vcgnjmhgShteti italian ka dyshime se qytetarët e tij përdorin aeroportin e Rinasit për të lufuar përkrahë shtetit islamik në Siri dhe Irak.

Autoritet italiane mësohet se i kanë kërkuar informacione të detajuara palës shqiptare në lidhje me udhëtimet e shtetasve Italian drejt Turqisë dhe më pas ata dyshohet se përfundojnë në konfliktin Sirian.

Lajmi konfirmohet nga auoritete shqiptare si Prokuroria e Përgjithshme dhe Policia e Shtetit, raporton Ora News.

Këto burime sqarojnë se ka shërbimet italiane të sigurisë i kanë bërë këto kërkesa drejt shtetit shqiptarë pas arrestimit të një shtetasi maroken, në Itali.

Ky shtetas mësohet se është shprehur se për të udhëtuar drejt Sirisë, besimtarët italianë përdorin tranzit aeroportin e Rinasit, për të udhëtuar drejt Turqisë dhe më pas kalonin në tokën siriane.

Pala italiane kërkon nga ajo shqiptare evidentimin e të gjithë rasteve kur shtetasit italianë udhëtojnë drej Turqisë, duke përdorur Rinasin dhe me pas dokumentimin e kthimit të tyre.

Të njëtat burime sqaruan se e njëta kërkesë i është derguar palës italiane nga prokuroria dhe policia shqiptare.

Autoritet tona kanë dyshime se besimtarë shqiptarë përdorin aeroportet italiane, duke braktisur rrugen tradicionale nga Rinas-Turqi-Siri.

Kjo kërkesa vjen pas arrestimeve të kryera në Shqipëri si dhe hetimeve që po kryhen.

Falë këtyre hetimeve është bërë një listë me emrat e personave që nuk duhet të dalin nga territori shqiptare dhe kjo listë i është dërguar dhe italianeve.

Ky shkëmbim informacioni mes Italisë dhe Shqipërisë vjen në një kohë, kur shumë besimtarë myslimanë vazhdojnë t’i bashkohen rradhëve të xhihadisteve islamikë.

Ju lutem jepni mendimin tuaj per kete artikull, duke komentuar me poshte:

LAJMET E FUNDIT - Minute pas minute
24 Oct 23:26
Ka reaguar edhe Edi Rama ne lidhje me vendimin e UEFA-s. Rama ka besim te palekundur tek Armand Duka se do i nxjerr fundin kesaj gjeje ne dobi te S...
24 Oct 17:13
Të gjithë janë kuriozë të njohin të fshehtat e seksit. Por shumim pyetjeve tuaj askush nuk ka guxuar kurrë t’u japë përgjigje. Ekspertët me të njoh...
24 Oct 17:09
Kompania amerikane e specializuar në parashikimin e motit “Accuweather”, raporton se gadishulli i Ballkanit të enjten dhe të premten do të përfshih...
24 Oct 17:06
Ndryshimi i Kodit Rrugor, vendosja e masave shtrënguese ndaj shoferëve që shkelin rregullat e qarkullimit, rritja e gjobave, shihet si një mundësi ...
24 Oct 17:04
Ish boksieri legjendar, Luan Krasniqi e ka quajtur skandaloz vendimin e UEFA-s, të marrë sot për ndeshjen e ndërprerë ndërmjet Serbisë dhe Shqipëri...
24 Oct 17:01
Ministria e Financave duket se do tw përballet me një sfidë tjetër, pas asaj me CEZ. Dhe, në këtë rast shuma që rrezikohet të paguhet është 300 mil...
24 Oct 17:00
Femrat dhe meshkujt e perceptojnë ndryshe dashurinë. Nëse femrat u japin shumë rëndësi fjalëve, meshkujt veprojnë.Femrave gjithmonë u është mësuar ...
24 Oct 16:56
Eksploruesit e thellësive të detit kanë zbuluar një peshk të panjohur që gati nuk duket real. Dhjetë metra mbi sipërfaqen e tokës në fund të detit,...
24 Oct 16:53
Mbretëresha Elizabeth II ka dërguar Twitterin e saj të parë gjatë hapjes së galerisë për teknologjinë dhe informacionin në Muzeun Shkencor të Brita...
24 Oct 16:52
Skulptori Mustafa Biduli ka rreth tre vjet që ka dalë në pension. Nuk ka prodhuar shumë por e vërteta është se Mustafai është një artist që ka synu...
24 Oct 16:49
Këtë dielë, më 26 tetor do të ndryshojë ora, ku akrepat do të kthehen një orë mbrapa. Lëvizja e akrepave do të bëhet në orën 03:00 të datës 26, duk...
24 Oct 16:46
Poker golash në Beograd ku vendasit e Partizanit janë mundur nga Beshiktashi me rezultatin 4 me 0. Sipari i golave u hap në minutën e ‘18 ku Kavlak...
24 Oct 16:45
Spo dyshon kush në aftësitë e tua në këtë fushë... Por duhet të kesh parasysh disa detaje që do të bëjnë më të zonjën... Një mashkull duhet përkëdh...
24 Oct 16:42
Çdokush shpreson të ngjajë me bikini ashtu si Kimberley Garner. Garner ka reklamuar pjesët më sensuale të trupit të saj gjatë pushimeve të fundit n...
24 Oct 16:38
Një mësuese fiskulture në Islandë është arrestuar, pasi detyronte një nxënës 16 vjeç, që të bënte seks me të. Megan Mahoney fillimisht është pushua...
24 Oct 16:35
Mashtroi për dy vite me radhë grupin e mjekëve kur u hoq sikur ishte në koma për t’iu shmangur dënimit për mashtrimin e fqinjit të tij në vlerën e ...
24 Oct 16:33
Nëse ia keni dalë të bindni vajzën tuaj të preferuar t’ju japë kënaqësinë e një takimi romantik, urime. Por duhet të dini se ky është vetëm hapi i ...
24 Oct 16:31
Beogradi duket se ka ndikuar tek çdo shqiptar. Pajtim Kasami, shqiptar i Zvicrës, e tregoi këtë në Pire. Lojtari i Olympiacos festoi duke imituar s...
24 Oct 16:29
Mediat evropiane janë shprehur të habitura me vendimin e marrë nga UEFA për ndeshjen Serbi-Shqipëri. Serbi-Shqipëri është regjistruar me rezultat z...
24 Oct 16:27
Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas vendimit të UEFA-s për ndeshjen Serbi-Shqipëri. Ai ka vendosur si foto profili, nje flamur kombetar dhe thotë ...
24 Oct 16:25
Nëse një mashkull dëshiron të fitojë zemrën e një femre, nuk duhet të hezitojë në asnjë moment kur bëhet fjalë për dhurimin e luleve. Sipas një stu...
24 Oct 16:20
Është e vështirë që të gjesh një shqiptar sot, që të mos jetë shprehur i revoltuar në rrjetet sociale. Objektivi kryesor i irritimit të tyre është ...
24 Oct 16:17
Duke iu referuar vendimit të marrë nga UEFA, në lidhje me ndeshjen Serbi-Shqipëri, Partia Demokratike deklaroi gjatë ditës së sotme se kryeministri...
24 Oct 16:15
Sipas meshkujve, ja cilat janë karakteristikat qe simbolizojnë këto lloje femrash. Çfarë do te thotë te jesh një femër e parezistueshme? Asaj askus...
24 Oct 16:11
A janë dashuria dhe xhelozia të pazgjidhshme nga njëra -tjetra? Me sa duket po. Në shumë çifte mbizotëron instikti i pronësisë që ushtrohet mbi par...
24 Oct 16:07
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka reaguar me vepra pas vendimit të UEFA-s. Rama ka marrë hapat e parë për të ndryshuar planet e ndeshjes së kt...
24 Oct 16:07
Gazeta “Tages Anzeiger” e quan skandaloz vendimin e UEFA-së për dhënien e fitores në tavolinë Serbisë, pas dhunës së ushtruar nga tifozët e saj në ...
24 Oct 16:04
Gabriel Wikstrom, 29 vjeç është ministri i cili po çmend femrat suedeze. Wikstrom mban funksionin e ministrit të Shëndetësisë në këtë seks dhe popu...
24 Oct 16:01
Ylli amerikan i hip hopit, Kanye West, e ka quajtur gruan e tij si më të “smutën” në aspektin pozitiv. Kim Kardashian ka pasur ditëlindje një ditë ...
24 Oct 15:58
Mesfushori i Kombëtares sonë, që luan në Gjermani tek Paderbon, Alban Meha, ka reaguar pas vendimit të UEFA-s. Ai thotë se asgjë nuk mund ta ndalë ...
24 Oct 15:54
Nga Blendina Cara Gjiri i gruas është i bukur. Kujdesu! Hmmm, si? – Mendojnë femrat që kalojnë para kryeministrisë ose shohin foton e fasadës diku,...
24 Oct 15:54
Nga skënder Minxhozi* Pritej që të ishte e ndyrë, por jo kaq e ndyrë. Pritej të ishte politike, por jo kaq hileqare dhe konjukturale. Pritej të ish...
24 Oct 15:50
Nga Jakup Krasniqi* Pas ndërprerjes se ndeshjes së futbollit, të zhvilluar mes Serbisë e Shqipërisë, të zhvilluar në stadiumin e Partizanit në Beog...
24 Oct 15:48
Biznesmeni i ndërtimeve Hajredin Fratari është arrestuar ditën e sotme në kryeqytet. Burimet thanë se Fratari është arrestuar për ndërtimin e jasht...
24 Oct 15:46
Një studim befasues i USC-së tregon se truri e proceson dhimbjen e keqbërësve më shumë se dhimbjen e njerëzve që i duam. Gjetjet kontradiktore nga ...
24 Oct 15:44
Ministri serb i sportit, Vanja Udovicic është i pakënaqur me atë që iu dha Serbisë. Udovicic ka kritikuar UEFA-n duke thënë se vendimi i tyre nuk k...
24 Oct 15:41
Zëdhënës i KE për Kulturën dhe Arsimin, Dennis Abbott ka reaguar në lidhje me incidentet e ndodhura në ndeshjen Serbi-Shqipëri, duke u shprehur se ...
24 Oct 15:38
Veshkat janë organ shumë i rëndësishëm, ato ndihmojnë shkarkimin e substancave të dëmshme nga trupi. Gurët në veshka paraqiten kur veshkat nuk janë...
24 Oct 15:36
Deputeti demokrat Keltis Kruja, deklaroi se INUK përdor dy standarde për prishjen e ndërtimeve pa leje. Në një dalje nga selia blu, Kruja tha se pr...
24 Oct 15:33
Victoria Beckham pret klientët në dyqan. I tregon atyre një anë të saj, të cilën nuk e shohim shpesh.
24 Oct 15:31
Efekti neto i taksave që do të rriten vitin që vjen, pritet të shtojë të ardhurat me gati 8 % të Prodhimit të Brendshëm Bruto ose rreth 10 miliardë...
24 Oct 15:29
Vdiq duke lënë pas gruan dhe vajzën, si dhe një pasuri shumë të çmuar për to si trashëgimi. Mitchell Whisenhunt, vdiq në moshën 26 vjeçare për shka...
24 Oct 15:25
Mediat serbe bëjnë të ditur se tifozi serb, i cili shau “gay” Kryeministrin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç gjatë ndeshjes Serbi-Shqipëri, është arrest...
24 Oct 15:24
Të mirat shëndetësore dhe efektet e çajit të gjelbër janë zbuluar 4000 vite më parë dhe qysh atëherë konsiderohet si pije e mrekullueshme. Çaj i gj...
24 Oct 15:22
Tokio Hotel janë rikthyer. Këtë herë harrojeni pamjen e tyre “EMO”, si adoleshentë, e cila mendohet se ju ka sjellë suksesin gjatë vitit 2007. Këtë...
24 Oct 15:18
Kryeministri Edi Rama gjatë konferencës për shtyp të mbajtur sot pas vendimit të UEFA-s, ka theksuar me vendosmëri të plotës se vitin e ardhshëm st...
24 Oct 15:18
Ajo martohet me atë, ai martohet me atë”. Për çiftet e lidhur brenda së njëjtës gjini dhe që kanë vendosur të kalojnë jetën bashkë, nevojiten edhe ...
24 Oct 15:12
Ne të gjithë e dimë se sa kompleks është seksualiteti i femrës dhe sa, për këtë arsye, është e vështirë për të kënaqur një grua. Ka mënyra të ndrys...
24 Oct 15:09
Një studim britanik i Universitetit të Newcastle, ka zbuluar se meshkujt e stresuar tërhiqen më shumë pas femrave të shëndetshme dhe të mbushura. N...
24 Oct 15:06
Dëshironi të jeni djali perfekt për të dashurën tuaj? Pikërisht ky shkrim tregon se si të jeni personi i duhur për ta bërë të dashurën tuaj të lumt...
 Cel: +355 (0) 67 5000 0222

slider-2.png
slider-3.png
slider-4.png
slider-5.png
yahoo.png