerëzish e përdorin vajin e ullirit jo vetëm për të marrë ngjyrën e duhur të trupit gjatë ditëve të plazhit. Por dhe për faktin se ai ka efekte shëruese për lëkurën. Ndërkohë që nga mjekët ky element cilësohet si qetësues, zbutës dhe izolant duke mbajtur larg mikrobet e ndryshme nga lëkura.

Ju lutem jepni mendimin tuaj per kete artikull, duke komentuar me poshte:

LAJMET E FUNDIT - Minute pas minute
19 Dec 09:33
Këngëtarja me famë botërore Christina Aguliera feston sot 34 vjetorin e lindjes. Gjatë gjithë këtyre viteve jetë, Christina ka krijuar shumë këngë,...
19 Dec 09:28
SPANJË- Sovranët spanjollë përpiqen tu hyjnë në zemër qytetarëve të tyre me një kartolinë urimi, të publikuar në Twitter, me protagonist popullin d...
19 Dec 09:22
Telashe të reja për familjen e ish-bosit të firmës piramidale “VEFA”, Vehbi Alimuçaj. Pa kaluar ende një javë, kur njësia e specializuar Task- Forc...
19 Dec 09:14
Një ditë pas ekzekutimit të dyfishtë, ku humbën jetën Ervin Shaba dhe Adnand Luli, policia ka ende të paqartë rrethanat e vrasjes së tyre, ndërsa f...
19 Dec 09:12
Deputeti socialist, Erjon Braçe pohoi dje për herë të parë se mund të pranojë kandidimin si kandidat për kryetar Bashkie të Tiranës. Gjatë një inte...
19 Dec 09:08
Ish-deputeti italian, Massimo Romagnoli u arrestua në Podgoricë, kryeqytett i Malit të Zi, së bashku me dy qytetarë rumunë me dyshimin për trafik a...
19 Dec 09:06
Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka thënë se ka rënë në dashuri. Gjatë konferencës vjetore për gazetarë, një reportere, duke iu referuar Putini...
19 Dec 09:03
Ambasadori amerikan, Aleksandër Arvizu, kishte paralajmëruar një njoftim të rëndësishëm në emisionin e sotëm të Sokol Ballës. Shumica prisnin që ai...
19 Dec 09:00
Pasi masakruan 138 fëmijë në një shkollë në Peshewar të Pakistanit, talebanët nuk kanë ditur si të veprojnë më tej. “I vramë të gjithë fëmijët, çfa...
19 Dec 08:57
Sot ne Sherbimin privat te mjekimit “Rezonanca”prej disa orësh, ky zoteria ka ardh me djalin e vet i cili vun prej semundjes se epilepsise. Cdo 7-8...
19 Dec 08:55
Ambasada e Republikës Federale të Gjermanisë në Tiranë deklaroi sot se “nuk ka azil për emigrantë ekonomikë në Gjermani”. Duke ndjekur situatën e k...
19 Dec 08:52
TIRANË - Një ditë pas vrasjes së dyfishtë në zonën e Selitës, policia është rikthyer në vendngjarje për ekspertizë. Pas marrjes në pyetje të shteta...
19 Dec 08:50
Faqja e famshme pornografike “Pornhub” ka realizuar një studim në lidhje me qëndrueshmërinë në seks. Edhe pse shqiptarët nuk mund të mburren për ng...
19 Dec 08:48
Shpërblimet për fundvit do të jenë jo vetëm për shtresat në nevojë, por edhe për të suksesshmit. Fondi që do të shpërndahet për këtë qëllim është 1...
19 Dec 08:44
Kush merr vizë për në Shtetet e Bashkuara të Amerikës do ta ketë për 3 vjet. Kështu deklaroi ish-ambasadori amerikan në Tiranë, Aleksandër Arvizu, ...
19 Dec 08:42
Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daçiç ka mbajtur sërish një “mini-koncert”, në mbrëmjen ceremoniale për pjesëmarrësit e samitit Kinezo-Ballkanik. ...
19 Dec 08:41
Miliona gra në botë vuajnë në heshtje nga një sëmundje e dhimbshme, pasi kanë turp të kërkojnë ndihmë. Paralajmërimi vjen nga gjinekologia angleze ...
19 Dec 08:37
Policia e Fierit ka arrestuar një ditë më parë një 55-vjeçar, i cili akuzohet për një seri vjedhjesh në fshatin Seman. Në pranga ka rënë Gëzim Sina...
19 Dec 08:35
Nga 1 janari 2015 do të ketë vetëm një pagë të unifikuar minimale, mbi të cilën do të llogaritet edhe paga maksimale, teksa do të hyjnë në fuqi ndr...
19 Dec 08:33
Një shtetas shqiptar 36-vjeçar, është arrestuar sot në Shkodër, pasi kërkohej për vjedhje me armë brenda dhe jashtë vendit. Dorian Duli, person me ...
19 Dec 08:29
Deputeti socialist Koço Kokëdhima deklaroi se ndryshimet e Kodit Penal që u miratuan sot në Kuvend për ndërtimet pa leje, mbyllin përfundimisht zhv...
19 Dec 08:28
Parlamenti Evropian votoi një rezolutë për njohjen e Palestinës me 498 vota "pro" dhe 88 vota "kundër". Në votim morën pjesë 697 anëtarë të parlame...
19 Dec 08:26
Presidenti turk Rexhep Tajip Erdoan ka lëshuar disa deklarata të forta kundër Bashkimit Evropian, pasi ky i fundit dënoi arrestimin e gazetarëve të...
19 Dec 08:24
Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë së Tiranës, i dha kreut të Kuvendit Ilir Meta çmimin me motivacionin “Lideri i Forcës Politike në mbështetje perman...
19 Dec 08:23
"Nuk kam nostalgji për udhëheqësin komunist të Jugosllavisë, Josip Broz Titon, por në kohën e tij, shqiptarët kanë mundur të udhëtonin pa viza". Kë...
19 Dec 08:20
Në Sarajevë është promovuar sot libri "Hazreti Hatixha Kubra", i autores Smaragda Klino, kushtuar Hazreti Hatixhes, bashkëshortes së parë të Profet...
19 Dec 08:19
Njoftimi i jashtëzakonshëm se armiqësisë 56-vjeçare mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Kubës do t’i jepej fund ka ngritur shumë pyetje. Njër...
19 Dec 08:17
Sulmuesi i Liverpulit, Mario Balotelli ka kërkuar falje për një postim që ka bërë disa ditë më parë në "Instagram", pas dënimit që mori nga Federat...
19 Dec 08:15
Kompania "Samsung" ka prezantuar pajisjen e kokës që i përket "brezit të ri" të realitetit virtual. Pajisja është zhvilluar me “Oculus”, firma “VR”...
19 Dec 08:13
Kryeministri kinez, Li Keqiang është nderuar me titullin “Qytetar Nderi i Beogradit”, duke u bërë kështu zyrtari i tretë i lartë kinez të cilit i a...
18 Dec 16:43
Lamtumirë "Ad' Shkodrani dhe Vini i vogël" ! Zoti ju mëshiroftë në përjetësi
18 Dec 15:59
Me Kodin e ri Rrugor do t'i hapet rrugë sistemit të pikëzimit të patentave. Kështu ka paralajmëruar seancën e sotme plenare ministri i Transportit ...
18 Dec 15:58
Arkeologët në Egjipt kanë zbuluar së fundi një varreze gjigante me më shumë se 1 milion trupa të mumifikuar. Deri tani shkencëtarët kanë zbuluar më...
18 Dec 15:50
VLORË – Pas apelit në televizionin “News 24” për të ndihmuar familjen Dunisha, e cila jeton mes skamjes dhe varfërisë, një numër i madh qytetarësh,...
18 Dec 15:49
Në vitet e fundit dronët janë bërë shumë të famshëm, mbi të gjitha në fushën e fotografisë, ku i japin mundësinë të pasionuarve dhe profesionistëve...
18 Dec 15:43
Prokuroria ka kryer ditën e sotme riekspertim për 2 vrasjet e djeshme në një banesë në Selitë. Dy prokurorë, ekspertë të policisë shkencore si dhe ...
18 Dec 15:39
Në ditën e fundit të shkollës për këtë vit, Ministrja e Integrimit Evropian, znj. Klajda Gjosha, zgjodhi që urimin e parë për festa ta ndajë me nxë...
18 Dec 15:37
Banka e Shqipërisë ka vendosur të lërë të pandryshuar normën bazë të interesit për lekun në nivelin 2.25%. Vendimi është marrë sot nga Këshilli Mbi...
18 Dec 15:36
BURREL- Një aksident me pasojë plagosjen e dy personave ka ndodhur mesditën e sotme në fshatin Baz të Burrelit. Nga përplasja e një mjeti tip Benz,...
18 Dec 15:33
SERBI- Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliç ka paralajmëruar se së shpejti do ti paraqesë qeverisë, propozimin e tij final për zgjidhjen e çështj...
18 Dec 15:31
170 “babagjyshë” të vegjël kane pushtuar sot qytetin e fierit duke shpërndarë atmosferën festive të fundvitit. Fëmijët e kopshteve publike dhe të d...
18 Dec 15:25
Ndryshimet në Kodin Penal, të propozuara nga qeveria, për ashpërsimin e dënimeve për ata që ndërtojnë pa leje, kanë ‘përplasur’ në Kuvend kryeminis...
18 Dec 15:21
Sekretarja për Marrdhëniet me Publikun në PD, Grida Duma, denoncon atë që e quajti sot, një rast korruptiv skandaloz të agjensisë EAG, e cila mori ...
18 Dec 15:18
Kukësi ka marrë kryesimin e Superligës pas fitores minimale ditën e sotme me Tiranën, ndërsa Vllaznia surprizën Partizanin. Bardheblutë nuk arrijnë...
18 Dec 15:16
Kanë nisur sot diskutimet në Kuvend, përsa i përket ndryshimeve në Kodin Penal që parashikojnë dënimet me 1 deri në pesë vjet burg për ndërtimet pa...
18 Dec 15:14
Në një ceremoni të organizuar me rastin e dorëzimit te familjarët titullin për Sokol Olldashin “Qytetar Nderi”, është shfaqur një video që tregon f...
18 Dec 15:12
Një shtetas britanik me origjinë shqiptare, Medi Krasniqi, është arrestuar në Britaninë e Madhe për prodhimin e mijëra dokumenteve të rreme. 47-vje...

slider-2.png
slider-3.png
slider-4.png
slider-5.png
yahoo.png